Jump to content



CPU Passive Cooling...Αξίζει?


Galioni

Recommended Posts

Είμαι με την stock ψύκτρα της AMD και άρχισα να σκέφτομαι την αγορά κάποιας παθητικής ψύκτρας με σκοπό τη μείωση του θορύβου. Το θέμα είναι αξίζει? Κι αν ναι ποιά?

Αυτή τη στιγμή είμαι idle στους 44 βαθμούς ενώ σε full load δεν ξεπερνάω ποτέ τους 52 βαθμούς επειδή τότε έχω βάλει να ενεργοποιείται ο stock ανεμιστήρας στις full στροφές.

Διαθέτω 30 - 40 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

προτιμοτερο μια μεγαλυτερη ψυκτρα με εναν αθορυβο 9αρη ή 12αρη ανεμιστηρα παρα παθητικη....

εαν εισαι με ενεργητικη (ακομα και στοκ) 44 σε ηρεμια και 52 σε φορτιο με φουλ στροφες τοτε να υπολογιζεις οτι με παθητικη ο 3200+ απλα δεν θα την παλεψει.

Link to comment
Share on other sites

παθητικη με τετοια νουμερα που πιανεις με στοκ??????:eek:

καλυτερα λουστη με βενζινη κ βαλτης φωκο!:whip:

παρε μεγαλυετρο ανεμιστηρι (12εκ ας πουμε!) ή δωσε λιγοτερα βολτ, για λιγοτερες στροφες αρα κ λιγοτερο θορυβο!!

:smoke:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

45 αν δίνεις, προτίνω τη δικιά μου ανεπιφύλακτα (Scythe Infinity). Ούτε να ξηλώσεις τη μητρική χρειάζεται ούτε τπτ. Φανταστική ψύκτρα. Απλά θες 5Ε παραπάνω ;)

Το HAC την έχει 55. Εσύ που την βρήκες 45? Φαίνεται καταπληκτική αλλά πιστεύω ότι και με λιγότερα θα κάνω τη δουλειά μου. Είδα αυτήν στο eshop με 19db θορύβου και μου φάνηκε καλή. Είμαι πάντως ανοιχτός σε προτάσεις.

Η CPU παίζει στα 10x250 ίσως γι αυτό οι θερμοκρασίες της να είναι τσιμπημένες.

Link to comment
Share on other sites

παρε με 42 ευρα την TT Big Typhoon.πολυ τιμια αγορα και ειναι και ειναι απο τις καλυτερες αεροψυκτρες (οχι κορυφαια) την οποια αν εχεις σε χαμηλες στροφες τον ανεμηστηρα της δεν ακουγεται κα8ολου ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CrazyAnt

παρε με 42 ευρα την TT Big Typhoon.πολυ τιμια αγορα και ειναι και ειναι απο τις καλυτερες αεροψυκτρες (οχι κορυφαια) την οποια αν εχεις σε χαμηλες στροφες τον ανεμηστηρα της δεν ακουγεται κα8ολου ;)

Είναι εύκολη στην εγκατάσταση? Τι θερμοκρασίες βλέπεις?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.