Jump to content



Σπαρταράει! Είναι καλό όμως το μελλοντικό μου pc?


diachiristis

Recommended Posts

Μητρική κάρτα: ASUS P5N-SLI

Κεντρικός επεξεργαστής: Core 2 Duo 6600 (s775, 2.4Ghz)

Κάρτα γραφικών: GEFORCE 7950GT (μου πρότειναν σε πλάκα της XFX, αλλά δε ξέρω αν είναι καλή αυτή και ετσι βρήκα με το ιδιο chip από την GAINWARD. Ποια να προτιμήσω?)

Τροφοδοτικό: ENERMAX LIBERTY 500W RETAIL ή TAGAN TG530-U22 DUAL FAN 530W BLACK + 2XPCI-E?

Case: COOLERMASTER RC-534 CENTURION 534 SILVER

Οθόνη: LG 19 L1970HQ-BF ή Samsung SM931 BF?

Σκληρός: 2x Western Digital 320GB (7200 Rpm, 16 MB Cache, SATA 2)

DVD-ROM: LG DVD 16X GDR-8163B

DVD-RECORDER: Μπορείτε να προτείνετε 2?

Floppy: Mitsumi1,44ΜΒ με 7-1 Card Reader

RAM: OCZ PC2-6400 EL DUAL CHANNEL DDR2 2GB (2X1GB) PLATINUM EDITION XTC ή 2x KINGSTON KVR667D2N5/1G 1GB PC5300 667MHZ VALUE RAM?

TV-TUNER: Leadtek DTV2000 ή AVERMEDIA AVER TV HYBRID + FM PCI ή Pinnacle PCTV 310e? (η 2η είναι λίγο άγνωστη. η 3η είναι εξωτερική με σκοπό να τη χρησιμοποιώ και με το φορητό. Αν επιλέξω την 3η θα χάνει σε ποιότητα σε σχέση με την αντίστοιχη εσωτερική?)

Μητρική κάρτα: ASUS P5B DELUXE

Κάρτα γραφικών: Albatron 8800GTS (θα αντέξει για καιρό ή τα 640ΜΒ είναι λίγο μούφα και μόνο φαμφάρες?)

Τροφοδοτικό: ENERMAX LIBERTY 500W RETAIL ή TAGAN TG530-U22 DUAL FAN 530W BLACK + 2XPCI-E?

Case: COOLERMASTER RC-534 CENTURION 534 SILVER

ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ!

Όπου έχω ερωτηματικό, σας παρακαλώ πείτε μου την επιλογή σας. Αλλά και γενικά θέλω την γνώμη σας για αυτόν τον υπολογιστή που πρόκειται να αγοράσω!

Προορίζεται για παιγνίδι και video editing

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το συστημα. Αν παρεις την 8800 προχωρα σε gtx αν σε παιρνει. Αλλιώς και ετσι ειναι μια χαρα. Η οθόνη δεν ειναι λίγο μική όμως? Με τετοια καρτα γραφικών ειναι κρίμα να μην παίζεις σε wide 20ara...

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως ειναι καλυτερα να παρεις την XFX,

για καρτα TV η Leadtek DTV2000 ειναι πολυ καλη,τροφοδοτικο καλυτερα να παρεις κατι μεγαλυτερο(και αν ξεφευγεις οικονομικα προτινω αυτο:http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=817376)

Κάρτα γραφικών: Albatron 8800GTS (θα αντέξει για καιρό ή τα 640ΜΒ είναι λίγο μούφα και μόνο φαμφάρες?) μια χαρα ειναι αν και καλυτερα να δωσεις κατι παραπανω για την GTX

και απο DVDR θα ελεγα κατι τετοιο http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=904&product=807796

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες, παίζει η αποθήκη του να είναι πιο γρήγορη από το boot partition. Γενίκα οι 320άριδες της WD είναι πολύ γρήγοροι δίσκοι, καμιά σχέση με την υπόλοιπη σειρά της. Οπότε εγς συμφωνώ με τον diachiristi για τους δίσκους. Μια ερωτισούλα μόνο, θα τους βάλεις σε raid? Πιστεύω οτι ενα 0+1 (strip για το boot, mirror για το storage) θα ήταν όλα τα λεφτά :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jogi [Χθες, στις 16:49]

Μια χαρα ειναι το συστημα. Αν παρεις την 8800 προχωρα σε gtx αν σε παιρνει. Αλλιώς και ετσι ειναι μια χαρα. Η οθόνη δεν ειναι λίγο μική όμως? Με τετοια καρτα γραφικών ειναι κρίμα να μην παίζεις σε wide 20ara...

Και οταν θα βγει το crysis τι θα κανει ? θα αλλαξει οθονη για να εχει μια με μικροτερη native αναλυση ? :p οσο για αυτην που εχει επιλεξει ειναι στα ιδια κυβικα με 1900xtx νομιζω, ε απτην συγκεκριμενη δεν ειμαι ικανοποιημενος fps wise σε 1024 * 768 4x AA 8x AF που παιζω(σε oblivion, lock on,bf2 με 64 παικτες,serious sam 2,call of juarez demo αναγκαστικα ολο και κατι θα βαλω στο medium για να εχω καλο framerate, ποσο μαλλον στο rainbow six vegas και στο double agent που πρεπει να τρωω τρελη πορτα ) , σε 1680*1050 με 2x AA και 8x AF θα ειναι ακομα χειροτερη η φαση φανταζομαι, εγω προτεινω ή να δωσει λεφτα σε καμια 1800xt μεταχειρισμενη γενικα κατι καλο στα 200max και μετα τον ιανουαριο να παει σε dx10 ή να κοψει απο καπου αλλου και να παει σε 8800gts (460 euro )

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το σύστημα σου και μια χαρά και η οθόνη σου

Τροφοδοτικό και μνήμες ότι και να πάρεις από αυτά που λες αν δε κανείς overclocking δε θα δεις διαφορά ο ποτέ πάρε τα φτηνότερα η αυτά που σου γεμίζουν περισσότερο το μάτι.

Όσο για την κάρτα γραφικών αν είναι να πας σε 8800 πήγαινε σε gtx αφού η διαφορά είναι κάπου στα 100e αλλά η διαφορά στις επιδώσεις είναι αρκετά μεγάλη. Αλλά όχι σε καμιά περίπτωση και η 8800gts δεν είναι μουφα.

Το μέγεθος το επιλεγούμε ανάλογα με τον χώρο που θα τοποθετηθεί.. αν δεν έχει καλή απόσταση από τα ματιά με μια wide 20ara θα πρέπει να αλληθωρίζει για να τη βλέπει. Και η κάρτα γραφίδων δε θα είναι για πάντα κορυφαία μέσα σε ένα 6μηνο είναι παν εύκολο να βγει ένα παιχνίδι που θα τη γονατίζει (δε λαμβάνουνε υπ όψη μας το ήδη κακοσχεδιασμένο flight simulator που γονατίζει τα πάντα) Να δούμε μετά πως θα παίξει σε wide 20αρα με νορμάλ ανάλυση και med γραφικά

Ήδη και η 19αρα μου φαίνεται μεγάλη προσωπικά αλλά έχει να κάνει καθαρά με το γραφείο μου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.