Jump to content



Σύνδεση κάρτας τηλεόρασης-analog video για εγγραφή dvd από κασέτα


ergotelis

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες, θέλω να κάνω το εξής, προσπαθώ να συνδέσω τη κάρτα τηλεόρασης με το κλασσικό κασετοvideo, προκειμένου να κάνω dvd κάτι ταινίες.Η κάρτα τηλεόρασης έχει audio-video in και γράφει από την είσοδο, το δοκίμασα με επιτυχία για εγγραφή από τη vga(για games κυρίως).

Χρησιμοποίησα αυτόν τον αντάπτορα http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.751702, σύνδεσα και τα άλλα καλώδια, αλλά το μόνο που έχω καταφέρει να πάρω είναι video ασπρόμαυρο αποδεκτής ποιότητας(δλδ δεν έχει παράσιτα πολλά, αλλά ασπρόμαυρο). Μήπως ξέρετε τι πάει στραβα, ή μήπως απλά δεν είναι εφικτό αυτό που επιθυμώ?

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε στον driver της καρτας γραφικων μηπως μπορεις να αλλαξεις το συστημα εικονας απο ntsc (Αμερικανικο) σε pal. Αν δεν υπαρχει τοτε μπορεις να δοκιμασεις να flash-αρεις την καρτα σου με καποιο bios που να υποστηριζει το pal ή δοκιμασε εναν ανταπτορα απο composite σε s-video

Link to comment
Share on other sites

παιζει ρολο γιατι ειναι διαφορετικα τα προτυπα και δεν παρεμβαλετε κατι (hardware-software)να κανει μετατροπη.

Composite ειναι το βυσματακι που μιαζει με αυτα του ηχου. Το s-video δινει καλυτερη ποιοτητα εικονας οποτε κανε μια προσπαθεια μηπως παιξει με αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus

παιζει ρολο γιατι ειναι διαφορετικα τα προτυπα και δεν παρεμβαλετε κατι (hardware-software)να κανει μετατροπη.

Composite ειναι το βυσματακι που μιαζει με αυτα του ηχου. Το s-video δινει καλυτερη ποιοτητα εικονας οποτε κανε μια προσπαθεια μηπως παιξει με αυτο...

Ναι, αλλά ασπρόμαυρη εικόνα δίνει, και τον ήχο παλεύω να πάρω τώρα...:(

Ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Σου έχει μήπως επιλογή για άλλο τύπο PAL ?

Σε μια κάρτα τηλεόρασης και μία κάρτα video capture που έχω, μου δίνει επιλογή για PAL-M, PAL-B και διάφορα άλλα...αν τα έχεις δοκίμασε να αλλάξεις μήπως και δεις βελτίωση...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.