Jump to content



Κεραια και Καρτα για ασυρματο Δικτυο..


athlon=greek

Recommended Posts

Εχω το LINKSYS WAG354G και χρειαζομαι μια κεραια και μια καρτα(για αλλον υπολογιστη σε αλλο οροφο του σπιτιου) να στησω ενα δικτυο στο σπιτι,τι προτασεις υπαρχουν;:(

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν βλέπω να απαντάει κανένας και έχω το ίδιο router και σκέφτομαι και γω για ασύρματο με λιγο search θεωρω καλή λύση αυτές.

www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=40&product=902039

www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613465

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blkik

Επειδή δεν βλέπω να απαντάει κανένας και έχω το ίδιο router και σκέφτομαι και γω για ασύρματο με λιγο search θεωρω καλή λύση αυτές.

www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=40&product=902039

www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613465

η us robotics εχει καλη τιμη και ειναι αξιοπιστη νομιζω,μπορουμε να δουμε και σε usb κατι αναλογο εκτος pci καρτα,συμφωνο με την προταση σου...;)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με λύσεις της ίδιας εταιρίας, ώστε να εξασφαλίσεις συμβατότητα καθώς και μέγιστη απόδοση...Έτσι πετυχαίνεις όχι μόνο να έχουν ίδιας εταιρίας/γενιάς wireless chipset, αλλά και ίδιο setup στις συσκευές....

Η πρώτη πρόταση από το πλαίσιο είναι MaxG, το οποίο δεν είναι συμβατό με τον ρούτερ της Linksys, παρά μόνο μέχρι τα 54Mbps (το maximum του ρούτερ σου)...

H δεύτερη από το e-shop, είναι SuperG και ισχύει το ίδιο με την προηγούμενη...

Θα πρότεινα αυτήν (Linksys WMP54G) που μπορείς να τη βρείς εδώ...και για το λόγο που ανέφερα πιό πάνω...ίδια εταιρία, ίδια τεχνολογία, χωρίς εξτρα που θα μείνουν αχρησιμοποίητα λόγω ασυμβατότητας, άρα τα σωστά χρήματα για την εφαρμογή σου...

Κεραία τώρα....υποθέτω ότι μιλάμε για διαφορά ενός ορόφου...αρχικά πάρε την κάρτα και κάνε μία δοκιμή χωρίς κεραία εξτρα...μόνο που φρόντισε οι κεραίες της κάρτας και του ρούτερ να είναι γυρισμένες οριζόντια ώστε να έχουν την μέγιστη εκπομπή κατά τον κατακόρυφο άξονα....άν δεν γίνει δουλειά...σημαίνει ότι θα πρέπει να ασχοληθείς με εξτρά κεραία...Συγκεκριμένα έχω αυτήν (Solwise Omni-directional Rubber Duck 9dbi)

και είναι ιδιαίτερα συμφέρουσα σε σχέση με αυτήν (Linksys Omni-directional Rubber Duck 7dbi) όπως βλέπεις...

επίσης για να μην επηρεάζεται το σήμα από τη μεγάλη μεταλλική επιφάνεια του κουτιού του υπολογιστή, έχω μεταφέρει την κεραία με τη βοήθεια μίας προέκτασης των 2 μέτρων, η οποία σημειωτέον έχει και απώλειες στα ~1.5dbi...αφαιρώντας τα από το κέρδος της κεραίας που θα βάλεις έχεις το συνολικό κέρδος...

Αρχικά την κεραία (αν τελικά χρεαστείς) θα σου πρότεινα να την τοποθετήσεις στον ρούτερ , κάνοντας μιά δοκιμή και με τοποθέτηση στην κάρτα ίσως για να δείς τις διαφορές....

Ελπίζω να βοήθησα:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.