Jump to content



download και surfαρισμα/ μια ερωτηση


Dem

Recommended Posts

όταν έχω το μtorrent και κατεβάζει με πανω από 30kb/s έχω μεγάλο προβλημα με το κατέβασμα ιστοσελιδων. -αργεί χαρακτηριστικα να ανοιξει και το Google-

Το βραδυ το μτorrent έχει καλές ταχυτητες(?) 70-80 kb/s γενικά.

Έχω κάνει τις ρυθμισεις εκεί βοηθούμενος απο ένα αλλο θεμα εδω.

Το προβλημα είναι ότι κατεβαζω το download limit στα 15kb/s για να ανοίγω άλλες σελιδες ταυτοχρονα ικανοποιητικα.

Η συνδεση είναι 768 forthnet - μοντεμ

Λειτουργικό windows xp sp2

Firefox 2.0

H κινηση στο internet την ημέρα είναι 30-50kb/s DL

To βραδυ 60-100Kb/s συμφωνα με το DU Meter

Πιστεύω ότι με ένα DL limit στο μTorrent στα 30-40kb/s δεν θα έπρεπε λογικα να έχω μεγάλο προβλημα με το ανοιγμα άλλων σελιδων γιαυτο ζητάω μια γνωμη

Με το DsL έιμαι καινουριος- Μηπως πρέπει να κάνω κ τίποτα άλλες ρυθμίσεις?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που μπορω να φανατστω ειναι οτι εχεις πολυ μεγαλο upload και ετσι αργει το pc να στειλει δεδομενα εξω με αποτελεσμα να αργουν να εμφανιστουν οι ιστοσελιδες που αναζητας.

Οποτε για δοκιμασε να βαλεις κοφτη στο upload σου και δες αν λυνετε ετσι το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ison [Σήμερα, στις 15:35]

Το μονο που μπορω να φανατστω ειναι οτι εχεις πολυ μεγαλο upload και ετσι αργει το pc να στειλει δεδομενα εξω με αποτελεσμα να αργουν να εμφανιστουν οι ιστοσελιδες που αναζητας.

Οποτε για δοκιμασε να βαλεις κοφτη στο upload σου και δες αν λυνετε ετσι το προβλημα

δυστηχώς όσο και αν είναι το upload το προβλημα παραμένει το έχω κατω από 9kb

Τώρα έβλεπα ένα άλλο σχετικό θέμα εδω (αργο DSL 768) αλλα δεν έχω καποιο αλλο firewaal εκτως απο αυτό των windows-Me το Antivirus (ΑVast) δεν νομιζω ότι σχετιζεται αφου το έβαλα μετα

Απλα όταν κατεβάζω με 25+ δεν μπορω να ανοιξω άλλες σελιδες.

Τουλαχιστον καταλαβα ότι αυτο είναι προβλημα και θα ψαξω να δω τι γινεται.

Με το download παντως δεν έχω προβλημα το βραδυ πετυχαινει και 85kb/s όχι peaks μεσο όρο. Περίεργο.

Έγινε κ αναφορά σε format αλλά μου φαινεται ακραίο. Τι μπορει να αλάξει με ένα format?

Κάτι άλλο πρέπει να είναι. Θα το βρω που θα παει.

Link to comment
Share on other sites

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 168.55Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 503.08kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

έκανα και το τεστ στο http://speedtest.forthnet.gr/

ε καλό είναι για 6.00 το απογευμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pigassos19 [Σήμερα, στις 18:01]

Βασικα οταν παιζει το μtorrent συνηθως δε σρεφαρεις!Ενα απο τα δυο!

Οταν θες να σερφαρεις κλεινε το!

Aυτή είναι μια λυση

αλλα για ριξτε μια ματια εδώ ειναι σχετικό με το θεμα μας? http://www.mydigitallife.info/2005/11/15/windows-xp-sp2-tcp-connection-limit-event-id-4226/

.....With the release of Service Pack 2 (SP2) for Microsoft Windows XP, the SP2 has introduced a feature that limit concurrent TCP connection attempts that are possible to 10 per seconds.....

......With the limit, only a maximum of 10 connection attemps per second are allowed. This may have affects applications, servers and p2p programs that attemp to open many outbound connections at the same time......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από minus [Σήμερα, στις 17:47]

Περαν της πολυ χρησιμης παρατηρησης του Den, θα σου προτεινα να γυρισεις παλι στον Firefox 1.5, μεχρι να τα φιξαρουν ολα τα προβληματα στον 2.

για ποια προβληματα μιλας???

εγω δεν εχω κανενα προβλημμα...

σορρυ για το :OT:

καπου ειχε παρει το ματι μου ενα προγραμμα που κανει traffic shaping, δλδ οριζεις ενα οριο ΚΒ για το καθε προγραμμα...

αλλα δεν το βρισκω τωρα... :(

Link to comment
Share on other sites

το οριο πρεπει να το βαλεις στα ταυτόχρονα connections tou torrent client (per torrent και τα total), και οχι στα kb/s ουτε στο upload limit.

ετσι θα μπορεσεις να σερφαρεις.

Αν επιτρεπεις στο mtorrent να συνδεεται με 100 peers per torrent και με 500 συνολικά, και δεν ξερω ποσα upload slots per torrent,

και απο την αλλη εχεις και το netlimiter να ταπώνει την επικοινωνια με μικρα max D/U, δεν πιστευω οτι κάνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shaman [Χθες, στις 20:02]

To netlimiter λες?

δεν νομιζω να ειναι αυτο...

πριν απο λιγο το κατεβασα και οταν το ενεργοποιησα ο browser μου δεν μπορουσε να δει internet... Αθλιο!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sakis_the_fraud

δεν νομιζω να ειναι αυτο...

πριν απο λιγο το κατεβασα και οταν το ενεργοποιησα ο browser μου δεν μπορουσε να δει internet... Αθλιο!

Χαχα!Επειδή δεν το σέταρες σωστά δε φταίει το πρόγραμμα! :p

Βασικά καλύτερα βρες να κατεβάσεις τη version 1.3 γιατί οι νέες εκδόσεις κάνουν και ένα κάρο άλλα πράγματα αν θυμάμαι καλά οπότε θα χαθείς. H 1.3 που χρησιμοποιώ κάνει ακριβώς αυτό που περιγράφεις παραπάνω και τίποτα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

1. προσάρμοσε το mtorrent για τις ανάγκες σου σύμφωνα με την ταχύτητά σου και όχι σύμφωνα με ο αυτόματο στα preferences.

2. βάλε τα connections μετά από πειράματα.

3. άσε το στο unlimited και στο download και στο upload

εννοώ κάτω στο tray όταν κάνεις δεξί κλικ.

4. κατέβασε netlimiter 2.0.91 που κάνει παπάδες. "λιμιτάρισε" το upload του mtorrent στο 1kb πχ

5. προσπάθησε να κρατάς τα ανοιχτά torrent που έχεις κάτω από 5 κατά τη γνώμη μου (σε αριθμό) γιατί από ότι είδα έχεις 768 γραμμή.

6. τα πολλά connections σου κάνουν Kill το bandwith γιαυτό και ο περιορισμός στα ανοιχτά torrent.

7. όταν γίνεται finish κάποιο torrrent μην το αφήνεις πράσινο αλλά κάνε του finish γιατί ακόμα και να έχεις περιορίσει το upload τα connections μένουν ανοιχτά.

όσο αναφορά κάποιο παραπάνω ποστ για τη microsoft και το tcpip, γουγλάρετε όσοι θέλετε και βρείτε ένα αρχειάκι που πατσάρει τα windows και το "reach limit" που έχει βάλει η ms στο sp2, "έρχεται" πολύ αργότερα το limit ή καθόλου. εγώ θα έλεγα περίπου την τιμή να τη βάλετε στο 10000 αν θυμάμαι καλά, μην "σκοτώσετε" και το internet και έχετε άλλα προβλήματα μετά :)

έτσι σταματάνε οι μπλε οθόνες για tcpip has reached its limit κλπ για κορεσμό σε connections, όπως επίσης και αρκετά disconnect ή παγώματα γραμμής ειδικά σε usb modem.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shaman [Σήμερα, στις 05:42]

Χαχα!Επειδή δεν το σέταρες σωστά δε φταίει το πρόγραμμα! :p

α ναι? ουτε καν εψαξα για ρυθμισεις! :p

Αρχική απάντηση από Shaman [Σήμερα, στις 05:42]

Βασικά καλύτερα βρες να κατεβάσεις τη version 1.3 γιατί οι νέες εκδόσεις κάνουν και ένα κάρο άλλα πράγματα αν θυμάμαι καλά οπότε θα χαθείς. H 1.3 που χρησιμοποιώ κάνει ακριβώς αυτό που περιγράφεις παραπάνω και τίποτα περισσότερο.

αυτην κατεβασα χωρις να το ξερω αυτο...

για πιο πρακτικους λογους... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cypherth [Χθες, στις 08:29]

όσο αναφορά κάποιο παραπάνω ποστ για τη microsoft και το tcpip, γουγλάρετε όσοι θέλετε και βρείτε ένα αρχειάκι που πατσάρει τα windows και το "reach limit" που έχει βάλει η ms στο sp2, "έρχεται" πολύ αργότερα το limit ή καθόλου. εγώ θα έλεγα περίπου την τιμή να τη βάλετε στο 10000 αν θυμάμαι καλά, μην "σκοτώσετε" και το internet και έχετε άλλα προβλήματα μετά :)

έτσι σταματάνε οι μπλε οθόνες για tcpip has reached its limit κλπ για κορεσμό σε connections, όπως επίσης και αρκετά disconnect ή παγώματα γραμμής ειδικά σε usb modem.

δηλαδη αυτόhttp://www.mydigitallife.info/2005/...-event-id-4226/ δεν έχει νοημα να το κανω στη αρχή ? Μιλας για άλλο patch? ή για κατι παρομοιο?

οσο αφορα το upload για δικους μου λογους δεν θελω να το περορισω πολυ.

Δεν πιστευω οτι με 10 κβ/σ πρεπει να αντιμετοπιζω προβληματα στο surfαρισμα. εστω και με 768.

εξαλου τα μεγαλα προβληματα σταματησαν ελπιζω μια και καλη. Έφταιγε και το προβληματικό dslam της Τουμπας που το αντικαταστησανε.

ευχαριστω για τις απαντησεις-παρατηρησεις. ήταν πολυ χρησιμες. (καινουριος στο dsl εδω)

Link to comment
Share on other sites

το upload κόβει κάμποσο. στις μικρές ταχύτητες είναι παρατηρήσιμη η διαφορά. τώρα εξαρτάται από πού γίνεται upload. γιατί αν θες πχ να το έχεις ανοιχτό για να ανεβάσεις το ratio ακόμα και σε ένα τορρεντ, αν αυτό έχει 500 leechers σου κάνει την ταχύτητα να σέρνεται λόγω των πολλών ανοιχτών connections που ναι μεν έχουν σταθερό αριθμό επειδή εσύ το έχεις ορίσει, αλλά από τις συχνές εναλλαγές που κάνει το ίδιο το πρόγραμμα σκανάροντας ανάμεσα στους χρήστες.

όσο για το λινκ που έστειλες δεν υπάρχει πλέον :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cypherth [Σήμερα, στις 18:14]

το upload κόβει κάμποσο. στις μικρές ταχύτητες είναι παρατηρήσιμη η διαφορά. τώρα εξαρτάται από πού γίνεται upload. γιατί αν θες πχ να το έχεις ανοιχτό για να ανεβάσεις το ratio ακόμα και σε ένα τορρεντ, αν αυτό έχει 500 leechers σου κάνει την ταχύτητα να σέρνεται λόγω των πολλών ανοιχτών connections που ναι μεν έχουν σταθερό αριθμό επειδή εσύ το έχεις ορίσει, αλλά από τις συχνές εναλλαγές που κάνει το ίδιο το πρόγραμμα σκανάροντας ανάμεσα στους χρήστες.

Α μαλιστα, βεβαια αν κανεις λιμιτ με το netlimiter to upload σε 1kb/s έχεις το αντιστοιχο κοστος σε download έτσι δεν είναι?

όσο για το patch που όντως υπηρχε στο link - δεν υπαρχει πλεον - βρισκει το tcpip.sys

και προσφερεται να αλλαξει τα half - open connections απο 10 σε 50. Η τιμή 10000 που είπες πιο πριν που αναφερεται? Σε αυτα τα half open connections?

Eεε μπερδευτηκα λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο λιγο ψαξιμο κατεληξα στο ότι τα half open connections (10 ειναι στα sp2) εχουν σχεση με τo xρονο ευρεσης πηγων για την μελλοντικη ανταλλαγη δεδομενων στο internet. γιτατι είναι ανα δευτερολεπτο.

αν τα αυξησει κανεις απλως θα βρισκει seeds σε λιγοτερο χρονο.

Επομενως όλη αυτη η ιστορια με το tcpip.sys den έχει σχεση με το download/upload και surfaρισμα ....ετσι νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.