Jump to content



Πολύ χαζομάρα με Terratec Aureon 5.1 Fun...Τώρα τί?????


dpolal

Recommended Posts

Έστησα ένα σύστημα htpc με Asus M2NPV-VM & AMD 3200+ 64bit...

Κατόπιν εορτής (αγοράς δηλαδή) διαπίστωσα ότι το μπόρντ δεν περιελάμβανε στην συσκευασία το S/PDIF out module. (sold seperatelly)

O ήχος από το μηχάνημα θα οδηγούnταν με οπτική ίνα ή coaxial σε εξωτερικό AV ενισχυτή οπότε η μόνη λύση ήταν pci κάρτα ήχου.

Έψαξα λοιπόν για κάποια σχετικά φθηνή λύση και βρήκα την Terratec Aureon 5.1 Fun pci που έχει οπτική έξοδο και είσοδο ήχου.

Την αγόρασα λοιπόν και αφού το έστησα το σύστημα διαπιστώνω τα εξής:

1ο ΣΟΚ - η Terratec ΔΕΝ έχει drivers για winXP 64 και ούτε πρόκυτε να έχει ποτέ όπως δηλώνει στο site της....

Έστω, λέω, θα πάμε στα κλασσικά 32μπιτα. (δεν με πολυπείραξε ομολογουμένως) :dots:

2ο ΣΟΚ - αφού ολοκληρώνω την εγκατάσταση, σετάρω την κάρτα, στήνω το σύστημα και συνδέω τον ενισχυτή, διαπιστώνω ότι η οπτική έξοδος λειτουργεί ΜΟΝΟ όταν οι ρυθμίσεις των ηχείων της κάρτας είναι Στέρεο ή Ακουστικά.

Έτσι όμως, ναί μεν παίζει η οπτική, ΑΛΛΑ ο ήχος ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ στερεοφωνικός με αποτέλεσμα ο εξωτερικός ενισχυτής να παίζει μόνο στεροφωνικάάάάάά..... :dots:

Από ένα setup dvd που έχω διαπιστώνω ότι ταινίες με DolbyDigital παίζουν μόνο στερεοφωνικά ενώ σε ταινίες με DTS ήχο η κάρτα μούγκα εντελώς, καθόλου ήχος. :mad:

Μετά από όλα τα παραπάνω, μάλλον πρέπει να κάνω την καρδιά μου πέτρα και να αγοράσω άλλη κάρτα.

Τι μου προτείνεται;;;;;;;;;;;;;;;

Μια καρτούλα θέλω που απλά να μου βγάζει τον ήχο οπτικά ή ομοαξονικά, τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω... :(

Ευχαριστώ και σόρρυ αν κούρασα με τον μακρύ πρόλογο.

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλαξεις απο τον driver to spdif outpout σε 44,1 ή 48 Khz, ο av ενισχυτης σου θα μπορει να εφαρμοσει οποιοδηποτε dsp προγραμμα εχει (Dolby κτλ) arkei να το επιλεξεις με τα ρυθμιστικα του.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus [Χθες, στις 23:43]

Αν αλλαξεις απο τον driver to spdif outpout σε 44,1 ή 48 Khz, ο av ενισχυτης σου θα μπορει να εφαρμοσει οποιοδηποτε dsp προγραμμα εχει (Dolby κτλ) arkei να το επιλεξεις με τα ρυθμιστικα του.

Το δοκίμασα και αυτό αλλά τζίφος.

Ο ενισχυτής είναι σε auto mode και όταν ο ήχος είναι Dolby digital τον αναγνωρίζει σαν PCM stereo και παίζει στερεοφωνικά ενώ όταν είναι DTS δεν στέλνει τίποτα η κάρτα ήχου στον ενισχυτή οπότε δεν ακούγεται και τίποτα.

Δεν έχει και άλλες ρυθμίσεις ο ενισχυτής.

Με ένα παλαιότερο πισί που είχα ανάλογα με τον ήχο που ερχόταν από την οπτική γύρναγε σε DD ή DTS αυτόματα.

Τα DSP προγράμματα του δεν τα έχω δουλέψει ποτέ γιατί είναι virtual και δεν μου άρεσε σε κανένα ο ήχος όπως γινόταν.

Link to comment
Share on other sites

Μα αναμεσα στα υπολοιπα dsp θα βρεις και το DD και το dts. Ποιον ενισχυτη εχεις?

Επισης ριξε μια ματια μηπως το προγραμμα που χρησιμοποιεις δεν εχει επιλεγμενο το spdif passthrough

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus [Σήμερα, στις 12:23]

Μα αναμεσα στα υπολοιπα dsp θα βρεις και το DD και το dts. Ποιον ενισχυτη εχεις?

Επισης ριξε μια ματια μηπως το προγραμμα που χρησιμοποιεις δεν εχει επιλεγμενο το spdif passthrough

Aυτό σου είπα και ποιό πριν.

Ο ενισχυτής ανιχνεύει μόνος του το εισερχόμενο σήμα και γυρίζει αυτόματα σε DD ή DTS.

Ακόμα και χειροκίνητα όμως στο DTS δεν έχω εισερχόμενο σήμα ενώ στο DD το καταλαβαίνει σαν Prologic.

To panel της κάρτας ήχου έχει ελάχιστες επιλογές και καθόλου spdif passthrough ενώ στο Power dvd παρόλο που επιλέγω στον ήχο use S/PDIF μόλις πατήσω ΟΚ γυρίζει από μόνο του στο 2 speakers. :(

Link to comment
Share on other sites

εχει καμια επιλογη το powerdvd του στυλ spdif to external decoder ή ac3 extenal decoder? Λογικα οπως εισαι τωρα πρεπει να φτανει στο spdif 2ch pcm σημα οποτε ειναι λογικο αυτο που συμβαινει. Δοκιμασε και κανα αλλο προγραμμα για dvd

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.