Jump to content



Ερωτηση για Ups


Rommel.Gr

Recommended Posts

Λοιπον παιδια λεω να παρω αυτο το ups http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701305 και εχω μια ερωτηση που κατι μου λεει πως ειναι λιγακι χαζη....λεει για 480w υπαρχει καποιο προβλημα που το psu μου ειναι 500w;Η θα ειναι οκ;

Επισης κοιταξα καποια posts και ειδα πως ειναι αρκετα καλο,εσεις προτηνετε κατι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα;

Link to comment
Share on other sites

Το 480w σημαίνει μέγιστο. Όπως επίσης το ίδιο σημαίνει και για το τροφοδοτικό σου.

Υπάρχει μια τιμή για τα τροφοδοτικά που λέγεται efficiency και συνήθως δεν ξεπερνάει το 80-85%, άρα το πραγματικό φορτίο που σηκώνει είναι ~385watt.

Πρέπει όμως να υπολογίσεις ότι και το ups δε θα σηκώσει μόνο τον υπολογιστή, αλλά και μιά οθόνη, κι επίσης αν είσαι οριακά θα κρατάει ελάχιστα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν "stand by" τοτε σιγουρα θα μπορουσες να το φορτωσεις παραπανω,αλλα αυτο ειναι line interactive και δε ξερω τι παιζει.Τωρα μη με ρωτησεις γιατι το stand by παιζει με πολυ παραπανω γιατι παλι δεν ξερω:)

Link to comment
Share on other sites

Τα stand-by δίνουν απ'ευθείας ρεύμα από την πρίζα και με ένα ελεγχόμενο διακόπτη (αυτόματο ρελέ) γυρίζει στην μπαταρία όταν θεωρήσει ότι χρειάζεται (power-out, brown-out, κλπ). Το θέμα είναι ότι τη σκίζει την μπαταρία αν το φορτίο είναι μεγαλύτερο του προβλεπόμενου...

Link to comment
Share on other sites

Το κακο με εσας ειναι οτι απο εκει που ειχα μια μονο απορια βρηκα και καινουργιες:p :p :p

Λοιπον επιδη δεν ξερω μια απο ups θα κανω μια και μονο ερωτηση....Θελω βασηκα να μην εχω προβλημα απο καμια ταση και καψει τπτ και δευτερον και να κρατησει το pc για 2 λεπτα ειμαι οκ.Τωρα το pc μου ειναι στην υπογραφη και η οθονη επισης,που νομιζω καιει 36w θα ειμαι οκ;

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 18:01]

Το 480w σημαίνει μέγιστο. Όπως επίσης το ίδιο σημαίνει και για το τροφοδοτικό σου.

Υπάρχει μια τιμή για τα τροφοδοτικά που λέγεται efficiency και συνήθως δεν ξεπερνάει το 80-85%, άρα το πραγματικό φορτίο που σηκώνει είναι ~385watt.

Πρέπει όμως να υπολογίσεις ότι και το ups δε θα σηκώσει μόνο τον υπολογιστή, αλλά και μιά οθόνη, κι επίσης αν είσαι οριακά θα κρατάει ελάχιστα.

Νομιζω πως καταλαβα τι ενωεις,ακομα και 1000w psu να εχεις δεν υπαρχει προβλημα αρκει να μην τραβαει πανω απο 480w(σωστα; )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Rommel.Gr

Ευχαριστω αν και λιγακι δυσκολο.

Μπορείς να χρησιμοποιείς Firefox 2.0 και αυτό (https://addons.mozilla.org/firefox/3451/) τo addon για να σε διορθώνει ;)

Αρχική απάντηση από Rommel.Gr

Νομιζω πως καταλαβα τι ενωεις,ακομα και 1000w psu να εχεις δεν υπαρχει προβλημα αρκει να μην τραβαει πανω απο 480w(σωστα; )

Σωστά, αν και θα είναι σπατάλη να αγοράσεις 1000άρι και να χρησιμοποιείς λιγότερα από 485 :)

Επίσης το ups είναι κάτι που δύσκολα το μεταπουλάς, όπως και την οθόνη. Έτσι καλό είναι να αγοράσεις κοιτώντας λίγο πιο μακρυά και να υπολογίσεις τις ανάγκες σου σε 4-5 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.