Jump to content



Tuniq Tower 120 laping [κανα καλο how-to για laping?]


CrazyAnt1416003257

Recommended Posts

υπαρχει καποιο καλο how-to/οδηγος για laping?

8α κατσω το Σαβ/κο να ξεμονταρω το PC και να περασω την ΤΤ 120 και σκεφτομουν να της λαπαρω τον πατο :devil: για να εχει κανα 2-3 βα8μους καλυτερη 8ερμοαπαγωγη.

και κατι ακομα.σκεφτομαι να βαλω και εναν 12αρη ακομα στο μπροστινο μερος του Αρμορ (κατι αφορυβο και με καλο air flow κατα πασα πι8ανοτητα πχ σκεφτομουν εναν coolermaster 12cm εκτος αν υπαρχει καμια καλυτερη προταση).πως 8α τον βιδωσω εκει τον 12αρη :o :o ?

any help most welcomed :D

Link to comment
Share on other sites

8ελω το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα ασχετως το ποση ωρα 8α με παρει (ενταξει μην φαω και μια μερα ;)

το 1200αρι να υπο8εσω οτι ειναι το μεγαλυτερο?

τα αλλα 3 τι νουμερο 8α πρεπει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

δλδ εσυ εκανες το laping με 3 ντουκοχαρτα.χμμ.αρα ετσι οπως μου το 8ετεις λογικα αν παω σε τεσσερα εγω το τελευταιο 8α πρεπει να ειναι το 600 ετσι?ή υπαρχει (/και) πρεπει να χρησημοποιη8ει μικροτερο σαν τελευταιο.

και κατι ακομα.νερακι βαζουμε σε ολα τα μεγε8η για το τριψιμο ή μονο στα 2 τελευταια?

Link to comment
Share on other sites

Απ' το μικρό προς το μεγάλο πας.

Όσο πιο μικρός αριθμός τόσο πιο χοντρό..;)

Στο τελευταίο θέλει νερό νομίζω..Εγώ πάντως σε κάτι block που είχα κάνει lapping δεν έβαλα καθόλου κα δεν είχε πρόβλημα...Και στο τέλος τα πέρασα με ένα υγρό που καθαρίζει τα χάλκινα και γυάλισε.:)

Link to comment
Share on other sites

μισο τωρα γιατι με μπερδεψες.απο το πιο χοντρο προς το πιο λεπτο δεν γινετε η διαδικασια?δλδ ξεκιναω με το 1200 και τελιωνω με το 600 ή με καποιο πιο λεπτο αν υπαρχει.ετσι δεν ειναι?

καλα η γυαλαδα ειναι για το φενεστε μονο ετσι δεν ειναι?εχει ουσιαστικη επιπτωση στο αποτελεσμα?

για πες τι υγρο εβαλλες παρ'ολα αυτα ;)

Link to comment
Share on other sites

:o :o :o

ok....

λυ8ηκε και το 8εμα του παχους :cool:

στο τριψιμο τωρα.το κανουμε με κυκλικες κινησεις ή προς μια ακτευ8ηνση και απλα σε τακτα χρονικα διαστηματα περιστρεφουμε κατα 90 μηρες την επιφανεια τριβης?

και προφανως δεν ασκουμε και πολυ δυναμη ετσι?μην το φαμε και τελειως :blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να το κάνεις προς μία κατεύθυνση, περιστρέφοντας κάθε τόσο κατά 90 μοίρες. Δύναμη δε χρειάζεται να ασκήσεις ιδιαίτερη - άφησε το βάρος της ψήκτρας να κάνει τη δουλειά μόνη της...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CrazyAnt [Σήμερα, στις 16:07]

καλα η γυαλαδα ειναι για το φενεστε μονο ετσι δεν ειναι?εχει ουσιαστικη επιπτωση στο αποτελεσμα?

τσουκ, δεν ειναι για το φαινεστε. στην τελικη, απαξ και το γυαλισεις, θα το πασαλειψεις και θα το βαλεις αναποδα: κανενας δεν προκειται να το δει.

Link to comment
Share on other sites

@duder

οταν λες να αφησω το βαρος της ψηκτρας να κανει τη δουλεια του τι ακριβως εννοεις?αφου η επιφανεια τριβης 8α ειναι στα8ερη (και 8α περιστρεφετε ανα τακτα χρονικα διαστηματα φυσικα κατα 90 μοιρες) και 8α τρβω με το χερι απο πανω.δλδ δεν 8α εχω στα8ερο το ντουκοχαρτο στο χερι μου για να κουναω την ψηκτρα πανω σε αυτο..αρα πως 8α ασκει το βαρος της πιεση?

καποιο οικιακο υγρο κανει για το γυαλισμα?πχ οινοπνευμα?ή χρειαζεται καποια ειδικη αλοιφη μονο?

κατι ακομα.τοσα χρονια οταν βαζω παστα για την τοπο8ετηση μιας ψηκτρας πανω στον επεξεργαστη την απλωνω με καποια λεια επιφανεια πολυ καλα πανω στο HS του cpu και μετα εφαρμοζω πανω την ψηκτρα.εχω ακουσει ομως αρκετους να λενε οτι ειναι καλυτερο να βαζεις την παστα στο κεντρο του HS του cpu (μιας και εκει βρισκονται οι πυρηνες) και πατοντας κατα της εφαρμογη περιστροφικα την ψηκτρα να γινετε η επαλυψη απο μονη της.

τελικα τι ισχυει?τι ειναι καλυτερο για να πετυχεις την καλυτερη δυνατη 8ερμοαπαγωγη?να την απλωνεις προσεκτικα κατα μηκος ολοκληρης της επιφανειας του cpu με το χερι,ή με καποιο αντικειμενο εν παση περιπτωση,δημιουργωντας ενα πολυ λεπτο στρωμα παστας στην επιφανεια επαφης,ή να βαζεις την παστα στο κεντρο και να τοπο8ετεις την ψηκτρα και να αφηνεις να απλω8ει μονη της?

Link to comment
Share on other sites

θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα αν γυαλισεις και την εξωτερικη μερια του επεξεργαση???

γιατι καπου το ειχα δει και αυτο...

αλλα θελει προσοχη....

Link to comment
Share on other sites

απο οσο ξερω αυτο ισχυει αλλα η "ταλαιπωρια" αξιζει μονο αν ειναι πολυ στραβο το IHS και δημιουργει σοβαρο προβλημα στην επαφη.ασε που αν το κανεις αυτο χανεις την εγγυηση του επεξεργαστη ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ πως δε χρειάζεται να ασκήσεις κάποια επιπλέον κάθετη δύναμη προς το γυαλόχαρτο. Π.χ. αν έχεις το γυαλόχαρτο πάνω σε ένα κομμάτι γυαλί (ή κάποια άλλη επίπεδη επιφάνεια) απλά θα μετακινείς μπρος-πίσω τη ψήκτρα χωρίς επιπλέον να την πιέζεις προς τα κάτω (προς το γυαλόχαρτο). Με αυτό τον τρόπο εξασφαλίζεις πως θα "φας" το λιγότερο δυνατό χαλκό από τη βάση της ψήκτρας (σε ενδιαφέρει να γίνει λεία η επιφάνεια - όχι να μείνει μισή!). Αυτό βέβαια είναι λίγο χρονοβόρο, αλλά wtf - δε το κάνεις κάθε μέρα!

Τώρα για το lapping της cpu - θα κερδίσεις και εκεί σε βαθμούς Κελσίου αλλά χάνεται η εγγύηση (προσωπικά προτιμώ να αγοράσω μία άλλη ψήκτρα παρά νέο επεξεργαστή!).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.