Jump to content



Ερώτηση για PC sleep...


geogeoland

Recommended Posts

Guys, υπάρχει κανένας τρόπος για κάποιον που δεν έχει mobo asus (εγώ εχω μια Asrock) να

κλείσει τα ανεμηστήρια του PC, και γενικά να τον κάνει εντελώς αθόρυβο κατά τη διάρκεια της νύχτας χωρίς να σταματήσει το κατέβασμα??? :p

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν 3 περιπτωσεις:

α) τα ανεμιστηρια τραβανε ρευμα απο τη μητρικη. το κανεις με προγραμμα.

βου) τα ανεμιστηρια δεν τραβανε ρευμα απο τη μητρικη, το κανεις με αλλη συσκευη.

γου) τα ανεμιστηρια τραβανε ρευμα κατευθειαν απο το τροφοδικο. πρεπει να αλλαξεις τα καλωδια σε μια απο τις πιο πανω περιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pigassos19 [Σήμερα, στις 07:45]

Τι ανεμιστηρες εχεις που δουλευουν??

Του τροφοδοτικου παντως δυσκολα θα τον αποφυγεις!

Ενα του επεξεργαστή, ενα της GPU και ενα του τροφοδοτικου. Στο case δν εχω τίποτα και λειτουργώ με 37 βαθμούς σε full load CPU :p.

Το τροφοδοτικό έχει 12άρη ανεμιστήρα εντελώς αθόρυβο και δεν με πειράζει. Οι άλλοι δύο είναι που μ' ενοχλούν το βράδυ γιατί το έχω στο δωμάτιο μου το PC. Πώς μπορώ να τα σταματήσω/χαμηλώσω/κλείσω κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι μια καλη λυση ειναι να παρεις ενα μηχανακι που ρυθμιζει τις στροφες και μετραει και θερμοκρασια και το βραδυ να τι βαζεις τερμα χαμηλα!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το SpeedFan για να ρυθμίζεις τις στροφές του ανεμιστήρα του CPU.

Για την κάρτα γραφικών υπάρχουν διάφορες λύσεις: ZALMAN FC-ZV9 FATAL1TY και ARCTIC NVIDIA /ΑΤΙ ACCELERO X1 από e-shop.gr

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω, τώρα μες τα χριστούγεννα που πέφτει και το χρήμα, ποιός ξέρει, μπορεί να μου φέρει κάτι τέτοιο ο Αϊ Βασίλης... ΧD

Αμα κατεβάσω τις στροφές θα υπάρχει κύνδηνος να χαλάσει κάποιο εξάρτημα??? Ακόμη και σε full idle όπως τη νύχτα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.