Jump to content


Διλημμα με DVD-RW


anousios

Recommended Posts

Eχω ενα DVD-RW, Nec 2510 που ειχα παρει πριν απο 2+ χρονια για 83(bulk).

Tωρα εχω συναρμολογησει ενα αλλο συστημα και μου λειπει μονο το dvd-rw.

Eχω 2 επιλογες:

- Να κρατησω αυτο το Nec που ηδη εχω (ως τωρα δουλευει πολυ καλα, μονο που εχει παλιωσει) και να παρω ενα αλλο, το φτηνοτερο που υπαρχει (νομιζω καπου 30) για το δευτερο συστημα (η ποιοτητα σε αυτο το συστημα δε με πειραζει).

- Να μην κρατησω το Νec αλλα να το βαλω στο δευτερο συστημα και να αγορασω ενα καινουργιο για το καλό μου συστημα. Σε αυτη τη περιπτωση πρεπει να βρω ενα καλο για να αγορασω! Ποιο να αγορασω ομως? Βλεπω στο "πλαισιο" oτι ολα εχουν ταχυτητα 48Χ και οι λεγομενες ποιοτικες μαρκες (plextor, nec) κανουν 30-40Ε...

Ποιο να παρω, αν ακολουθησω αυτη την επιλογη?

Υποψη οτι δε με ενδιαφερουν οι extra λειτουργιες οπως η εκτυπωση πανω στα δισκακια.

Link to comment
Share on other sites

Τι παραπανω κερδιζω με τη συνδεση sata?

Ποσο περιπου κανει?

Ειναι καλη μαρκα η samsung στα dvd rw?

48X ε?.

ΕDIT

Κατσε για να μη μπερδευομαστε, οταν λες "παλιο/καινουργιο" συστημα ποια εννοεις?

Αν καταλαβα καλα μου ειπες να παρω το sata για το καλο συστημα?

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό γιατί το μπερδεύεις.

Λες 48Χ ταχύτητα, αυτό πάει για CD R εγγραφή.

Επίσης, Plextor με 30-40 € δεν θα βρεις πουθενα! Plextor DVD-RW υπολογίζεις περίπου 70€ τουλάχιστον.

Εγώ σου προτείνω τα άριστα value for money NEC 5170, UDMA4 με Labelflash ή Asus 1608P UDMA4 με Lightscribe και Quietrack.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το sata για το καλο. Τωρα θεωρητικα παντα το sata ειναι γρηγοροτερο απο

το pata ως προς την μεταφορα δεδομενων. Προσωπικα εγω δεν εχω δει και

τρομερες διαφορες, αλλα με το sata γλιτωσα κατα αρχη απο την καλωδιοταινια

και σιγουρα στο μελλον το pata θα καταργηθη ενω το sata ειναι καινουργιο

interface και οσο νανε και εφοσον συνεχιση να δουλευη σωστα το drive θα

μπορεσεις να το χρησιμοποιησης και σε μελλοντικη αναβαθμιση;)

Η Samsung μια χαρα ειναι για τα χρηματα που εχει το συγκεκριμενο.

Γυρω στα 55-60 euro θα το βρεις (πρεπει να εχει στην Στουρναρη κομματια)

Για Plextor βεβαια περναει τα 100!!!!! Ναι 48Χ ειναι:)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε jpavly,

Sorry εκανα λαθος, αντι για 48 γραψε 16.

Με lightscribe ειπα οτι δεν ασχολουμαι.

Ποια απο τις 2 επιλογες μου προτεινεις να κανω??

Φιλε panansa,

ωστε μου προτεινεις να διωξω το καλο nec που εχει παλιωσει πλεον(να το βαλω στο φτηνο δευτερο μου συστημα) και να παρω για το καλο συστημα ενα sata drive??

Δηλ. το sata εχει γρηγοροτερη ταχυτητα απο τα 16??

Για καλωδια δε τιθεται θεμα γιατι ηδη κανω τις συνδεσεις μου μονο με λεπτα καλωδια.

55-60 ευρω δεν ειναι πολλα οταν τα ποιοτικα nec-plextor πωλουνται στο πλαισιο 35-45 και 70ευρω αντιστοιχα??

Τι παραπανω εχουν τα plextor και ειναι πιο ακριβα?

Link to comment
Share on other sites

Τα Plextor δεν συγκρίνονται σε ποιότητα με τα Nec. Κάτι που καταλαβαίνεις και από την διπλάσια τιμή βέβαια.

Τα Asus και Nec για μένα είναι τα πιο value for money DVDRW. Με το Sata πάλι 16Χ θα γράψεις δεν αλλάζει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε panansa,

ωστε μου προτεινεις να διωξω το καλο nec που εχει παλιωσει πλεον(να το βαλω στο φτηνο δευτερο μου συστημα) και να παρω για το καλο συστημα ενα sata drive??

Δηλ. το sata εχει γρηγοροτερη ταχυτητα απο τα 16??

Για καλωδια δε τιθεται θεμα γιατι ηδη κανω τις συνδεσεις μου μονο με λεπτα καλωδια.

55-60 ευρω δεν ειναι πολλα οταν τα ποιοτικα nec-plextor πωλουνται στο πλαισιο 35-45 και 70ευρω αντιστοιχα??

Τι παραπανω εχουν τα plextor και ειναι πιο ακριβα?

Ενταξει τα Plextor ειναι σε αλλη κατηγορια (καλυτερα υλικα κατασκευης κτλ κτλ)

Οσο για τις ταχυτητες προλαβες και διορθωσες ωστοσο παρε και ενα λινκ για το Samsung

http://www.cdrinfo.com/Sections/Reviews/Specific.aspx?ArticleId=16341

Τα 55-60 για sata δεν ειναι πολλα δεδομενου οτι αυτη την στιγμη δεν υπαρχει ανταγωνισμος

Εγω στο προτεινα και για μελλοντικα;) η επιλογη δικη σου βεβαια:)

Link to comment
Share on other sites

Mελλοντικα φιλε μου τα πραγματα θα εχουν αλλαξει,μπορει να εχουν βγει και dvd με ταχυτητες 100Χ οποτε ας μη το υπολογιζουμε αυτο.

Αν καταλαβα λοιπον καλα, μου προτεινετε τη δευτερη επιλογη, δηλ. να βγαλω το παλιο καλο nec και να παρω καποιο καινουργιο. Μηπως ομως αυτο που παρω βγει χειροτερο και χαλασει εντος ολιγου?

Ε αφου μου λετε οτι το plextor ειναι καλυτερο απο πλευρας υλικων και αφου ολα τα αλλα χαραχτηριστικα(ταχυτητα, dual layer) ειναι ιδια, λεω να παρω ενα τετοιο(70)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Τα Plextor δεν συγκρίνονται σε ποιότητα με τα Nec. Κάτι που καταλαβαίνεις και από την διπλάσια τιμή βέβαια.

Τα Asus και Nec για μένα είναι τα πιο value for money DVDRW. Με το Sata πάλι 16Χ θα γράψεις δεν αλλάζει κάτι.

Τα Plextor πιστεύω πως πλέον δεν αξίζουν τα υπέρογκα ποσά που ζητούν. Αν δεις σύγκριση με καλά δισκάκια (verbatim + taiyo yuden) θα δεις ότι την ποιότητα εγγραφής των Plextor την ξεπερνούν τα NEC και τα Samsung, κάτι το οποίο καθιστά τα χρήματα που ζητάνε τα Plextor απλά απαράδεκτα πλέον για μένα. Ναι μεν έχουν την καλύτερη εγγύηση, όμως εγγύηση έχει και το Πλαίσιο.

Αν το Πλαίσιο έφερνε το Samsung SH-S182M θα το έπαιρνα αμέσως, είναι πάμφθηνο, ποιοτικό και δοκιμασμένο ;) Ο μόνος λόγος που δεν το παίρνω είναι όλα αυτά τα στραβά που ακούω για το e-shop τελευταία.

ΙΜΗΟ, άσε τα Plextor στην άκρη και φρόντισε, ότι και να πάρεις, να συνοδευτεί από καλής ποιότητας δισκάκια.

Τώρα Sata ξε-Sata, οι διαφορές είναι μικρές και ο μόνος λόγος είναι η ευκολία που προσφέρει η καλωδιοταινία (τουλάχιστον προς το παρόν)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steve_m

Δηλαδη με το sata δεν υπαρχει περιπτωση να γινεται γρηγοροτερα το ripping ταινιας?

Δηλαδη να ανεβαινει η ταχυτητα αναγνωσης γρηγοροτερα απο οτι στα pata.

Oχι, ειναι πολυ αργα τα optical drives και δεν αγγιζουν καν τα ορια του ata 133...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.