Jump to content



Επιλογή μητρικής για υδρόψυκτο 6600


greekfragma

Recommended Posts

τις καλησπερες μου.

1μηνας συμβιωσης με τις gigabyte ds3&ds4 με επεισε να μην ξαναπιασω αυτη την εταιρια ξανα.

παμε λοιπον στο ψητο....

(νομιζω δεν εχει νοημα να αρχισω το κατεβατο με το τι δεν μου αρεσε στις gigabyte)

εχουμε εναν 6600 και 2 γιγα supertalent 6400 με ασημενιες ψυκτρες για τα οποια στοχο εχουμε τα 4G με νερακι.

το συστημα μεσα απο setfsb τραβαει superpi32m και στα 3930 με μερικα τεραβολτ στις παραπανω μητρικες.

χωρις το setfsb οι gigaΒyte μας τερματιζανε στα 9χ400 μεσα απο bios......οτιδηποτε παραπανω με οποιοδηποτε συνδυασμο ρευματων τροφοδοτικων μνημων απλα δεν ηταν σταθερο.

τι ψαχνω λοιπον......

500Χ8 ή 445X9

μητρικη με solid capacitors (αν γινεται παντου)

καλο raid controller....(θα μπουν 2χ74ραπτορ.....αραγε ποση διαφορα εχει ο ICH8 με τον ICH7?)

OXI πολλα μπλιμπικια ασυρματες καρτες τηλεχειριστηρια κλπ κλπ........με νοιαζει περισσοτερο να δινει σωστες τασεις (αν γινεται χωρις πολλα μοντ.......αντε ενα μολυβακι το πολυ) παρα να μου δινει ενα καρο παπατζιλικια

να εχει ενα οσο το δυνατον πληρεστερο bios σε θεμα overclocking (DFI For teh win)

επισης 2 τελευταιες λεπτομερειες που θα μου αρεσαν.....

Sata connectors που να ''κοιτανε'' την περιοχη των δισκων και ΟΧΙ το πλαινο τζαμι (μαζεμα καλωδιων for teh win) και

μια σωστη υποστηριξη σε bios απο την εταιρια.

τα φωτα σας παλικαρια.............ειναι η 3η φορα που θα ξεστησω νερα και πραγματικα δεν θα ηθελα να πεσω παλι σε μια μητρικη που για να μπουταρει μετα τα 400fsb πρεπει να πατησω reset και να ΞΑΝΑκλειδωσω pci-e freq.......:tomato:

συγγνωμη για το μεγαλο ποστ και καλες γιορτες σε ολους:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [Σήμερα, στις 00:48]

4GHz rock stable ?

το κομματι μου με κακες θερμοκρασιες (κακη παστα και προχειρη τοποθετηση μπλοκ) και το hiper σε οριακα σημεια μπορεσε να βγαλει 32μ στα 3930.

πιστευω οτι με καλυτερη μητρικη χωρις την ασταθεια μιας gigabyte να τα πιασω τα 4 για καθε μερα.νταξ και εαν δεν ερθει τελικα το 4αρι τα 3.9 δεν με χαλανε..................

Link to comment
Share on other sites

...Γιωργαρε εγω θα σου ελεγα για P5B Deluxe οπως και πολυ αλλοι φανταζομαι..αλλα ρε γμτ εχει και αυτη τα κουσουρια της...που αν τα μαθεις ομως συμβιωνεις ευχαριστα:)

...τωρα επειδη σε βλεπω λιγο τσιτωμενο θα σου ελεγα μηπως να περιμενεις το RD600 της DFI ή ισως την Commando ??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy [Σήμερα, στις 00:59]

...Γιωργαρε εγω θα σου ελεγα για P5B Deluxe οπως και πολυ αλλοι φανταζομαι..αλλα ρε γμτ εχει και αυτη τα κουσουρια της...που αν τα μαθεις ομως συμβιωνεις ευχαριστα:)

...τωρα επειδη σε βλεπω λιγο τσιτωμενο θα σου ελεγα μηπως να περιμενεις το RD600 της DFI ή ισως την Commando ??

την P5b την ειδα..........σαφως λιγοτερα κουσουρια απο τις γιγα........αθλιο layout και ελαχιστα πραγματα στο bios.....

επισης συναντησαμε προβληματα στο μαγαζι στο να στησουμε raid0 πανω της.......κατι που με ενδιαφερει.

και πολλλλλα μπλιμπλικια............

κοιταζω λιγακι την AW9D .....αλλα το 975 με ανησυχει ποσο θα ανεβαινει και εαν ο ICH7 θα αποδωσει το ιδιο με τον ICH8

Link to comment
Share on other sites

δεν ημουν απο πανω για να δω τι ακριβως γινοταν αλλα απο οτι ενημερωθηκα με 2 74αρια ραπτορακια στον Jmicron κατι δεν περναγε σωστα.

(τωρα γιατι δεν μπηκαν στον Intel controller δεν το ξερω...οποτε ισως και να ειναι οκ στο θεμα αυτο)

και εαν μιλαμε για dfi rd600...........ή Commando......το πολυ το κυρ ελεησον το βαριεται και ο παπας........

δεν ξερω ποσο καιρο μπορω να περιμενω ακομα.........σιγουρα παντως θα το μετανιωσω εαν παρω μητρικη 20μερες-1μηνα πριν βγουν μερικες ακομα λυσεις

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, στην P5B έχω 2 Raid0 πάνω στο ICH8 και παίζουν άψογα κι απροβλημάτιστα. Το μόνο που με φοβίζει στην P5B όπως είπαμε και τηλεφωνικά είναι οι ασυμβατότητες με τα τροφοδοτικά, που όπως ξέρεις σε εμένα υπήρχαν και σε Intel και σε Gigabyte και τώρα στην Asus κι όπως είδες μιά άλλη Ρ5Β δεν παίζει σωστά με το HyperX ούτε στα defaults... :(

Link to comment
Share on other sites

445X9 στην ΑW9D Max δύσκολα θα πιάσεις. κοίτα και παρόμοιο thread εδώ -> http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=34229

ΕDIT: μόλις είδα ποστ του giorgos th. στο SPi 1M με Ε6600 + ΑW9D Max στα 3972ΜHz. (http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=484026#post484026)

Link to comment
Share on other sites

Να κανω τον δικηγορο του διαβολου και να ρωτησω τι προβλημα ειχες με τις GIGABYTE? γιατι εμενα η φτηνιαρα DS3 παει για πλακα 500FSB stable (3500 με εναν 6300)..

και εκει με τερματιζουν οι μνημες οχι η ιδια η μητρικη ή ο CPU

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

το κομματι μου με κακες θερμοκρασιες (κακη παστα και προχειρη τοποθετηση μπλοκ) και το hiper σε οριακα σημεια μπορεσε να βγαλει 32μ στα 3930.

πιστευω οτι με καλυτερη μητρικη χωρις την ασταθεια μιας gigabyte να τα πιασω τα 4 για καθε μερα.νταξ και εαν δεν ερθει τελικα το 4αρι τα 3.9 δεν με χαλανε..................

Επειδή έβγαζε-βγάζει στα 3900-4000 κάποια μητρική 32Μ δεν σημαίνει οτι είναι και stable...(με νερό)

(Φερ' τη σε μένα να σου πω αν είναι σταθερή)

Τα 3600 δηλαδή.... δεν σου κάνουν?

Μήπως αρχίζουμε και ζητάμε παράλογα πράγματα?

Αυτό το ''stable'' είναι μεγάλη ιστορία τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εμένα με βλέπω σύντομα να την δίνω τη giga, ωραία κομμάτια και καλή προσπάθεια, αλλά ως εκεί. Ομολογώ ότι λησμόνησα τη dfi που είχα στην ευκολία με το oc. Όλα τα κουλά και τα περίεργα της gigabyte τα βαρέθηκα.Μέχρι και εγκατάσταση των windows μου χάλασε. Αυτά τα coldboot είναι σπαστικά. Και το νέο bios που περίμενα με ανυπομονησία μπας και φτιάχνανε τίποτα, τα ίδια χάλια, στο oc πάντα. Οπότε με βλέπω είτε για Commando, είτε για DFi, μάλλον για τη 2η, γιατί νομίζω πως μετράει το παρελθόν.

Επιπλέον χαραμίζεται και ο δικός μου επεξεργαστής, παίζει με 1,57 orthos Prime τα 3,8ghz, αλλά πάνω από 1,58 δε μπορώ να δώσω, και όλα αυτά από το easytune, γιατί από bios εγκαταλείπεται η προσπάθεια από τα 3,6. Ελπίζω κιόλας ότι τα άλλα μόμπο θα παίζουνε σε τέτοια ρολόγια με λιγότερη τάση...

Link to comment
Share on other sites

Eίναι να σε πάει τελικά και να την πας...

H giga-bite, όχι μόνο δεν με "δάγκωσε", αλλά 7*475 full stable "out of the box" με αέρα με μνήμες "του κιλού", και με μέτριο τροφοδοτικό, δεν νομίζω να τα δίνει καμμία άλλη μητρική των 110 ευρώ.. για την 965P-S3 μιλάω

τα κάνει τα κουλά της δε λέω ειδικά στην αρχή, αλλά μετά από λίγο στρώσιμο και ψήσιμο όλα πάνε μια χαρά - κανένα πρόβλημα

Edit: ... τι 475? έχει κιάλλο παιδιά - είναι ήδη στα 3.4Ghz 486fsb και με τάσεις ανόδου - καλά θα μας μπει η χρονιά.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Fragma πιστευω οτι η Commando ειναι η καλυτερη επιλογη.....

εχει τα sata πλαγια,solid πυκνοτες και το σημαντικοτερο οτι εχει 965 που κατα 99% θα ανεβαζει αρκετα ψηλα fsb.....τα 445Mhz fsb που θες θα τα πιανει......:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.