Jump to content



Οικονομικο pc για φιλη


fusion

Recommended Posts

Γεια σας και χρονια πολλα, αυτη τη φορα το topic δεν εχει σχεση με την αναβαθμηση που σχεδιαζω αλλα με την αγορα καινουριου pc.

Λοιπον, σε αυτη τη περιπτωση εγω κανω τον συμβουλο ενω η φιλη μου που ζητησε βοηθεια δεν ξερει και πολλα.

Η κοπελα μου ζητησε ενα καινουριο pc για να παιζει sims2, να μιλαει στο msn, να γραφει κειμενα στο word και να κατεβαζει τραγουδια.

Τα χρηματα που προσφερει δεν ειναι πολλα και ουτε χρειαζεται βεβαια, γυρω στα 500 ευρω και αν βρω κατι καλο με λιγοτερα ακομα καλυτερα. Μην ξεχασω να πω οτι οθονη δεν χρειαζεται προς το παρον, αρα η συνθεση ειναι βασικα το κουτι και οτι case καλο της φαινεται, λογω κοστους, το mid atx που εχουν στανταρ στους turbo-x.

Δεν εχω καταληξει σε κατι συγκεκριμενο να της προτεινω αλλα εχω βρει αρκετες συνθεσεις με 500 ευρω. Προσπαθησα να βρω κατι που θα περνει αναβαθμηση στο μελλον αν και η κοπελα αμφιβαλλω αν αναβαθμησει το pc πριν απο το 2010.

Μηπως εχετε καποιες συνθεσεις να προτεινετε? AMD ή Intel platform? ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fusion [Σήμερα, στις 15:52]

Τα χρηματα που προσφερει δεν ειναι πολλα και ουτε χρειαζεται βεβαια, γυρω στα 500 ευρω

Προσπαθησα να βρω κατι που θα περνει αναβαθμηση στο μελλον

Γύρω στα 500 ευρώ έχει αυτό εδώ και την καλύπτει άνετα για τις δουλειές που το θέλει.

(αν θέλει αργότερα, αναβαθμίζει σε core2duo, προσθέτει και άλλο ένα 1gb ram και τελείωσε..)

post-359-1416072948,848_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Case: Midi + 120mm Fan (για να μην έχουμε θόρυβο) πχ Heroichi 6Α 50E

CPU: AMD 3000+ AM2 75E (Ένας 3000+ είναι ότι πρέπει για την χρήση που μας περιέγραψες)

*Mobo: Asus, Gigabyte 85E

GPU: 7300 GT Silent 90E

RAM: Twinmos, Kingston 512MB ddr2 52E (αργότερα πάμε για 2Χ512 ή 4Χ512 ή ριζική αλλαγή σε 2Χ1Γίγα)

Hard Disk: Seagate, Western Digital SEAGATE BARRACUDA 7200.9 ST3160811AS 160GB SATA2 57E

LG DVD RW 33E

MS DSP COMFORT CURVE VALUE PACK BLACK 23E

PSU: Enermax, Tagan >420W ~80Ε (Ποτέ μην τσιγγουνευόμαστε για τροφοδοτικό!)

Σύνολο: 545Ε

*Προτείνω ΑΜ2 διότι όταν θα έρθει η ώρα για αναγκαστική μετάβαση σε Vista (σε ενάμισυ χρόνο θα είναι πλέον "υποχρεωτική" η μετάβαση) θα πετάξει απλά έναν άλλο cpu χωρίς να χρειάζεται να αλλάζει mobo. O 6300 γενικά είναι ΟΤΙ ΠΡΕΙΠΕΙ για αναβάθμιση (τιμή/απόδοση) ΑΛΛΑ είναι υπερβολικός για sims και ΜΣΝ. Οι Ρentium 4, Pentium D απ την άλλη είναι Θορυβώδης (με την stock ψύκτρα τουλάχιστον)

Καλές Αγορές !

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.