Jump to content



Πρόβλημα με Plextor PX-755 (?)


hsigma

Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Πρόσφατα αγόρασα σύστημα, κ ως μονάδα ανάγνωσης / εγγραφής DVD προτίμησα το Plextor 755.

Παρουσιάστηκε όμως το εξής φαινόμενο, το οποίο δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα ή κάποια ρύθμιση που χρειάζεται να κάνω εγώ.

Ενώ διαβάζει κανονικά ότι CD/DVD βάλω μέσα, και γράφει κανονικά DVD, είτε data είτε DVD-Video, η διάρκεια εγγραφής είναι απογοητευτική (2 ώρες για λιγότερο από 4 GB σε 16x υποτίθεται... :( ).

Επιπλέον, κατά την αναπαραγωγή audioCD ή DVD με ταίνία, η αναπαραγωγή γίνεται με μικρότερη ταχύτητα, με αποτέλεσμα να ακούγονται ανεπαίσθητα "τσικ τσικ" καθώς και το τραγούδι/εργο παίζουν σαν να είναι κάπως σε slow motion...

Έχετε κάποια ιδέα του τι μπορεί να φταίει? Είναι πρόβλημα της συσκευής, ή χρειάζεται να κάνω κάποια ρύθμιση εγώ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hsigma

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Πρόσφατα αγόρασα σύστημα, κ ως μονάδα ανάγνωσης / εγγραφής DVD προτίμησα το Plextor 755.

Παρουσιάστηκε όμως το εξής φαινόμενο, το οποίο δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα ή κάποια ρύθμιση που χρειάζεται να κάνω εγώ.

Ενώ διαβάζει κανονικά ότι CD/DVD βάλω μέσα, και γράφει κανονικά DVD, είτε data είτε DVD-Video, η διάρκεια εγγραφής είναι απογοητευτική (2 ώρες για λιγότερο από 4 GB σε 16x υποτίθεται... :( ).

Επιπλέον, κατά την αναπαραγωγή audioCD ή DVD με ταίνία, η αναπαραγωγή γίνεται με μικρότερη ταχύτητα, με αποτέλεσμα να ακούγονται ανεπαίσθητα "τσικ τσικ" καθώς και το τραγούδι/εργο παίζουν σαν να είναι κάπως σε slow motion...

Έχετε κάποια ιδέα του τι μπορεί να φταίει? Είναι πρόβλημα της συσκευής, ή χρειάζεται να κάνω κάποια ρύθμιση εγώ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Θα σου πρότεινα ένα update το firmware σε 1,06 (αν και δεν είμαι σίγουρος ότι θα βοηθήσει).Ορίστε http://www.plextor-europe.com/technicalservices/downloads/firmw_755A.asp?choice=DVD-Recorders

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει με έψησες.....Λοιπόν

1)Σβήσε απο τη ριζα όλο το κανάλι (primary-secondary) και ξαναβαλτο κανονικά απο WINDOWS

2)Το DMA της συσκευής σου δεν είναι ενεργοποιημένο ή ειναι λάθος ρυθμισμένο.Κανονικά θα έπρεπε να είναι στο ultra dma 2ή4

3)Kάνε defragment hd

4)Δοκίμασε άλλο καλώδιο IDE

5)Δοκίμασε να βγάλεις όλα τα άλλα οπτικά μεσα που έχεις και το Plextor να συνδεεται με τον σκληρό

6)Δες τα jumperakia και εαν είναι στο cable select βάλτα σε primary-secondary από μόνος σου

Ελπίζω να βοήθησα......

Link to comment
Share on other sites

Χμ, επειδή πρέπει να επέμβω hardware-ικά και τώρα δεν έχω χρόνο, θα πρέπει να το κάνω κάποια άλλη στιγμη...

Θα δοκιμάσω να ανοίξω το κουτί να δω αν υπάρχει κάποιο λάθος στη συνδεσμολογία.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις btw, θα ενημερώσω αν το πρόβλημα εξακολουθεί και υπάρχει!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.