Jump to content


Βοήθεια για καινούριο pc!


DrJ 7000

Recommended Posts

Έφτασε ο καιρός για καινούριο pc και θα ήθελα τη βοήθειά σας καθώς έχω μείνει λίγο πίσω.

Επέλεξα τα παρακάτω:

- Thermaltake Armor black VA8000BWS (144)

- Enermax Liberty 500W Retail (102)

- C2D E6600 (308)

- OCZ PC2-5400 DDR2 2x1GB (260)

- Asus P5B Deluxe (189)

- Saphire ATI X1950XT 256 (288)

- WD 320GB 16MB 7200 sata2 (97)

- ΝΕC dvd-rw 18x (37)

(Τιμές e-shop χωρίς ΦΠΑ)

Το pc έιναι για γενική χρήση και games. O/C αρχικά οχι αλλά αργότερα μάλλον ναι...

Θα μπορούσα από κάπου θα μπορούσα να κόψω λεφτά? Να αφήσω τον 6600 η να προτιμήσω 6400 (Περίπου 100 ευρώ διαφορά) ?Τις μνήμες πώς τις βλέπετε? Την κάρτα γραφικών τη διάλεξα γιατί δε θέλω να πάω από τώρα σε dx10. Αργότερα βλέπουμε. Τροφοδοτικό να επιλέξω κάτι με περισσότερα W ή είναι οκ?

Ευπρόσδεκτη κάθε πρόταση στις ίδιες τιμές...

Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε βοήθεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steve_m

Με 279 αγοραζεις 800αρες μνημες 2x1GB δες στο πλαισιο.Κατα τα αλλα αψογο.

259 βρήκα αυτές...http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=914010&tab=marketing

Μάλλον θα τις προτιμήσω.Είναι και έτοιμες για πόλεμο :D

Αρχική απάντηση από slaught

Εγω θα σου ελεγα για κουτι να παρεις κανενα stacker που ειναι πολυ μεγαλυτερο και λιγο πιο ακριβο περι τα 160 ευρω!

Φίλε μου στην αρχή το staker είχα διαλέξει, αλλά προτίμησα αυτό μόνο και μόνο λόγω εμφάνισης.

Για μνημη παρε καλυτερα αυτες http://www.plaisio.gr/product.aspx?...&product=907197

269ευρω, πολυ καλυτερες απο αυτες που θελεις και 8αρες

Φίλε emm_stra, αυτές που διάλεξα πιο πάνω πως σου φαίνονται?

Link to comment
Share on other sites

Λέτε για τις μνήμες ε?... :hmm:

Η 8800 πάει πολύ σε τιμή. Για την ώρα πιστεύω να μου φτάνει η χ1950χτ.

Για τον 6600 όντως δε ξέρω αν αξίζει τα 100ευρώ παραπάνω από τον 6400.

Ουφ! Ζαλάδα είναι το ψάξιμο...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... τα βαλά κάτω....τα δα από δω ...τα δα από κει...και έχουμε...

- Thermaltake Armor black VA8000BWS (144)

- Ηiper type-s 730W (145)

- C2D E6600 (308)

- Cellshock 2GB kit 800Mhz (260)

- Asus P5B Deluxe (189)

- 7600gt 256 (130)

- WD 320GB 16MB 7200 sata2 (97)

- ΝΕC dvd-rw 18x (37)

1) To τροφοδοτικό πως σας φαίνεται? Καλό ή να προτιμήσω κάτι σε enermax?Προτίμησα πολλά W και διάβασα και καλά λόγια για Ηιper. Απο θόρυβο πως είναι?

2) Διάλεξα την 7600gt για προσωρινή λύση, λόγω οικονομικού προγραμματισμού και μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο με τι κάρτες και dx10. Σε λίγους μήνες που θα χω έσοδα μπορώ να την αλλάξω. Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη στα ίδια λεφτά περίπου? Πόσο καλύτερη είναι η ATI X1950PRO στα 180 ευρώ?

Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις παιδιά.Το ψάξιμο είναι ζαλάδα και βοηθάτε πολύ...

:)

Link to comment
Share on other sites

η καρτα ειναι οκ ειδικα αν σκεφτεσαι να αλλαξεις σχετικα υντομα σε dx10.αλλα η συγκρηση με την 1950προ ειναι μερα με την νυχτα.αν σε παιρνει να δωσεις τα +50 ευρω παρε την 1950.και για δισκο προτιμησε Seagate aka 5 χρονια εγγυση ftw.επισης η AWD9D Max ειναι σε προσφορα στο Πλαισιο στα 149 απο 230 και αξιζει πολυ.ειδικα με 6600 μητρικη με 975 ειναι καλυτερα.αν δεν σε πειραζει η μηδαμινη επεκτασημοτητα που εχει τοτε προτιμησε την κα8ως ειναι και πιο καλη για O/c αν σκεφτεσαι να κλοκαρεις

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dellman [Σήμερα, στις 03:41]

το armor και το hiper δεν παίζει. Θα πρέπει να μοντάρεις το κουτί

παρε enermax τοτε,το δικο μου στα ιδια λεφτα ειναι πλεον κ πραγματικα δεν εχει παρουσιασει το παραμικρο.....σε αυτα της υπογραφης μου βαλε κ 8 δωδεκαριδες ανεμιστηρες για να καταλαβεις τι σηκωνει;)
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DrJ 7000 [23-12-2006 11:55]

259 βρήκα αυτές...http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=914010&tab=marketing

Μάλλον θα τις προτιμήσω.Είναι και έτοιμες για πόλεμο :D

Φίλε μου στην αρχή το staker είχα διαλέξει, αλλά προτίμησα αυτό μόνο και μόνο λόγω εμφάνισης.

Φίλε emm_stra, αυτές που διάλεξα πιο πάνω πως σου φαίνονται?

καλημερα

εγω θα προτιμουσα τις cellshock γιατι εχουν καλυτερα timings.

Εγω αυτες θα επαιρνα αν ειχα χρηματα τωρα. Θα κανω και εγω αναβαθμιση αλλα δεν θα παρω ακομα μνημες. Αργοτερα ομως θα τις επαιρνα και ισως τις 1000αρες!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους :)

το armor και το hiper δεν παίζει. Θα πρέπει να μοντάρεις το κουτί

όπως το δα φαντάστηκα οτι θα με δυσκόλευε (λόγω θέσης καλωδίων) αλλά όχι οτι δε γίνεται κάν να το βάλω... οπότε μάλλον enermax θα επιλέξω.

@dark22,

αυτό το fortron ήταν μια από τις επιλογές μου. Μου είπαν όμως οτι τα fortron είναι θορυβώδη και εκεί κάπου κόλλησα. Έχεις προσωπική εμπειρία?

@emm_stra,

Τελικά Cellshok προτίμησα. :)

Γενικά για την Abit που λέτε. Συμφωνώ οτι είναι πολύ καλή προσφορά. Τα κομμάτια όμως θα αγοραστούν από φίλο που έχει μαγαζί (επιπλέον έκπτωση και θέματα εφορίας:D) ,Οπότε δε ξέρω πως θα το κανονίσουμε. Επίσης κολλάω στην μη επεκτασιμότητα της. Γι αυτό σκέφτηκα την p5b που είναι και καλή και δοκιμασμένη. ΟC θα γίνει στο μέλλον αλλά όχι κάτι xtreme...οπότε θεώρησα οτι η p5b θα ναι μια χαρά.

Για την κάρτα γραφικών, αφού σε λίγο καιρό θα μπορώ να την αλλάξω προτιμώ να δώσω κάπου αλλού τα λεφτά (κουτί, μνήμες,τροφοδοτικό) και να πάρω μια που να κάνω τη δουλειά μου προς το παρόν. Γι αυτό απέρριψα την 8800.

Link to comment
Share on other sites

τοτε παρε την all time clasic + all arround mobo Αsus P5W DH Deluxe αντι της P5B Dlx.

η δευτερη εχει νοημα αν 8ελεις να παρεις το μεγιστο fsb απο τον επεξεργαστη σου (aka ξεζουμησμα) και μονο κα8ως το 975 ειναι καλυτερο/ταχυτερο του 965.

κατι ασχετο.τις cellshock μπορει αν τις βρει ο γνωστος σου που εχει το μαγαζι?γιατι γενικα μνημες σε kit ειναι δυσεβρετες σε "συνοικιακα PCομαγαζα).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nimits1

παιδια αξιζει ομως αν καποιος επενδυσει σε μια 8800 ή θα βγαλει κανα κουσουρι ως νεα τεχνολογια;μηπως ξεπεραστει πολυ συντομα;η ατι τι θα κανει;

Η 8800 δεν πρόκειται να ξεπεραστεί γρήγορα.Μιλάμε για μια κάρτα που μέχρι στιγμής όλα τα σημερινα παιχνίδια τα "βγάζει" με μεγάλη άνεση.Επίσης είναι DX10 που στην ουσία είναι το μέλλον των pc games...Στην τελική εαν δεν είσαι ευχαριστημένος σε 1 χρόνο βάζεις άλλη μια:D :D :D

Link to comment
Share on other sites

@ CrazyΑnt

Έχω στο μυαλό μου αυτούς τους συνδυασμούς και προσπαθώ να αποφασίσω.

Ε6600+p5w dh = 530e

E6400+P5b dlx= 405e

Ε6600+P5b dlx= 495e

Θέλω τον πρώτο αλλά μου μπαίνουν σκέψεις του στυλ: "αξίζει πρακτικά η διαφορά ταχύτητας τα +130ευρώ''? "Πόσο γρηγορότερος είναι ο 6600 από τον 6400"? Γιατί να μην επιλέξω τελικά 6400 και p5w με 765 ?

Ο/C δε σκέφτομαι αρχικά αλλά αργότερα θέλω να το πειράξω... Δε νομίζω να τον ξεζουμίσω, αλλά τρώγοντας έρχεται η όρεξη... :)

Ξέρω θα μου πείς... "αποφάσισε τι θές να κάνεις και πες μας" Και θα χεις δίκιο :D

Όσο για τις μνήμες, αν δε τις βρει θα δω τι θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.