Jump to content


Πλακέτες σκληρών δίσκων


Recommended Posts

Σκέφτηκα πως θα μπορούσαμε να έχουμε αυτό το threadάκι, στο οποίο θα βάζει ο καθένας τι πλακέτες του έχουν μείνει από σκληρούς δίσκους.

Πιστεύω ότι είναι κάτι που χρειάζεται database και όχι μία αγγελία πώλησης. Δεν θέλω να βάλει κανείς τιμές κλπ, δικό του θέμα. Μόνο τους κωδικούς και μάρκα της πλακέτας. Είμαι σίγουρος άλλωστε ότι πολλοί από εμάς θα έδιναν μία άχρηστη πλακέτα σε κάποιον γνωστό από εδώ free of charge.

Με κάθε post, θα ανανεώνω το 1ο για να τα έχουμε όλα μαζί.

Γράφετε μάρκα, ακριβές αριθμό μοντέλου(P/N) π.χ. WD400BB-00DEA0 και αριθμό πλακέτας αν είναι δυνατόν. Πιο πολύ μας ενδιαφέρει το ίδιο μοντέλο και μετά οι 2 χρήστες μπορούν να αντιστοιχίσουν τις πλακέτες.

Θα παρακαλούσα τη διοίκηση, αν είναι εύκολο και έχει ανταπόκριση, να γίνει sticky γιατί αλλιώς δεν έχει ουσία το thread. :D

Ξεκινάω εγώ λοιπόν:

Western Digital

WD200EB-11CSF0, πλακ. 0000 1100-000 Rev. A

WD400BB-00DEA0, πλακ. 2060-001129-001 Rev. A

WD2500 Sata1 (ακριβές μοντέλο δεν ξέρω), πλακ. 2060-001215-002 Rev. A

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 6 months later...
  • 3 months later...
Αρχική απάντηση από LevelOne

Παιδιά καλησπέρα....

Ψαχνω εναγωνίως πλακετα απο Raptor-X τον διάφανο...

Εστω οτι βρίσκω, θα θέλει ολο αυτο το σκηνικό με το τσιπάκι κολλημα-ξεκόλλημα;

Ναι ... εχεις σημαντικα data εκει μεσα? Εγω αυτες τις μερες στελνω την πλακετα εξωτερικο

Link to comment
Share on other sites

Αστα να πάνε!! Πολύ σημαντικά αρχεία!! Σχεδόν δυο χρόνια εκανα να μαζέψω ολο αυτο το πορνογραφικό υλικό... :(

Οχι, για να είμαι ειλικρινης δεν εχω σημαντικά αρχεία, την πλακέτα την θέλω (και εννοείται την πληρώνω) για να κάνω RMA τον δίσκο... Δεν εχει καει, απλα έχει σπάσει το πλαστικό του ΣΑΤΑ (δεν τον πίανουν στην εγγυηση) ε και ειναι κρίμα τοσα λεφτα δισκος να πάει αδιάβαστος...

(hey, at least i'm not bull****tin' you :p )

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

βεβαια ,το θεμα ανοιχτηκε με σκοπο να υπαρχει προσφορα πλακετων απο χρηστες και οχι ζητηση...αλλα αντιστραφηκανε οι ρολοι.ο μονος που προσεφερε τις πλακετες του ειναι ο jpavly και του αξιζει ενα μπραβο.θα ξηλωσω και γω τους δισκους απο αυριο ,αυτους που λειτουργουν,να δω τι φορανε να μπω και γω στο club των δωρητων μετα τον jpavly.μπραβο παντος που το σκεφτηκες φιλε μου,λογικα εισαι παθων και ισχυει το αν δεν παθεις δεν μαθαινεις....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από naz

βεβαια ,το θεμα ανοιχτηκε με σκοπο να υπαρχει προσφορα πλακετων απο χρηστες και οχι ζητηση...αλλα αντιστραφηκανε οι ρολοι.ο μονος που προσεφερε τις πλακετες του ειναι ο jpavly και του αξιζει ενα μπραβο.θα ξηλωσω και γω τους δισκους απο αυριο ,αυτους που λειτουργουν,να δω τι φορανε να μπω και γω στο club των δωρητων μετα τον jpavly.μπραβο παντος που το σκεφτηκες φιλε μου,λογικα εισαι παθων και ισχυει το αν δεν παθεις δεν μαθαινεις....

Εχω και εγω 2 τετοιους. Κατσε να σου πω στοιχεια να γουσταρεις

1) MDL : WD2500KS - 00MJB0

DATE : 16 Jan 2006

DCM : DSCACTJAA

Πλακετα : 2060-701335-005 rev A (Μονο το 2060 ειναι διαφορετικο αντι για 2061)

2) MDL : WD2500KS - 00MJB0

DATE : 29 Jan 2006

DCM : DSCHNT2AH

Πλακετα το ιδιο, δηλαδη 2060-701335-005 rev A

Ο ενας ειναι φορμαρισμενος σε FreeBSD και ο αλλος σε NTFS. Αν δεν βιαζεσαι και πολυ μολις τους κανω backup πεφτει ενας βιασμος. Εχεις σημαντικα data εκει μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LevelOne

Αστα να πάνε!! Πολύ σημαντικά αρχεία!! Σχεδόν δυο χρόνια εκανα να μαζέψω ολο αυτο το πορνογραφικό υλικό... :(

Οχι, για να είμαι ειλικρινης δεν εχω σημαντικά αρχεία, την πλακέτα την θέλω (και εννοείται την πληρώνω) για να κάνω RMA τον δίσκο... Δεν εχει καει, απλα έχει σπάσει το πλαστικό του ΣΑΤΑ (δεν τον πίανουν στην εγγυηση) ε και ειναι κρίμα τοσα λεφτα δισκος να πάει αδιάβαστος...

(hey, at least i'm not bull****tin' you :p )

Για το υλικο αυτο μην ανησυχεις ... υπαρχει αφθονο και ποιοτικο παντου ...;)

Link to comment
Share on other sites

Να το πω ξεκάθαρα για τη δική μου περίπτωση. Αν κάποιος του περισσεύει ένας δίσκος με σάτα και μόλεξ τροφοδοσία, και δεν χρειάζεται την πλακέτα, θα μου έκανε πολύ μεγάλη εξυπηρέτηση.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.