Jump to content



ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ CPU


CUSTOMADE

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΑΓΚΕΣ!ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΗΔΗ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΓΙΑΥΤΟ ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ:)ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΜΙΑΣ CPU ΚΑΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΜΙΑ CPU ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΠΥΡΗΝΕΣ;ΤΕΛΟΣ ΑΦΟΥ ΟΙ CPU ΕΧΟΥΝ ΦΤΑΣΕΙ ΤΟΣΟ ΨΗΛΑ ΣΕ ΧΡΟΝΙΣΜΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ GPU ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ "ΑΡΓΕΣ";

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CUSTOMADE [Σήμερα, στις 00:27]

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΑΓΚΕΣ!ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΗΔΗ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΓΙΑΥΤΟ ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ:)ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΜΙΑΣ CPU ΚΑΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΜΙΑ CPU ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΠΥΡΗΝΕΣ;ΤΕΛΟΣ ΑΦΟΥ ΟΙ CPU ΕΧΟΥΝ ΦΤΑΣΕΙ ΤΟΣΟ ΨΗΛΑ ΣΕ ΧΡΟΝΙΣΜΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ GPU ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ "ΑΡΓΕΣ";

με τα ελαχιστα που ξερω θα σου πω οτι 2 πυρηνες=2 επεξεργαστες σε 1 αρα σχεδον 2πλασια ταχυτητα και πολυ μεγαλυτερες δυνατοτητες παραλληλης πολυεπεξεργασιας.Και οσον αφορα το θεμα των gpu νομιζω πως η απαντηση βρισκεται στην εντελως διαφορετικη αρχιτεκτονικη που εχουν οι gpu απο τις cpu και την εντελως διαφορετικη φυση των πληροφοριων που επεξεργαζονται.Αν κανω καποιο λαθος ας διορθωσει καποιος που γνωριζει!

Link to comment
Share on other sites

EDITIED! ( ευχαριστω τον jogi που μου ανοιξε τα ματια... :o )

έχοντας 2 πυρήνες είναι σαν να έχεις 2 επεξεργαστές... :flex:

αυτή ακριβώς η ιδέα είναι το μοντέλο της Ιντελ ονόματι Smithfield, στο οποίο η Ιντελ πήρε 2 Wafers pentium και τα έβαλε σε ένα τσιπ.

αυτος ΔΕΝ ονομαστηκε Core duo, αλλα Pentium D.

ουσιαστικά όμως, ο πρώτος διπλοπυρηνος είναι ο Conroe.

σε αυτό το μοντέλο η Ιντελ έβαλε 2 πυρήνες σε ένα wafer!

έτσι είναι ένας 2-πύρινος...

conroe-diagram.jpg

έτσι έχουμε πολύ γρηγορότερους επεξεργαστές ειδικά αν τον χρειαζόμαστε για multitasking.

στην συνέχεια, η Ιντελ ακολούθησε το "κόλπο" με τον Smithfield και έκανε τον Kentsfield.

πήρε 2 wafers conroe και τα έβαλε σε ένα τσιπ...

έτσι έκανε τον πρώτο 4-πύρινο!

οι διαφορές στις επιδόσεις φαίνονται στο παρακάτω διάγραμμα....

multi_1.png

αν δεν κατάλαβες κάτι...

εδώ θα 'μαστε! :p

(παιδια συγνωμη για τις φωτο... :o )

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ρωτάς για τις GPU, γιατί είναι "τόσο αργές", δεν είναι σωστό, γιατί οι GPU μπορεί να τρέχουν σε χαμηλότερα MHz, αλλά δεν είναι σε καμία περίπτωση πιο αργές από τους σημερινούς CPU. Είναι η διαφορά αρχιτεκτονικής που ευθύνεται για αυτό.

Όπως δείχνει και το διάγραμμα από πάνω, ένας Pentium EE 965 που δουλεύει στα 3.73GHz, είναι σημαντικά πιο αργός από έναν Core 2 Duo 6600 ο οποίος τρέχει στα 2.4GHz. Έτσι βλέπεις ότι με τη διαφορά αρχιτεκτονικής, τα MHz δεν παίζουν κανένα ρόλο.

Επίσης οι κάρτες γραφικών στηρίζονται σε μνήμες DDR-3 και DDR-4, ενώ ήδη έχουν βγει σε δοκιμές και κάρτες με DDR-5 ή όπως αλλιώς θα το ονομάσουν, στα εργαστήρια των κατασκευάστριων εταιριών. Οι CPU ακόμα έχουν DDR-2 μνήμες, σημαντικά πιο αργές από αυτές των GPU (αν δεις, πανάκριβες μνήμες για CPU δουλεύουν στα 1000MHz, ενώ σε μια κορυφαία κάρτα γραφικών, τα νούμερα κοντεύουν να ξεπεράσουν τα 2000MHz.

Τέλος, οι πυρήνες των καρτών γραφικών είναι 256bit, ενώ των σημερινών επεξεργαστών 64bit και αν. Αυτό ανήκει επίσης στην αρχιτεκτονική των πυρήνων και καθιστά τις σημερινές κάρτες γραφικών, πανίσχυρες.

Link to comment
Share on other sites

ΔΗΛΑΔΗ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΕΝΟΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ;ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ WAFFER;ΑΦΟΥ ΟΙ GPU ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕ "ΔΑΝΕΙΖΟΝΤΑΙ" ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΟΙ CPU;ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΟΣΤΟΥΣ Η ΔΕ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΓΓΡΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΝΤΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ CPU;(ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΝΟΜΙΖΩ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟΥΣ DUAL CORE)

Link to comment
Share on other sites

θα σε παρακαλεσω να γράφεις με μικρά γιατί τα κεφαλαία δίνουν την αίσθηση ότι φωνάζεις...

η αρχιτεκτονική είναι η πρώτη εικόνα που έχω βάλει...

το Waffer είναι το μαύρο κομμάτι που βρίσκεται στο κέντρο στην επόμενη εικόνα...

yonah-over-presler.jpg

εδώ καλά καλά δεν εκμεταλλευόμαστε τους 2 πυρήνες τι να τους κάνουμε παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sakis_the_fraud

αυτή ακριβώς η ιδέα είναι το μοντέλο της Ιντελ ονόματι Υοnah, στο οποίο η Ιντελ πήρε 2 Wafers pentium και τα έβαλε σε ένα τσιπ.

ουσιαστικά όμως, ο πρώτος διπλοπυρηνος είναι ο Conroe.

σε αυτό το μοντέλο η Ιντελ έβαλε 2 πυρήνες σε ένα wafer!

στην συνέχεια, η Ιντελ ακολούθησε το "κόλπο" με τον Yonah και έκανε τον Kentsfield.

Εισαι σίγουρος για το yonah? Γιατι αυτός ειναι ο πρώτος δυπήρυνος για laptops... και ειναι 2 πυρηνες σε 1 chip.

http://www.hardwarezone.com/img/data/articles/2005/1393/yonah.jpg

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το πρώτο post του

sakis_the_fraud

νόμισα για κάποια δευτερόλεπτα ότι ζούσα σε ένα διαφορετικό παράλληλο σύμπαν με το πραγματικό... Τελικά έδιωξα αυτές τις σκέψεις από το μυαλό μου, έγραψα αυτό το μικρό μήνυμα και κατηύθυνα τον browser μου σε άλλη σελίδα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.