Jump to content



προβλημα με συνδεση tv σε pc


endless

Recommended Posts

καλησπερα,

λοιπον ειχα ενα παλιο υπολογιστη και θα θελα να τον συνδεσω με το συστημα του σαλονιου για ταινιες, μουσικη κτλ... με τον ηχο ολα πηγαν καλα... :)

συνδεω και την τηλεοραση με βυσμα svideo σε svideo. η καρτα γραφικων ειναι μια gainward geforce4 mx460 με 64mb. εκκινω το pc και το bios φαινεται κανονικα και στην οθονη μου και στην τηλεοραση. αρχιζει και η μπλε μπαρα των xp να φορτωνει και στη μεση της διαδικασιας το σημα στην τηλεοραση ξαφνικα χανεται και παιζει μονο η οθονη μου... :getlost:

επανεκκινω τον υπολογιστη και ξανα τα ιδια... :confused:

δοκιμασα να κατεβασω αναλυσεις στο 800χ600 και πιο κατω αλλα τιποτα... γενικα δοκιμασα οτι μου εδινε το nvidia ειτε να δουλευει η τηλεοραση σαν κλωνος, ειτε dual view αλλα τιποτα...

δοκιμασα επισης και σε αλλη τηλεοραση και παλι το ιδιο... στη μεση του φορτωματος των windows χανεται το σημα... :(

και η ερωτηση μου ειναι: που ειναι το σημα οεο; :mad:

δεν μπορει να ειναι τοσο δυσκολο να συνδεσω μια τηλεοραση στο pc μου...

καποια βοηθεια; :help:

Link to comment
Share on other sites

σε safe mode δουλεψε η τηλεοραση... :happy:

εκανα επανεκκινηση και δοκιμασα να κατεβασω την αναλυση στα 640χ480... κατεβηκε ομως μονο της οθονης, ενω η τηλεοραση εμενε στα 800χ600... και ειχα παλι το ιδιο προβλημα, χανεται η εικονα στην tv στη μεση του φορτωματος τωνwindows... :nothing:

στις ρυθμισεις της οθονης φαινονται και οι δυο οθονες αλλα οταν εμπαινα στο nvidia εδειχνει επιλεγμενη την μονη προβολη... :getlost:

οταν εβαζα clone στο nvidia και παρολο που επελεγα 640χ480 και 60hz (το ελαχιστο που εχει) οταν πατουσα οκ η αναλυση της οθονης του Pc γυρνουσε στα 1024χ768...:getlost:

καποια αλλη συμβουλη; :help:

Link to comment
Share on other sites

@blade το καλωδιο το δοκιμασα αλλου και λειτουργει...

@deninho εβαλα μονο την tv πανω στην καρτα αλλα και παλι το ιδιο, την ωρα που τελειωνει το φορτωμα του os χανεται το σημα. παρεπιμπτοντως το ιδιο ακριβως γινεται και στο Ubuntu...

δοκιμασα και σε χαμηλες αναλυσεις με μονο την Tv πανω αλλα παλι τιποτα.

το παραξενο ειναι οτι μετα βαζω το καλωδιο της οθονης και κανω επανεκκινηση.

μεχρι το σημειο που λειτουργουσε η tv, λειτουργουσε και η οθονη.

οταν σταματησε να παιρνει σημα η tv, τοτε σταματησε το σημα και στην οθονη... :confused:

για να δω παλι desktop εβγαλα το καλωδιο της tv, αφησα της οθονης και εκανα επανεκκινηση.

μηπως το οτι δε λειτουργουσε ουτε η οθονη ουτε η tv, βοηθαει καποιον να μου πει τι φταιει?

Link to comment
Share on other sites

λογικα θα εχει προβλημα το tv out σου!εχεις δοκιμασει και σε αλη tv να δεις μπας και παιζει κανα τετιο προβλημα??(αν και απηθανο)

παντος δεν ειναι και οτι καλητερο να βαζεις και να βγαζεις το καλωδιο του tvout οταν ειναι ανιχτο το pc..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.