Jump to content


περι αυτοκινητων


abarth

Recommended Posts

αυτες τις μερες θα παραγγειλω κατα 99% το audi a3 sportback 1.6 fsi ambition .

Επειδη ειναι καπως ...ακριβο (κοντα στα 28.000) σκεφτομουν αν τα αξιζει σε 'στησιμο' και κινητηρα. Αν κανεις εχει αποψη για το συγκεκριμενο αυτοκινητο (και οχι για s3 ή διλιτρο ή 1600 παλιο κινητηρα κλπ) θα ηθελα να μου πει τη γνωμη του ...

Σαν εναλλακτικη ειχα το Passat 2.0 fsi Sportline ή Highline .....

Δυστυχως κανενα 4Χ4 σε τετοια τιμη (οχι 29.000 και ανω) δεν υπαρχει μιας κ θα ηθελα να εχω και κατι σαν το Grand Vitara (το νεο) .....

Δεν θελω 3θυρο κλπ γιατι εχω 2 παιδια κ συχνα ταξιδια (κοζανη) και γενικως συχνες μετακινησεις....

Ενω το Terios που εχει καλη τιμη εχει μικρο σχετικα μεγεθος ....

Γνωριζει κανεις αν προκειται σχετικα συντομα να βγει κανενα καλο 4Χ4 στο επιπεδο που θετω ή καποιο στυλ Α3/Passat (το Α4 με 2λιτρο ειναι ακριβο)... ;

Link to comment
Share on other sites

εχμ ναι αλλα το mazda ειναι (γουστα ειναι αυτα) ασχημο μεσα-εξω και ακομα και αν το ηθελα (ειναι κ πολλα κυβικα, τα 2000 ειναι υπεραρκετα) η συζυγος θα φρικαρει (με την ασχημια :) ) ....

τα golfακια τα εχω βαρεθει και επιπλεον μονο το plus ειναι καλο σε λιτρα (πορτπαγκαζ) αλλα προτιμω τοτε το Α3 που ειναι καλυτερο ποιοτικα και (προσωπικα) αισθητικα και χωροδιαταξικα :) ...

το λεον ξεφευγει σε τιμη (α) (ειπα οτι δεν θελω απο 29.000 κ πανω...ηδη στα 28.000 ειμαι πανω απο οσα ηθελα να δωσω) ....και (β) ειναι πολλα τα λεφτα για seat για μενα.... μπορει να εχει καλο στησιμο και καλο κινητηρα αλλα .... οκ δεν θα παω για αγωνες :) ....

απο japan ποιο δλδ ;

βασικα θα με ενδιεφερε να μαθω αν ξερετε κανενα που προκειται συντομα να βγει για να δω αν αξιζει να περιμενω ....

Απο τα τωρινα θα ηθελα να ακουσω κυριως απο ατομα που πηραν Α3 ή καποιο απο αυτα που αναφερω εντυπωσεις και αρνητικα :)

Link to comment
Share on other sites

Σου προτεινα golf γιατι ειναι στην τιμη και πιο κοντα στις απαιτησεις που θες!

ΣΙΓΟΥΡΑ και μενα μ'αρεσει πολυ πιο πολυ αισθιτικα το Α3 αλλα οπως ειδες και μονος σου ξεφευγει σε τιμη οσο για την ποιοτητα ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο με το golf!

To A3 που λες το εχει μια πρωιν μου απο τοτε που κυκλοφορησε 1.6fsi 115hp ambition full extra 30k e υπεροχο μεσα εξω αλλα για τοσα λεφτα ειναι τραγικο δεν παει βημα!Α και παρουσιασε ενα προβλημα στα xenon αλλα τα αντικατεστησε αμμεσως γιατι ειχαι ακομα εγγυηση!

Link to comment
Share on other sites

εχμ σε ποιοτητα το Α3 με το golf δεν συγκρινονται (α) σε υλικα (β) σε ηχομονωση . Εχω μπει και στα 2 και εχει κολλητος μου το golf ... δυστυχως αλλος κολλητος μου εχει το s3 και δεν ειναι αμεσα συγκρισιμα :) ....

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι το Α3, golf plus και terios ειναι τελειως διαφορετικα αυτοκινητα. Δες πρωτα τι ειναι αυτο που σε καλυπτει και αποφασισε ποιο/

Το Α3 οντως ειναι πολυ ακριβο γιαυτα που προσφερει, αν κατι τετοιο ομως ειναι αυτο που σου αρεσει δοκιμασαι για καποιο μεταχειρισμενο, μιας και υπαρχουν πλεον τα 4year scheme service.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpcupra

Leon cupra tfsi 240hp 2.0 με 29.000

Το αυτο.Αλλιως το passat.Το Α3 ειναι πολυ ακριβο για αυτα που δινει και η εμφανιση του δεν δειχνει τα ευρω που δινει καποιος για να το αποκτησει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από abarth [Σήμερα, στις 21:00]

εχμ σε ποιοτητα το Α3 με το golf δεν συγκρινονται (α) σε υλικα (β) σε ηχομονωση . Εχω μπει και στα 2 και εχει κολλητος μου το golf ... δυστυχως αλλος κολλητος μου εχει το s3 και δεν ειναι αμεσα συγκρισιμα :) ....

>Αν το βλεπεις αυτο με το δικο σου ματι τοτε παω πασο γιατι εσυ θα εισαι ο αγοραστης!Παντως πιστεψε με κατι τετοιο δεν ισχυει!Αλλα και παλι ξαναλεω και εγω α3 θα επερνα αλλα οχι με 115hp 30k ελεος δηλαδη η τιμολογιακη πολιτικη της audi ειναι τραγικη!Οσο ωραιο και να ειναι δεν τα αξιζει τα λεφτα του!

Σε αυτα τα λεφτα κοιτα μηπως μπορεις να παρεις κανα saab 9,3 η κανα volvo s40 (επειδη εισαι μπαμπας τα προτεινω αυτα)!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mischeif [Χθες, στις 22:41]

>Αν το βλεπεις αυτο με το δικο σου ματι τοτε παω πασο γιατι εσυ θα εισαι ο αγοραστης!Παντως πιστεψε με κατι τετοιο δεν ισχυει!Αλλα και παλι ξαναλεω και εγω α3 θα επερνα αλλα οχι με 115hp 30k ελεος δηλαδη η τιμολογιακη πολιτικη της audi ειναι τραγικη!Οσο ωραιο και να ειναι δεν τα αξιζει τα λεφτα του!

Σε αυτα τα λεφτα κοιτα μηπως μπορεις να παρεις κανα saab 9,3 η κανα volvo s40 (επειδη εισαι μπαμπας τα προτεινω αυτα)!

εχμ τα σκεφτομαι κ αυτα τα 2 ...

καιεμενα πολλα μου φαινονται 28.500 για α3 1.6

Αρχική απάντηση από aGka8lz [Σήμερα, στις 02:55]

αν θες να εισαι σωστος οικογενιαρχης πας με κλειστα τα ματια σε Octavia RS και αφηνεις τα υπολοιπα ;P

καλο το οκταβια αλλα δε μαρεσει καθολου ρε συ.... πολυ παλιομοδιτικο στυλ... ασε που σε 1-2 χρονια θα το αλλαξουν (απο περιοδικα) ....

Link to comment
Share on other sites

Επεσε στα χερια μου σημερα ενα φυλλαδιο με το grandvitara το 3θυρο 25300e full extra!Δεν πας να δεις και με αυτο τι παιζει λενε οτι ειναι πολυ καλο αυτοκινητο!!

Πηγαινε να δεις και το s40 που σου λεω τρομερο αυτοκινητο αλλα λιτο εσωτερικο!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mischeif [Σήμερα, στις 16:05]

Επεσε στα χερια μου σημερα ενα φυλλαδιο με το grandvitara το 3θυρο 25300e full extra!Δεν πας να δεις και με αυτο τι παιζει λενε οτι ειναι πολυ καλο αυτοκινητο!!

Πηγαινε να δεις και το s40 που σου λεω τρομερο αυτοκινητο αλλα λιτο εσωτερικο!

το σ40/σ40 το εχω δει και σκεφτομουν το 1800 αλλα το απερριψε η ..συζυγος :) (ειναι κ δυσκολη)

το βιταρα το 5θ μονο βολευει αλλα βγαινει 29500 περιπου .... και ηδη ειμαι πανω σε σχεση με οτι σκεφτομουν να δωσω..... αν ηταν στα 28000-28500 οκ ... αλλα με τη λογικη αντε δωσε λιγο ακομα λιγο ακομα τοτε και τα 30000 και τα 32000 δεν ειναι πολυ μακρια :)

Link to comment
Share on other sites

Την καταλαβαινω αυτη τη παραλογη λογικη!:p

Σ1 BMW εχεις σκεφτει αν και αυτη πρεπει να ειναι πανω κατω στα ιδια λεφτα με το Α3!

Εγω στη θεση σου θα περιμενα λιγο ακομα!Κανα 6 μηνο βλεπεις οι εταιριες συνιθιζουν να βγαζουν νεα μοντελα ανοιξη-καλοκαιρι!

Το ΕΟS της VW το εχεις σκεφτει??Αυτο σιγουρα θα αρεσει στη γυναικα σου !αλλα δεν ξερω τι τιμες παιζουν!!

Υ.Γ. Αδιακριτη ερωτηση:τι αυτοκινητο εχεις τωρα??

Link to comment
Share on other sites

1.το χοντα εχει 2 κακα : ειναι πολυ παλιο και ειναι πολυ μικρο το πορτπαγκαζ.Υπερβολικα μικρο

2.ε αν ειναι προτιμω το πασσατ που για πολλους λογους το θεωρω καλυτερη αγορα στα λεφτα του ... :) τεσπα.....

μαλλον για πασσατ 2λιτρο παω .... γιατι λυπαμαι τα 28500 για ενα Α3 1600 .... (εκτος αν πιεσει η συζυγος και παμε για Α3 :) )..... Δεν βλεπω να υπαρχουν αλλα καλυτερα σε χρηματα αναλογα κ με ολα τα θετικα αυτων (ποιοτητα, εμφανιση, κινητηρα, μεγεθος κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.