Jump to content



Πωλήσεις εξαρτηματων με αντικαταβολη


cool11

Recommended Posts

Θελω να πουλησω διαφορα pc parts και επειδη ειναι σχετικα μικρης αξιας (πχ μεχρι 150ευρω) αναρωτιεμαι αν συνηθιζεται γενικως στις αγγελιες η μέθοδος της αντικαταβολης (πχ για εξυπηρετηση σε επαρχια). Υπαρχει περιπτωση να πωληθουν έτσι ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

’ψογη συνεργασία με ACS! Φθάνουν σε λιγότερο από 24 ώρες. Αν μοιραστείς με τον παραλήπτη τα 11e των εξόδων αποστολής, τότε νμζ πως αποτελεί άψογη εναλλακτική με το μπάχαλο των ΕΛΤΑ. Ουκ ολίγες, φορές τα πράγματα μου έκαναν μια βδομάδα να φτάσουν. Μια φορά έμπλεξα και με γενική ταχυδρομική, αλλά μου χρέωσαν 10e παραπάνω.

Πέτυχαν τους γονείς μου και τους έπιασαν κορόϊδα; Tι να πω...

Από εμένα λοιπόν, άφοβα, ACS! Τα άτομα είναι σοβαροί επαγγελματίες...

edit->

Αρχική απάντηση από chill-out [Σήμερα, στις 20:55]

Πουλατα με αγορα (ετσι λεγετε)....αν δεν ξερεις τι ειναι παρε τηλ την ACS.Τα λεφτα θα τα εχεις πριν παρει ο αλλος τα πραγματα.

Μάλιστα! ’λλο ένα προτέρημα της ACS, που δεν γνώριζα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω προσφατα το εμαθα...

Ονομαζεται εντολη πληρωμης και ερχεται ο τυπος σπιτι σου, παιρνει το προς πωληση προιον σου δίνει το χρημα και του λες την διευθυνση που θα το παει... Την επομενη εργασιμη μερα (ή και την ιδια) θα εναι στο σπιτι του παραληπτη...

Τελειο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από iced [Σήμερα, στις 00:22]

Και εγω προσφατα το εμαθα...

Ονομαζεται εντολη πληρωμης και ερχεται ο τυπος σπιτι σου, παιρνει το προς πωληση προιον σου δίνει το χρημα και του λες την διευθυνση που θα το παει... Την επομενη εργασιμη μερα (ή και την ιδια) θα εναι στο σπιτι του παραληπτη...

Τελειο

Σιγουρα λειτουργει ετσι? Μου φαινεται οτι λειπουν καποιες δικλιδες ασφαλειας και μπορουν να γινουν χοντρα σκηνικα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ..αν ειναι δυνατον να σε πληρωνουν πριν παραλαβει ο παραληπτης....εγω ξερω οτι με αντικαταβολη κηνυγας την κουριερ -την οποιαδηποτε- να σου δωσει τα λεφτα σου...κι οσο για την Acs?..μια απο τα ιδια και μη χειροτερα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick2crete [Σήμερα, στις 04:31]

Ρε παιδια ..αν ειναι δυνατον να σε πληρωνουν πριν παραλαβει ο παραληπτης....εγω ξερω οτι με αντικαταβολη κηνυγας την κουριερ -την οποιαδηποτε- να σου δωσει τα λεφτα σου...κι οσο για την Acs?..μια απο τα ιδια και μη χειροτερα..

Αυτη ειναι η διαφορα της αντικαταβολης με την αγορα !!!!:T:

και για τους απιστους Θωμαδες...η διαδικασια εχει ως εξης:

Τηλ ο αγοραστης στη ACS δινει τα στοιχεια του πωλητη και λεει για την αγορα που θελει να κανει.

Τηλ η κουριερ στον πωλητη εξακριβωση στοιχειων και ραντευου για το δεμα.

Ερχεται παιρνει το δεμα ΠΛΗΡΩΝΕΙ τον πωλητη παιρνει παλι τα στοιχεια του αγοραστη σου αφηνει τα χρηματα και αποδειξη και φευγει.

Την επομενη μερα ο αγοραστης εχει το δεμα στη πορτα του δινει τα χρηματα και παιρνει το δεμα.

Επειδη εχω πουλησει αρκετα πραγματα με αυτον τον τροπο (το εχω κανει πανω απο 10 φορες) σε ατομα εκτος Αθηνων λεω οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Αλλα και ενα τηλ στην ACS θα σας λυση καθε απορια.;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983 [Σήμερα, στις 01:31]

Σε πληρώνει εκ των προτέρων;;;Και αν αρνηθεί ο παραλήπτης;;Η εννοείτε πάει πρώτα στον παραλήπτη και μετά πάει στον αγοραστή;;Για εξηγήστε το κάποιος!!

Είναι ανάποδα. Έγώ που θέλω να αγοράσω από εσένα, δίνω εντολή στη courier να αγοράσει το αντικείμενο πχ με 100 ευρώ. Σου δίνει 100 και μετά μου παραδίδει το αντικείμενο με την αξία των 100 + τα έξοδα τους

Link to comment
Share on other sites

Να αποφευγεις γενικως την αντικαταβολη γιατι ΑΡΓΕΙ να σου δοσει τα λεφτα σου πισω...

Ας πουμε οτι θελω να παρω κατι απο σενα.....

Παιρνω ΕΓΩ την ACS η οποια αλλη courier και τους λεω τα στοιχια σου και τι ποσο που θα σου δοσουν......

Πανε αυτοι στο σπιτι σου, παιρνεις εσυ τα λεφτα και εγω την επομενη μερα τα πραγματα...

Τοσο απλα......

Link to comment
Share on other sites

απλα με ελτα πανε σε 2 μερες και πρεπει να πας ο ιδιος απο τα ελτα αλλα το κοστος ειναι μικροτερο αναλογα με το βαρος περιπου 5ευρω μεχρι 2 κιλα νομιζω. τα χρηματα τα περνεις μετα απο 2 εβδομαδες πανω κατω μπορει και λιγοτερο

Link to comment
Share on other sites

5.60 8α ηταν σαν δεμα απο ελ.τα+ αντικαταβολη! με κουριερ παιζουν αλλες τρελες τιμες 8ευρω απλα αποστολη νομιζω ειναι το λιγοτερο με ιντερατικα αμα πληρωσει ο αποστολεας!γενικα παιζουν πολλα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.