Jump to content



ADSL->Help από αυτούς που ξέρουν από δίκτυα


morius

Recommended Posts

Χριστούγεννα έρχονται και είπα να βάλω και εγώ ADSL μετά από τόσο καιρό...

Όμως υπάρχει πρόβλημα...

Λοιπόν...

1.θέλω να συνδέσω δυο PC στο internet ανεξάρτητα όμως, κάθε ένα να μπαίνει μόνο του. (Σκέφτομαι να πάρω On DSL kit - θα χρειαστεί να πάρω κάτι extra?)

2.Εδώ ξεκινάει το πρόβλημα. Το κεντρικό τηλέφωνο, όπου πρέπει να μπει το μοντεμ είναι στο υπόγειο. Το ένα από τα δύο PCια είναι εκεί, και το άλλο είναι στον πρώτο. (όχι στο ισόγειο:p στον αμέσως επόμενο όροφο) ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΤΟ ΑΛΛΟ PC;

Σκέφτηκα τα εξής:

1. Να περάσω καλώδιο από έξω από το μπαλκόνι και να ανοίξω τρύπα πάνω στο δωματιό μου, για να περάσει, όμως θα χρειαστώ άλλο modem ε? ένα με δύο υποδοχές LAN.

2. Επίσης σκέφτηκα και κάτι άλλο το οποίο και κοστίζει πολύ, και νομίζω ότι δεν γίνεται.

Έλεγα να πάρω 2 Χ Τέτοια + 2 ασύρματες κάρτες δικτύου αλλά θέλω και άλλο modem και επίσης κάθε όροφος έχει και άλλη φάση οπότε μπορεί να μην δουλευέι αυτό:wassat:

ΔΕΝ ΞΕΡΩ...ΚΑΝΩ ΤΟ ΠΟΣΤ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ, ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΒΟΗΘΕΙΑ...ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ ΑΛΛΟ Η DIAL-UP:cry: :cry:

(ψάχνω μία λύση όσο τον δυνατόν ανώδυνη και οικονομική)

Link to comment
Share on other sites

Αν παρεις καποιο πακετο δε θα χρειαστει να αγορασεις κατι επιπλεον εκτος απο καποια μετρα καλωδιο για ethernet για τοπικο δικτυο.

Συνηθως τα modem που δινουν μαζι εχουν 2 υποδοχες για τους υπολογιστες.

'Η 2 ethernet ή 1 ethernet και 1 usb.

Σε αυτη τη περιπτωση συνδεεις το ενα pc στην ethernet ή usb και το δευτερο με τη προεκταση του καλωδιου που θα αγορασεις στην ethernet στο αλλο pc στο πανω οροφο (επειδη λες οτι το μοντεμ θα ειναι στο υπογειο)

Η αλλα περιπτωση ειναι το μοντεμ να εχει μονο μια συνδεση με υπολογιστη οπου σε αυτη τη περιπτωση θα χρειαστει να αγοραεις ενα switch και συνδεεις εκει τα pc σου.

Και στις 2 περιπτωσεις μπορεις να εχεις τοπικο δικτυο.

Επισεις μπορεις να κανεις και ασυρματο δικτυο αλλα εχει ποιο πολυ μπλεξιμο+χρημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου εχω αυτο το πακετο http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.001502 και το ασυρματο πιανει 2 οροφους πανω σιγουρα.Ειναι modem/router wifi και με μια ασυρματη καρτα γυρω στα 30 ευρω πιστευω θα εισαι οκ καθε pc μπαινει αυτονομα και εχεις και δικτυο.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν Rommel.Gr το δωμάτιο μου είναι 2 πατώματα πιο πάνω, οι τοίχοι είναι συμπαγές μπετόν και δεν ξέρω αν 8α πιάνει σίγουρα και τι απόδοση θα έχει. Δεν μπορώ να πάρω τέτοιο ρίσκο. Εκτός αν υπάρχει τρόπος να το μετρήσω αυτό.

ΥDinopoulos αυτό τώρα αν το πάρω θα πάρω 2 τέτοια λογικά έτσι; + 1 ασύρματη κάρτα δικτύου. δηλαδή περίπου κόστος 110. Όσο για μόντεμ σκέφτομαι να πάρω το ασύρματο πακέτο της On Dsl kit (αν ακολουθήσω αυτή την τακτική)

Κάτι άλλο που μου ήρθε τώρα, αν τελικά αποφασίσω να τρυπίσω τοίχο, και πάω με καλώδιο. Θα έχω απόλειες; (καλώδιο 8α πάρω κανα 30αρι μέτρα και για να είμαι μέσα)

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι απλή...

αν τα πάρεις αυτά και λειτουργούν δεν χρειάζεσαι ασύρματη κάρτα...

Επίσης μπορείς να πάρεις ένα πακέτο που έχει modem-router και να ξεμπερδεύεις με δυο τρύπες που θα καλύψεις με μονωτικό,

εγώ έτσι το έκανα και παίζει εδώ και ένα χρόνο μια χαρά...

Απλά στο καλώδιο ethernet να το καλύψεις με κάτι, για να έχεις αντοχή στο χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22 [Χθες, στις 20:52]

Η λύση είναι απλή...

αν τα πάρεις αυτά και λειτουργούν δεν χρειάζεσαι ασύρματη κάρτα...

Επίσης μπορείς να πάρεις ένα πακέτο που έχει modem-router και να ξεμπερδεύεις με δυο τρύπες που θα καλύψεις με μονωτικό,

εγώ έτσι το έκανα και παίζει εδώ και ένα χρόνο μια χαρά...

Απλά στο καλώδιο ethernet να το καλύψεις με κάτι, για να έχεις αντοχή στο χρόνο...

Και εγώ εκεί βλέπω να κατασταλάζω...να σου πω σκέφτηκα να περάσω πρώτα σωλήνα μικρή και μέσα σε αυτή να περάσω δύο καλώδια δικτύου, να περάσω και ξέχωριστά κάθε καλώδιο με κάτι άλλο, ή φτάνει η σωλήνα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morius

ΥDinopoulos αυτό τώρα αν το πάρω θα πάρω 2 τέτοια λογικά έτσι; + 1 ασύρματη κάρτα δικτύου. δηλαδή περίπου κόστος 110€. Όσο για μόντεμ σκέφτομαι να πάρω το ασύρματο πακέτο της On Dsl kit (αν ακολουθήσω αυτή την τακτική)

Oχι. Μονο αυτα τα 2, με την προυποθεση οτι το pc που ειναι κοντα στο modem θα το ενωσεις με καλωδιο.

Απωλιες στο Ethernet καλωδιο, απο 90-100m και πανω μου φαινεται!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morius [Χθες, στις 20:32]

λοιπόν Rommel.Gr το δωμάτιο μου είναι 2 πατώματα πιο πάνω, οι τοίχοι είναι συμπαγές μπετόν και δεν ξέρω αν 8α πιάνει σίγουρα και τι απόδοση θα έχει. Δεν μπορώ να πάρω τέτοιο ρίσκο. Εκτός αν υπάρχει τρόπος να το μετρήσω αυτό.

ΥDinopoulos αυτό τώρα αν το πάρω θα πάρω 2 τέτοια λογικά έτσι; + 1 ασύρματη κάρτα δικτύου. δηλαδή περίπου κόστος 110. Όσο για μόντεμ σκέφτομαι να πάρω το ασύρματο πακέτο της On Dsl kit (αν ακολουθήσω αυτή την τακτική)

Κάτι άλλο που μου ήρθε τώρα, αν τελικά αποφασίσω να τρυπίσω τοίχο, και πάω με καλώδιο. Θα έχω απόλειες; (καλώδιο 8α πάρω κανα 30αρι μέτρα και για να είμαι μέσα)

Ναι παω πασο:) μην σε παρω και στον λαιμο μου,παντως στην δικια μου πολυκατοικια πιανει.Μαλλον καλυτερα ο αλλος τροπος,παντως και με καλωδια μεχρι 60-100 μετρα νομιζω εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καλημέρα,

1ον μην παρεις το δίκτυο με τις πριζες.

2ον η καλυτερη λύση ειναι με utp καλωδιο και εχεις

τις λιγότερες απώλειες.(Μετα απο 200 μετρα εχεις πρόβλημα

και η μόνη λυση εκει ειναι οπτικη.)

Το μονο που χρειαζεσαι σε αυτην την περίπτωση ειναι ενα

hub-switch (εαν δεν εχει το router σου)

3ον Η λύση με wireless που ειναι και η πιο ακριβη

πρεπει εκτος απο το wireless router που θα μπει στο υπογειο

να βαλεις και στον πρώτο ενα access point για να δυναμωσει το

σημα σου γιατι αλλιως θα εχεις μεγαλη απωλεια.

Αυτα

Link to comment
Share on other sites

hmm...τελικά καλώδιο θα βάλω. Όσο για Router θα πάρω το πακέτο On Dsl Kit Wireless 1024 που δίνει Router/Switch (4 ethernet + 1 Wireless)

θα συνδέσω τον κάτω κανονικά, και για το άλλο θα περάσω μπρίζα δικτύου με καλώδιο...

Τώρα το router λέτε να μην με βγάλει; Σκέφτομαι αργότερα (αν δω να κάνει μ@λ@κιες να πάρω κανά άλλο...)

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε, γιατί να μη σε "βγάλει"; Αν σου κάνει νερά, θα τους το πας να στο αντικαταστήσουν (επιτόπου). Αλήθεια, τί μοντελάκι είναι το router στο πακέτο της otenet?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.