Jump to content


Ψαχνοντας το stock tras και βοηθεια με αγορα νεας μνημης


EvilRyu

Recommended Posts

System specs

AMD Sempron 2400

2x256 MB RAM DDR400 Kingston (Σε dual channel)

MSI NVIDIA NForce 2 Ultra 400

Ψαχνοντας στο site της Kingston βρηκα οτι εχω αυτη την μνημη

http://www.ec.kingston.com/ecom/configurator_new/partsinfo.asp?root=us&LinkBack=http://www.kingston.com&ktcpartno=KVR400X64C3A/256&id=8

Εχω 2 τετοιες αλλα δεν ειναι ακριβως ιδιες η μια λεει πανω στο κουτι της Elpida και η αλλη Samsung αλλα το serial number που αναφερεται πανω στα κουτια τους ειναι ακριβως ιδιο.Δηλαδη KVR400X64C3A/256

Στο Description δινει αυτο: 256MB 400MHz DDR Non-ECC CL3 (3-3-3) DIMM

Αρα λογικα ειναι (3-3-3) Non-ECC CL3 αλλα το TRAS δεν αναφερεται πουθενα.Πως μπορω να το βρω αυτο?

Γιατι το εχω ρυθμισμενο σε 7 και δεν ξερω την stock ρυθμιση ωστε να εχω μια ιδεα ποσο και αν το εχω κατεβασει.

Τα αλλα τα εχω στο stock εκτως απο το Cas Latency που το εχω κατεβασει σε 2,5 αντι για 3 που ειναι το default.Βασικα κιολας δεν τα ρυθμισα χειροκινητα αυτα αλλα απο το Cell Menu της MSI τις ρυθμισα σε High Performance Mode και μου εβαλε αυτοματα αυτες τις τιμες.

Λειτουργουν μια χαρα ετσι για πανω απο 1 χρονο τωρα αλλα σκεφτομαι να παρω ακομη 1 τριτη ιδια μνημη αλλα αυτη την φορα 512 MB ωστε να εχω 1 GB συνολο.

Λογικα θα χασω το Dual Channel ετσι?Επισης θα λειτουργει σταθερα οπως τωρα αυτος ο συνδυασμος δηλαδη 2χ256+512?'Η θα δημιουργουνται προβληματα σταθεροτητας?

Αν χασω το Dual Channel θα εχει σημαντικη διαφορα στις επιδοσεις 'η μικρη?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xkandreas [Σήμερα, στις 14:10]

πούλα τις παλιές και πάρε 2χ512 για να έχεις Dual Channel, γιατί αλλιώς δεν θα δουλέψει

Τι ακριβως εννοεις οτι δεν θα δουλευει καν αυτος ο συνδυασμος μνημων 'η οτι απλα δεν θα δουλευει το Dual Channel?Γιατι το Dual Channel δεν με ενδιαφερει και τοσο.

Link to comment
Share on other sites

Dual Channel θα πρέπει να σε ενδιαφέρει διότι υπάρχει μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα του διάυλου, και επίσης μπορεί να υπάρξουν ασυμβατότητες ή κολλήματα με 2χ256 και 1χ512, το οποίο συμβαίνει αρκετά συχνά. πάντως το καλύτερο που έχει να κάνεις είναι αγορά 2χ512 σε κιτ και πούλα τις παλιές

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xkandreas [Σήμερα, στις 14:35]

Dual Channel θα πρέπει να σε ενδιαφέρει διότι υπάρχει μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα του διάυλου, και επίσης μπορεί να υπάρξουν ασυμβατότητες ή κολλήματα με 2χ256 και 1χ512, το οποίο συμβαίνει αρκετά συχνά. πάντως το καλύτερο που έχει να κάνεις είναι αγορά 2χ512 σε κιτ και πούλα τις παλιές

Ναι οντως αυτο φοβαμαι μην δεν λειτουργουν σταθερα.Ξερεις θα επαιρνα Kitακι με πιο γρηγορες και ποιοτικες μνημες αλλα το θεωρω ανουσιο με αυτο το PC.Απλα σκεφτομουνα να του αυξησω μονο την μνημη ωστε να δουλευει καλυτερα και μετα απο κανα χρονο(και βλεπουμε :p) να επαιρνα εντελως καινουργιο PC και να του βαλω Vista.

Τι πιστευεις αμα το λειτουργω με 256+512 MB σε Dual Channel και την μια απο τις 2 256αρες την βγαλω τελειως (δηλαδη να χω συνολο 768 MB) θα λειτουργει σταθερα?Οπως ειπα στο πρωτο Post η 512αρα που θελω να παρω ειναι ακριβως ιδια με τις 256αρες που εχω η μονη διαφορα φυσικα ειναι στο μεγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.