Jump to content



Απεγνωσμένη αναβάθμιση


theoamd

Recommended Posts

Λοιπόν.......

Έχω ξεμεινει με τον 3500+ socket939 και επειδή δεν υπ΄΄αρχουν περιθώρια για αναβάθμιση θέλω να μου προτείνετε μητρική,επεξεργαστή και μνήμες για am2 :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Οι λύσεις είναι 2:

Παραμένεις ΑΜΔ μεριά και αγοράζεις 4200+ AM2 200E + mobo (MSI, Gigabyte)~100E

Αλλάζεις σε Intel μεριά με την αγορά 6300 175E + mobo (MSI, Gigabyte) ~100E

Aν θες κάτι πιο φτηνό πετάς έναν 4200+ s939

Υπάρχει λόγος για αναβάθμιση? Εγώ είμαι μια χαρά με τον 3500+ , το πολύ πολύ να πετάξω κανέναν μεταχειρισμένο 4200+ αλλά δεν νομίζω.

Τα ΧΡ θα κρατήσουν έναν χρόνο ακόμα τουλάχιστον (βάλτε +1/2 χρόνο με τα διάφορα Vista κολπάκια που βγαίνουν για τα XP). Δεν θέλει κανένα χρόνο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να βγουν Service Packs, Drivers, Software + Hardware που εκμεταλλεύονται τα Vista? Δεν θέλει κανα 6μηνο να το συνηθήση η αγορά, ο κοσμάκης?

Όταν πια, μετά από ενάμισυ χρόνο, θα είναι ΑΝΑΓΚΑΙΑ η αγορά Vista τότε αγοράζω. Αφήστε που θα έχει πέσει η τιμή σε λογικά πλαίσια.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν ψαχνεις ενα dualcore S.939 ...η καλυτερη και φθηνοτερη συγχρονως επιλογη..ποιος ο λογος να πας στο ΑΜ2? για να πληρωνεις μητρικη και μνημες..? σκεψου το..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από theoamd [Σήμερα, στις 09:17]

Λοιπόν.......

Έχω ξεμεινει με τον 3500+ socket939 και επειδή δεν υπ΄΄αρχουν περιθώρια για αναβάθμιση θέλω να μου προτείνετε μητρική,επεξεργαστή και μνήμες για am2 :tomato:

Τι πάει να πει "έχω ξεμείνει" ??? Ο 3500+ που έχεις (στα 2.4 GHz αν δεν κάνω λάθος) είναι πιο γρήγορος από αρκετούς διπύρηνους σε single task enviroment. Τι ακριβώς θες να κάνεις, στο οποίο ο 3500+ δε σε καλύπτει; Αν θες τη γνώμη μου κράτα το pc σου μέχρι το τρίτο τρίμηνο του 2007 (οπότε θα βγουν οι K8L) και βλέπεις τότε αν θα αναβαθμίσεις σε K8L ή C2D.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 05:22]

Τι πάει να πει "έχω ξεμείνει" ??? Ο 3500+ που έχεις (στα 2.4 GHz αν δεν κάνω λάθος) είναι πιο γρήγορος από αρκετούς διπύρηνους σε single task enviroment. Τι ακριβώς θες να κάνεις, στο οποίο ο 3500+ δε σε καλύπτει; Αν θες τη γνώμη μου κράτα το pc σου μέχρι το τρίτο τρίμηνο του 2007 (οπότε θα βγουν οι K8L) και βλέπεις τότε αν θα αναβαθμίσεις σε K8L ή C2D.

μια ψηψος και απο μενα παιδες,μην ψαρωνεται εχει δρομο η δουλεια ακομη για αναβαθμιση....;)

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι το pc του αδελφού μου είναι ένας 3500+ & 6600GT. Παίζει WoW άψογα, CoD 1280x1024 χωρίς ίχνος glitch στην κίνηση, κάνεις όλες τις δουλειές του (Office, surfing, μουσική, dvds ) ... Απλά δεν καταλαβαίνω το "έχω ξεμείνει" που κολλάει...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ζούμε σε εποχή Conroe/Kensfield αν δεν κάνω λάθος...

Αλλά τέλος πάντων δεν θα αναλύσουμε ποιος είναι ο καλύτερος αλλά αν αξίζει να κάνει το παλικάρι αναβάθμιση. Για μένα περίμενε λίγο ακομα με αυτο που είσαι...

Αλλά γιατί λες οτι δεν υπάρχουν περιθώρια για αναβάθμιση;;

Τι κάρτα γραφικών έχεις?Αν δεν θες να τα πάρεις όλα απο την αρχή,βάλε 2 GB μνήμη, και πάρε μια καρτουλα γραφικών μεταχειρισμένη σε 1900ΧΤ /7950GT

Aυτά απο μένα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 13:22]

Τι πάει να πει "έχω ξεμείνει" ??? Ο 3500+ που έχεις (στα 2.4 GHz αν δεν κάνω λάθος) είναι πιο γρήγορος από αρκετούς διπύρηνους σε single task enviroment. Τι ακριβώς θες να κάνεις, στο οποίο ο 3500+ δε σε καλύπτει; Αν θες τη γνώμη μου κράτα το pc σου μέχρι το τρίτο τρίμηνο του 2007 (οπότε θα βγουν οι K8L) και βλέπεις τότε αν θα αναβαθμίσεις σε K8L ή C2D.

+1 απο μενα.... μια χαρα ειναι ο 3500 (στα 2.2GHZ ειναι ομως, οχι 2.4)..αν ειναι, κλοκαρε τον λιγο, βαλτου και μνημη (αν χρειαζεσαι) και εισαι ΟΚ.

Το πολυ-πολυ να αλλαξεις καρτα γραφικων (δε ξερω τι εχεις αλλα μια Χ1900 τη βρισκεις πια με κοντα 200 ευρα μεταχειρισμενη) και θα σου κρατησει αρκετο καιρο. Κι οταν με το καλο βγουν τα Vista και ξεκινησει και η υποστηριξη DX10 για τα παιχνιδια (δηλαδη κατα το καλοκαιρι κατα τη γνωμη μου), τοτε το κοιτας το θεμα..

Τωρα τα υπολοιπα ειναι παιχνιδια των εταιρειων για να επε-γδυουμε λεφτα χωρις να χρειαζομαστε μεγαλυτερη ισχυ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική τοτεtheoamd

Λοιπόν.......

Έχω ξεμεινει με τον 3500+ socket939 και επειδή δεν υπ΄΄αρχουν περιθώρια για αναβάθμιση θέλω να μου προτείνετε μητρική,επεξεργαστή και μνήμες για am2 :tomato:

αν νομιζεις οτι με το 939 εχεις μεινει πισω, τοτε με το ΑΜ2 θα πας ακομα πιο πισω, αναβαθμιση στην σημερον ημερα υφισταται μονο κατι σε Conroe , οτιδηποτε αλλο απο 939 ειναι σπαταλη χρηματων χωρις νοημα , καλυτερα να τα παιξεις black jack

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 16:18]

αν νομιζεις οτι με το 939 εχεις μεινει πισω, τοτε με το ΑΜ2 θα πας ακομα πιο πισω, αναβαθμιση στην σημερον ημερα υφισταται μονο κατι σε Conroe , οτιδηποτε αλλο απο 939 ειναι σπαταλη χρηματων χωρις νοημα , καλυτερα να τα παιξεις black jack

Ακριβώς αυτή είναι η αλήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά και πιστεύω ότι καλό είναι να περιμένεις.... εκτός αν βάλεις κανέναν μεταχείρω Α64 χ2 πάντα σε 939. Εγώ είχα τον Α64 3.2@2400 και σε single threaded εφαρμογές πήγαινε ΠΟΛΥ καλά. Μετά άλλαξα επεξεργαστή και πήγα σε Α64 3.8χ2. Στην αρχή έπαθα σοκ!!!! Πολύ πιο αργος στα bench μνήμης από τον 3.2.

Εκεί όμως που τον χαίρομαι είναι όταν συμπιέζω ταινιούλα, ακούω μουσική είμαι internet, φτιάχνω καμμιά φωτογραφία στο Photoshop κλπ,κλπ[.

Εννοείται όμως ότι για καινούργιο σύστημα αν το αποφασίσεις, πας καρφωτός για C2D:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.