Jump to content


Βοήθεια για ανεμιστήρα σε7950GT


Skylorockas

Recommended Posts

γεία σας παιδιά και χρόνια πολλά. λόγο των γιορτών είπα να κάνω ένα δώρο στον ευατό μου και να πάρω ένα καινούργιο pc. που λέτε η καρτα γραφικών ήταν μία δύσκολη απόφαση και κατέληξα σε μία GeForce 7950GT ελπίζω να είναι μία καλή επιλογή. καθώς εψαχνα για να διαβάσω σχόλια για την κάρτα είδα ότι έχει υψηλές θερμοκρασίες. η κάρτα μου είναι ύλοποιήση της XFX και όπως καταλαβαίνετε έχει παθητικό σύστημα ψύξης αλλα ή μόνη επιπλέον ψύκτρα απο κάτω αν θέλετε να την δείτε είναι στο εξής linκ http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.519552

η ερώτηση μου είναι εκτός από αν έκανα καλή επιλογή τι θα μπορούσα να κάνω για να έχω καλύτερη ψύξη στην κάρτα μου καθώς δεν μπορώ να βάλω πανω στην κάρτα ανεμιστήρα. υπάρχει αλλη λύση? και επίσης αν το τροφοδοτικό μου tagan 480W μπορεί να κρατήσει άνετα σε ένα συστημα με αυτήν την καρτα γραφικών, msi m2n - sli DELUXE μητρική, 1gb μνήμης στα 667 και έναν Athlon 64x2 (sAM2) 3800 (2,0GHz)?

ευχαριστώ προκαταβολικά και καλή χρονιά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, ρώτησες πριν αγοράσεις το σύστημά σου?Γιατί σίγουρα όλοι θα σου λέγαμε διαφορετικές υλοποιήσεις από αυτή που έκανες. Πάντως το τροφοδοτικό αντέχει χαλαρά δεν υπάρχει πρόβλημα ,μη το σκέφτεσαι. Για ανεμιστηράκι, αν στερεώσεις κάπως πάνω τις ένα απλό 8άρι θα γίνεται μια χαρά δουλειά, αν το κουτί σου έχει καλό airflow δε χρειάζεται απαραίτητα.Σε κάθε περίπτωση, ζόρισε τη κάρτα γραφικών σου και δες θερμοκρασίες! :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Skylorockas

ναι ρώτησα γιατί δεν είναι καλή σύνθεση?

το κούτι μού είναι ένα soprano της thermaltake καί έχει εναν 12 ανεμιστήρα μπρος - πίσω και έναν 8αρι στα πλάγια.

Eννοώ εδώ στο φόρουμ αν ρώτησες,

απλά θα σου λέγαμε την κλασσική πλέον κουβέντα, γιατί όχι core2? Σε όλα είναι πολύ καλύτεροι, και το κόστος θα σου έβγαινε το ίδιο. Επίσης, καλή η κάρτα γραφικών, αλλά εν όψει dx10 μήπως δε θα ήτανε ό,τι καλύτερο να σκάσεις 300 ευρά, τη στιγμή που με λιγότερα 220περίπου βρίσκεις κάρτες παρόμοιων επιδόσεων? Κατά τα άλλα, νομίζω καλό είναι να βάλεις και ένα ανεμιστηράκι απλά για να τραβάει αέρα, πάνω από τη παθητική ψύκτρα της xfx.

Link to comment
Share on other sites

και πως θα το βάλω το ανεμιστιράκι? δεν βλέπω πουθενά μερος για να το βιδώσω απο πανω τι να κάνω. και όσο αφορά τον επεξεργαστή είμαι φαν της AMD και αυτος είναι ένας λόγος που πήρα αυτον τον επεξεργαστή και νομίζω οτι θα με καλύψει σε αυτά που θα κάνω. γιατι δέν είναι καλός επεξεργαστής? μήν μου λετε τώρα τετοια πράγματα και μου χαλάτε την χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Skylorockas

και πως θα το βάλω το ανεμιστιράκι? δεν βλέπω πουθενά μερος για να το βιδώσω απο πανω τι να κάνω. και όσο αφορά τον επεξεργαστή είμαι φαν της AMD και αυτος είναι ένας λόγος που πήρα αυτον τον επεξεργαστή και νομίζω οτι θα με καλύψει σε αυτά που θα κάνω. γιατι δέν είναι καλός επεξεργαστής? μήν μου λετε τώρα τετοια πράγματα και μου χαλάτε την χαρά!

Στερέωσέ το με κανά συρματάκι,σαν αυτά που τυλίγουμε καλώδια, αυτοσχεδίασε,δεν είναι δα κάτι που χρειάζεται γερή στήριξη. Φυσικά εφόσον είναι ανεμιστηράκι χαμηλών στροφών, τα δυνατά ίσως χρειάζονται πιο καλή στήριξη.Πάντως, πριν κάνεις οτιδήποτε, κάνε καμιά μέτρηση και δες αν χρειάζεται να βάλεις,μπορεί να μη χρειάζεται!

Link to comment
Share on other sites

Η παίρνεις μια Zalman VF900-CU όπως έκανα εγώ για τη δική μου και ησυχάζεις... Φυσικά για να το κάνεις αυτό πρέπει να βγάλεις τις μαμίσιες ψύκτρες. Πάντως η δικιά μου ανέβαινε και πάνω από 100C(load) και idle ήταν 60+. Πρέπει να έχεις πολύ καλό κουτί με καλή ροή αέρα για να μείνεις με την παθητική, το διαπίστωσα από πρώτο χέρι... Με τη Zalman το max που φτάνει είναι 65 σε παιχνίδια και 47 idle

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει αλλος τρόπος για να ψύξω της κάρτα μου είδα κάτι σαν "αποροφιτήρες" που απλώς ί καταλαμβάνουν 1 pci θύρα ή απλώς συνδέονται με το τροφοδοτικό και στερεόνονται απο πίσω. κάνει δουλειά?

http://www.edirect.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=51696

http://www.edirect.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=50615

Link to comment
Share on other sites

Φίλε skylorocka η περίπτωση μου ήταν ακριβώς ίδια, μόνη διαφορά ότι η κάρτα μου είναι MSI και όχι XFX.

http://www.msi.com.tw/program/products/vga/vga/pro_vga_detail.php?UID=765

Το έψαξα κι εγώ με αυτούς τους "απορροφητήρες" που λες. Ξέρεις τι έγινε; ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ. Μην περιμένεις να κάνεις δουλειά με κάτι τέτοιο. Τσάμπα λεφτά θα δώσεις ας είναι και φτηνοί.

Αυτό που σου προτείνω είναι είτε ξηλώνεις το passive και βάζεις μια Zalman, είτε βάζεις ανεμιστήρα να φυσάει πάνω στην κάρτα από το πλάι.

Εγώ μάλιστα ξήλωσα το passive και το κομμάτι που εφάπτεται στο chip δεν κατάφερα να το βγάλω γιατί ήταν κολλημένο και φοβήθηκα μην κάνω ζημιά. Παρ'ολα αυτά έβαλα τη VF900 από πάνω και όλα καλά πλέον.

Έτσι από περιέργεια εσένα πόσο σου ανεβάζει; Δες το από το driver ή από το Rivatuner

Link to comment
Share on other sites

Τα προαναφερθεντα απορροφητηρια οντως δεν κανουν τρελλη δουλεια,αποτι ειδα στο πισι μου.Αυτο που ειδα να αποδιδει πολυ ειναι πλευρικος ανεμιστηρας.Οποτε βγαλε το τρυπανι σου και περιποιησου το καλυμμα του κουτιου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.