Jump to content



20-pin σε 24-pin ??


anousios

Recommended Posts

Παιδια, χρειαζομαι επειγοντως μια βοηθεια:

Συναρμολογω ενα pc και παρατηρω οτι η mobo εχει υποδοχη για το τροφ/κο με 24 pins ενω το τροφ/κο μου εχει καλωδιο για 20!

(Επισης υπαρχει και για 4 pins σε αλλο σημειο αλλα αυτο ειναι ok)

Μπορει να γινει η συνδεση?

Τhanks.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά μπορείς να βάλεις το 20πινο εκεί που μπαίνει. Δεν μπορεί να μπει λάθος.

Επίσης, θεωρητικά και πάλι, λειτουργεί μία χαρά και έτσι.

Δεν έχεις τίποτα να χάσεις, σύνδεσέ το και Δευτέρα αγοράζεις έναν αντάπτορα.

Απλά μη ζορίσεις πολύ το μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

ok να το βαλω... αν με βεβαιωνετε οτι δεν θα καει τιποτα.

Θα μεινουν κενα 4 pins οπως καταλαβαινετε...

Ποια να αφησω κενα? τα πανω ή τα κατω??

Ερrgoteli, τι αλλο να σου πω συγκεκριμενο??

Link to comment
Share on other sites

Ισως δεν εχω γινει αντιληπτος...

Εαν βαλω τα 20 pins σε υποδοχη με 24, αναγκαστικά θα μεινουν 4 κενα.

Το θεμα ειναι εαν θα πρεπει να το κανω αυτο ή υπαρχει κινδυνος να το καψω!.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anousios

ok να το βαλω... αν με βεβαιωνετε οτι δεν θα καει τιποτα.

Θα μεινουν κενα 4 pins οπως καταλαβαινετε...

Ποια να αφησω κενα? τα πανω ή τα κατω??

Ερrgoteli, τι αλλο να σου πω συγκεκριμενο??

Ποιό μόμπο έχεις και αν είναι κλοκαρισμένο βέβαια. Δε πρόκειται να καεί τίποτα μην ανησυχείς, στη χειρότερη σε πολύ oc να μην είσαι το ίδιο σταθερός!

Link to comment
Share on other sites

Έχει σχέση το oc, γιατί τα παραπάνω βύσματα χρησιμοποιούνται όταν τραβά παραπάνω ρεύμα το μόμπο, κάτι που πραγματικά χρειάζεται μόνο σε καταστάσεις Oc.

Αυτά που θα μείνουνε κενά θα είναι μοναδικά.Προσπάθησε να τα κουμπώσεις να δεις ότι υπάρχει μόνο ένας τρόπος κουμπόματος. Πάνω θα είναι πάντως 4 σύνολο, όχι 2 κάτω 2πάνω. Είναι αν δε κάνω λάθος έξτρα τροφοδοσία από τη 12άρα,2 παροχές+2 γειώσεις. Αν δεν μας εμπιστεύεσαι πάντως απόλυτα μπορείς να διαβάσεις το Manual αν το γράφει ή αλλιώς στείλε γράμμα στην εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Μη μου λες τιποτα για o/c γιατι δεν ασχολουμαι και δε με ενδιαφερει, με ενδιαφερει μονο να κανω ομαλα τη συνδεση. Λες οτι θα ειναι ελευθερα μονο τα 4 πανω, οk να δοκιμασω.

Ειπα ποτέ οτι δεν σας εμπιστευομαι?

Το manual δεν ειναι σαφες, αν ηταν δε θα προβληματιζομουνα τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν έγινα και εγώ αρκετά αντιληπτός.

Πάρε το βυσματάκι με τα 20 pins στο χέρι.

Γύρνα το από την κατάλληλη πλευρά έτσι ώστε το κλιπ του βύσματος να είναι στην πλευρά της εγκοπής της πρίζας της μητρικής.

ΒΑΛΕ το καλώδιο.

Θα μπει ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ.

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΛΑΘΟΣ.

ΔΕΝ μπαίνει και από τις 2 πλευρές.

Θα μείνουν κενά 4 pins από τη μία πλευρά.

ΔΕΝ θα κάψεις τίποτα.

ΔΕΝ θα ζορίζεις τον υπολογιστή.

ΔΕΝ θα κάνεις OC γιατί έτσι ζορίζεται ο υπολογιστής.

Trust me και κούμπωσέ το να τελειώνουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Οk, εγω ρωτησα να μου πειτε εκ των προτερων ακριβως ποια θα μεινουν ελευθερα για να μη πειραματιστω και ζορισω τα pins στο σπρωξιμο και κανω καμμια ζημια.

Ο μονος που μου απαντησε ηταν ο ergotelis στο #10 post και τον ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Θα περασω... στο καρναβαλι.

Παντως συνδεθηκε κανονικα. Αργοτερα που θα κανω ON ελπιζω να δουλεψει κανονικα.

Να πω και κατι αλλο, η μητρικη αυτη ειναι μικροτερου μεγεθους απ τις κανονικες, εχει 2 pci-express και 2 μολις pci υποδοχες.

-Εχει 6 τρυπες για βιδες αλλα λογω μεγεθους οπως καταλαβαινετε, μονο στις 4 μπορω να βιδωσω στο case. Oι αλλες 2 θα μεινουν κενες? Κατι εχω ακουσει περι αποστατων (Μητσοτακης?... :laughing: )

-Απο pci-express δεν εχω εμπειρια. Εχει μια x1 και μια x16... Την καρτα γραφικων τη βαζω στην x16 ε? Στην x1 τι βαζω?

Link to comment
Share on other sites

Αν η mobo σου υποστηρίχει sli θα πρέπει να έχει δυο θύρες pci express (η μία x16 και η άλλη λογικά x2), αν έχεις μια κάρτα γραφικών την συνδέεις στην x16 pci express, ενώ αν έχεις δύο όμοιες nvidia κάρτες γραφικών μπορείς να τις συνδέσεις σε διάταξη sli (συνδέοντας την κάθε μία σε μία pci express θύρα και τότε στις περισσότερες mobo η κάθε μία pci express γίνεται x8). Οι άλλες pci οι απλές είναι συνήθως x1 και x2 και εκεί συνδέεις κάρτες ήχου κτλ...:cool: :cool:

:banging: :banging:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anousios

Οk, εγω ρωτησα να μου πειτε εκ των προτερων ακριβως ποια θα μεινουν ελευθερα για να μη πειραματιστω και ζορισω τα pins στο σπρωξιμο και κανω καμμια ζημια.

Ο μονος που μου απαντησε ηταν ο ergotelis στο #10 post και τον ευχαριστω.

Τα pins δε τα ζορίζεις, ή μπαίνουνε ή όχι!;)

Αναφέρθηκα περί αξιοπιστίας γιατί σίγουρα είσαι νέος και δεν είναι απίθανο να μην υπάρχει εμπιστοσύνη, λογικό είναι δε γνωριζόμαστε μεταξύ μας!’λλωστε και πάλι η γνώμη της εταιρίας είναι η μόνη σίγουρη!

Αρχική απάντηση από anousios

Παντως συνδεθηκε κανονικα. Αργοτερα που θα κανω ON ελπιζω να δουλεψει κανονικα.

Να πω και κατι αλλο, η μητρικη αυτη ειναι μικροτερου μεγεθους απ τις κανονικες, εχει 2 pci-express και 2 μολις pci υποδοχες.

-Εχει 6 τρυπες για βιδες αλλα λογω μεγεθους οπως καταλαβαινετε, μονο στις 4 μπορω να βιδωσω στο case. Oι αλλες 2 θα μεινουν κενες? Κατι εχω ακουσει περι αποστατων (Μητσοτακης?... :laughing: )

-Απο pci-express δεν εχω εμπειρια. Εχει μια x1 και μια x16... Την καρτα γραφικων τη βαζω στην x16 ε? Στην x1 τι βαζω?

Μπα δε νομίζω να παίζει τπτ πρόβλημα με τις βίδες,Όσο για τα pci express την βάζεις στο 16χ τη κάρτα γραφικών, το 1χ είναι για raid controllers, sound cards, tv cards κτλ.Θα αντικαταστήσει αυτό το Pci το απλό όπως φαίνεται σε λίγα χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

Eίχα δοκιμάσει σε albatron k8sli και δεν άναψε το μηχάνημα, οπότε πήγα σε ανταπτόρι.

Καλύτερα να κάνει λίγη υπομονή μέχρι Δευτέρα πρωί^^. Πάντως, ήταν σίγουρο ότι θα ταίριαζε καθώς τα νέα τροφοδοτικά έχουν 4 πρόσθετα Pins τα οποία τα κολάς στα κλασικά 20 όταν τα χρειάζεσαι για να είναι συμβατά και με παλιαότερες μητρικές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.