Jump to content


πως να μην φαινονται εγκατεστημενα προγραμματα στο pc


sundance

Recommended Posts

θελω καποια προγραμματα να μην φαινονται στο pc μου ως εγκατεστημενα.να τα εχω κρυμμενα σε καποιον folder και να τα ανοιγω απο εκει.

το προβλημα ειναι το add or remove programmes στο control panel που φαινονται ολα.

μπορω καπως να το παρακαμψω για να εχω μερικα προγραμματα κρυμμενα και να μην μπορει να τα βρει καποιος?:help:

χρονια πολλα σε ολους!:magic:

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες, κατά το install να αποεπιλέξεις τη δημιουργία συντομεύσεων στο start menu. Στο add/remove δυστυχώς, φαίνονται όλα τα προγράμματα που κάνεις install. Αν θες, να μην εμφανίζονται ουτε εκεί, θα πρέπει, όπως είπε και ο aggelopas, να χρησιμοποιήσεις (αν υπάρχουν, πάντα) τις αντίστοιχες zip/portable εκδόσεις τους...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε από το πρόγραμμα. Μπορίς πχ να εγκαταστήσεις το πρόγραμμα και μετά να μπεις στο φάκελο του και να κανείς copy αλλού, μετά uninstall και να το τρέχεις από το σημείο που έκανες copy. Σαυτό βεβεα υπάρχει πιθανότητα να μην δουλέψει :hehe: εξαρτάτε γιατί πρόγραμμα μιλάμε :)

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε το δωρεαν MyUninstaller

http://www.nirsoft.net/utils/myuninst.html

δεν χρειαζεται εγκατασταση, ειναι ενα "add-remove" καλυτερο απο της microsoft. επιτρέπει καταταξη των εγκατεστημενων κατα ημερομηνια , για να δεις ποια προγραμματα ειναι υποπτα για μια δυσλειτουργία που εμφανιστηκε προσφατα.

Κανεις δεξι κλικ σε μια εγγραφή, και "delete selected entries". σβηνει αυτα που εμφανιζονται στο add-remove.

φυσικα αν μετα θελεις να απεγκαταστησεις, πρεπει να βρεις τα ιχνη του προγράμματος (files, registry, shortcuts) μόνος σου.

για το κρύψιμο, μη ξεχάσεις να σβησεις και τα shortcut apo to Start menu / programs.

Αν σ' ενδιαφέρει να ειναι κρυφά και τα αρχεία, προτίνω το, επισης δωρεαν, Truecrypt http://www.truecrypt.org/

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από random [Χθες, στις 18:33]

κατεβασε το δωρεαν MyUninstaller

http://www.nirsoft.net/utils/myuninst.html

δεν χρειαζεται εγκατασταση, ειναι ενα "add-remove" καλυτερο απο της microsoft. επιτρέπει καταταξη των εγκατεστημενων κατα ημερομηνια , για να δεις ποια προγραμματα ειναι υποπτα για μια δυσλειτουργία που εμφανιστηκε προσφατα.

Κανεις δεξι κλικ σε μια εγγραφή, και "delete selected entries". σβηνει αυτα που εμφανιζονται στο add-remove.

φυσικα αν μετα θελεις να απεγκαταστησεις, πρεπει να βρεις τα ιχνη του προγράμματος (files, registry, shortcuts) μόνος σου.

για το κρύψιμο, μη ξεχάσεις να σβησεις και τα shortcut apo to Start menu / programs.

Αν σ' ενδιαφέρει να ειναι κρυφά και τα αρχεία, προτίνω το, επισης δωρεαν, Truecrypt http://www.truecrypt.org/

φιλε αν λειτουργει αυτο εισαι θεος!

καλη χρονια να εχουμε!

Link to comment
Share on other sites

Την ολη φαση την ειχα ψαξει κι εγω πριν κανα δυο χρονια. Πιστεψε με, πληρης εξαφανιση ειναι σχεδον αδυνατη. Τι εγκατασταση σε κρυπτογραφημενο folder, τι myuninstaller, τι πειραγματα στη registry, οτι θες εψαξα. Αλλα τελικα τιποτε. Ειδικα οι πιο βαριες εφαρμογες χωνουν αρχειακια τους εκει που δεν μπορεις να φανταστεις.

Τελικα κατεληξα στη χρηση portable εκδοσεων, οπου υπηρχαν. Οι μονες που δεν αφηνουν ιχνη!

Link to comment
Share on other sites

Αν ο λογος που ψαχνεσαι ειναι για ελεγχους νομιμου λογισμικου μαλλον θα βρεθεις εκτεθημενος γιατι το προγραμμα που ψαχνει το pc δε κοιταει μονο το add/remove software. (τουλαχιστον ετσι εχω ακουσει)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Σκίουρος

Εξαρτάτε από το πρόγραμμα. Μπορίς πχ να εγκαταστήσεις το πρόγραμμα και μετά να μπεις στο φάκελο του και να κανείς copy αλλού, μετά uninstall και να το τρέχεις από το σημείο που έκανες copy. Σαυτό βεβεα υπάρχει πιθανότητα να μην δουλέψει :hehe: εξαρτάτε γιατί πρόγραμμα μιλάμε :)

Σωστο αυτο.Τραβας και ενα encrypt το φακελο μετα και εισαι αρχοντας.Αν φυσικα παιζει..που τα περισσοτερα δεν εχουν προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

τι "encrypt" ? της microsoft?

Αν ερθει κάποιος να σου ελένξει ξαφνικά το windows pc, αλλα εν γνώση σου, για παράνομο ή μη επιτρεπτό λογισμικό, δηλ. μιλαμε για καποια οργάνωση κατα της πειρατείας, bsa (ετσι λεγεται? ), το ΣΔΟΕ, ή τον εργοδότη σου, θα σου το ελένξουν ετσι οπως το δουλεύεις, ή αν ειναι off, θα σου ζητήσουν να το bootάρεις, και να κανεις login με το account σου (που 99% ειναι administrator),

τι να το κανεις το ms encrypt? ολα ανοιχτά διάπλατα θα είναι.

παρομοίως, αν δεν γίνει εν γνώση σου, πχ. παλι απο τον εργοδότη ή απο συνάδελφο... για αναζήτηση περίεργων bookmarks, browser histories, κλπ. που θα βασιστείς? στο windows user password? LOL.

θα σου ζητήσει ο προϊστάμενος το pass του εταιρικού σου pc, και θα πείς "Οχι! εχω προσωπικά δεδομένα μέσα!" :D:p :cry: ?????

αν εχουν καποιο εξειδικευμένο πρόγραμμα, που π.χ. ψαχνει συγκεκριμένα .dll που μόνο μετα απο εγκατασταση πχ. adobe ή Ms προγραμμάτων μπορεί να έχεις, σε τσάκωσαν.

εγω, χωρις κανενα custom ψαχτηρι, το πιο απλό, σου κάνω ενα scan το δισκο με το Treesize pro, και ξεφυλίζω τα υπόπτως φουσκωμένα folder. Το τι σκελετους θα βρεις στις "ηλεκτρονικές ντουλάπες" του τυχαίου χρήστη, δε λέγεται.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.