Jump to content



Regarding Cellshock @ Πλαίσιο


GoriLLakoS

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες ,

Πρωτα απ'ολα να ξεκαθαρισω οτι το thread αυτο δεν εχει χαρακτηρα διαφημισης και αφορα οσους εχουν παρει μνημες cellshock απο το πλαισιο.Αμα παλι καποιος mod/admin το θεωρει διαφημηση ας το σβησει.

Επειδη τελευταια αναφερθηκαν πολλα προβληματα ασυμβατοτητας μνημων cellshock (κυριως οι 1000@4-4-4 μιας και ηταν οι πρωτες σε παραγωγη σε σχεση με τις 5αρες και τις 800αρες με τα 4αρια και δεν ειχαν τα EPP profiles στο SPD τους) επικοινωνησα με ενα τεχνικο τους/tester προσδωκοντας λυση στις ασυμβατοτητες!

Μου εδωσε το νεο SPD και ενα προγραμμα να τα κανω re-programm αλλα δυστηχως δεν μου επιτρεπει να το μοιρασω γυρω γυρω!

Θα παρακαλουσα οποιος αντιμετωπιζει προβληματα να μου στειλει ενα πμ για να κανονισουμε πως θα τις φτιαξουμε!

Ο σκοπος μου-του ειναι να εξυπηρετηθειτε γρηγορα και με πολυ λιγοτερο κοστος..

Αν παλι θελετε να επικοινωνησετε με αυτον direct μου ειπε να δωσω το mail του και το τηλεφωνο του ωστε να σας λυσει ολες τις αποριες ή να στειλετε εκει τις μνημες για re-programm!

Μail : arue@msc-ge.com

Phone : +49-7249-910392

Οποιος του στειλει mail ή τον παρει τηλεφωνο να βαλει παρακαλω σαν υποσημειωση οτι το εκανε κατοπιν συνενοησης με εμενα.

PS το 590 απ'οσο ειπε και εδω δεν αντιμετωπιζει προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Που΄σαι ωρε Βασίληηηηη...throw a smoke grenade(cod2 addict :p )

Στείλε τηλέφωνο να κανονίσουμε ρε συ....άντε να προλάβω να κάνω κάνα παιχνίδι στις γιορτές που κάθομαι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δούλεψαν μια χαρά. Έβγαλα τις παλιές και έβαλα αυτές.

Όταν έβγαλα την μπαταρία του Μ/Β όμως και έγινε reset του bios τοτε .... :( δεν έκανε post. Θα πρέπει να αλλάξω Μ/Β ή να κρατήσω τις 2χ512 OCZ μονο για να μπαίνω bios. :boxed::crazy:

post-4796-1416072940,658_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάνθο...στείλε μηνυμα στον Bill...ή και στον Alex κατευθείαν..υπάρχει λύση και είναι αρκετά εύκολη.

Τις δικές μου τις φτιάξαμε σήμερα πρωί και μπουτάρουν πλέον χωρίς πατερίτσα και απέκτησαν και EPP profiles.:T:

Link to comment
Share on other sites

Υeap !!! Τα μηνύματα φεύγουν :)

Μολις βάλω τι ρυθμίσεις με τις OCZ σβίσω το PC και βάλω τις CellShock ΟΛΑ μια χαρά. Restarts/Shutdowns/βγαλσιμο από την πριζα και ΟΛΑ ΟΚ.

Με το που βγει η μπαταρία από το μοβο (reset) όμως... πρέπει να μπουν οι OCZ (να σου πω την αληθεια τις έχω αγαπήσει).

Έκανα Memtest (bootCD) 3 ώρες με τις μνήμες underclocked (από τα 1000 4-4-4-12) στα 760 με 3-3-3-8-2τ και όλα οκ. :D

Δοκίμασα CPU στα 750ΜHz και μνήμες στα 1000 4-4-4-12 2.2V (CPU/MEM -> 3:4) αλλά πάλι δεν έκανε ποστ, (και πάλι OCZ επάνω και reset mobo).

Μάλλον το nForce 4 ειναι ΛΙΓΟ :devil: για τις μνήμες αυτές :devil:

PS: Μάλλον θα πάω να πάρω το abit AW149euroD MAX να δω και πως πάει ο 805 (άλλα ευρω δεν περισσεύουν) με ιντελ και σε κανα δίμηνο πάμε για Ε6600.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες..επειδή εγιναν πολλά spd flash και πολύ ρωτάνε γιατι το spd γράφει pc6400 σας κανω quote της απάντηση του Alonso...

No need to be confused about CPUZ SPD interpretation. CPUZ will only display the EPP profiles in timings table.

As long as the modules have still 800C5 in SPD for compatibility and boot problem prevention the max. bandwith will be shown as 800/PC-6400 only (like in standard SPD).

There is nothing we can do about.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από spd flash (Ευχαριστώ Βασίλη :D) όλα είναι μια χαρά... Έχω αυτό το θέμα, το CPUz τις δείχνει σαν PC-6400, αλλά ...

... μπορώ πλέον να αποχωριστώ τις OCZ :D αφού μετά από ΒΙΟS reset (βγάλσιμο μπαταρίας) οι CellShock κάνουν post μια χαρά :D:D:D

Και ένα screenshot από EVEREST :

mem-everest.jpg

:D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.