Jump to content



Χρησιμοποιείτε Acronis True Image;


Green Dragon

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά, Χρόνια Πολλά και καλή χρονιά να έχουμε.

Ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για αυτό το πρόγραμμα όσοι το χρησιμοποιείτε και να σας ρωτήσω κάποια πραγματάκια που θέλω να ξεκαθαρίσω πρίν το χρησιμοποιήσω.

Καταρχήν είσαστε γενικά ευχαριστημένοι;

είναι αξιόπιστο;

Βαρέθηκα ρε παιδιά τα φορμάτ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni [Σήμερα, στις 11:43]

Μάλλον το παρακάτω link θα σου φανεί ιδιαίτερα χρήσιμο

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=16742

Τέλεια:T: Σε ευχαριστώ φίλε!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως τελικα το πεταξα απο το pc. Στην αρχη δουλευε καλα, αλλα οταν το χρειαστηκα πραγματικα, με πουλησε κανονικα!

Κοινως, δεν μου επανεφερε το pc σε προτερη κατασταση. Μαλλον δεν παιρνει καλα images.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει κι αλλους που τους πουλησε το acronis. Anyway, ακομη και για το ghost δεν λεω οτι ειναι αριστο, πχ η εκδοση 10 την θεωρω ηλιθια και αχρηστη, μιλω για το παλιο καλο ghost 2003(οσο ακομη εχουμε floppy να μπουταρουμε)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά λύστε μου μια απορία.

’ν πάρεις ένα image με το Acronis και το αποθηκεύσεις στο σκληρό και μετά πάθεις μια στραβή και χτυπήσει ο δίσκος σου, πάει αυτό το έχασες.

’ρα που το κρατάς το αρχείο;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Green Dragon [Σήμερα, στις 15:10]

Ρε παιδιά λύστε μου μια απορία.

’ν πάρεις ένα image με το Acronis και το αποθηκεύσεις στο σκληρό και μετά πάθεις μια στραβή και χτυπήσει ο δίσκος σου, πάει αυτό το έχασες.

’ρα που το κρατάς το αρχείο;

σε άλλο δίσκο ;) ή σε dvdι(ά)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tarasque [Σήμερα, στις 13:44]

σε άλλο δίσκο ;) ή σε dvdι(ά)

οκ αν το έχεις σε άλλο δίσκο, κάνεις boot απο το cd του Acronis. Χωρίς λειτουργικό όμως μπορείς να δείς το δεύτερο δίσκο;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τον βλέπει το BIOS δεν έχεις πρόβλημα. ’λλωστε, νομίζω, ότι το Acronis που μπουτάρει από το CD, έχει ένα όμορφο λινουξάκι από πίσω του!

Να πω τέλος ότι αν πας να μεταφέρεις χύμα ένα image με λειτουργικό από ένας δίσκο σε κάποιον άλλον χωρίς να έχεις κάνει τις απαραίτητες προετοιμασίες το Kernel panic στο Linux ή το inaccessible boot device στα windows δεν είναι κάτι το απίθανο να συμβεί. Και σε αυτή την περίπτωση δεν θα φταίει το πρόγραμμα με το οποίο κάνουμε το image. Προσωπικά ακόμα δεν έχω βρεθεί μπροστά σε image που να μην δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni [Σήμερα, στις 00:13]

Να πω τέλος ότι αν πας να μεταφέρεις χύμα ένα image με λειτουργικό από ένας δίσκο σε κάποιον άλλον χωρίς να έχεις κάνει τις απαραίτητες προετοιμασίες το Kernel panic στο Linux ή το inaccessible boot device στα windows δεν είναι κάτι το απίθανο να συμβεί. Και σε αυτή την περίπτωση δεν θα φταίει το πρόγραμμα με το οποίο κάνουμε το image. Προσωπικά ακόμα δεν έχω βρεθεί μπροστά σε image που να μην δουλεύει.

yanni όταν λές τις απαραίτητες προετοιμασίες, τι ακριβώς εννοείς; Εγώ το καταλαβαίνω ότι πρέπει να έχεις φτιάξει ένα partition στο καινούργιο δίσκο περίπου στο μέγεθος του αρχικού και να το έχεις κάνει φορματ.

έτσι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι οτι δεν μπορώ να το αναλύσω εδώ και πολύ περισσότερο αυτή την περίοδο που δεν έχω καθόλου χρόνο.

Στο Linux αν αλλάξεις δίσκο/controller και δεν ενημερώσεις το grub ( o bootloader ) και ότι άλλο χρειάζεται για την αλλαγή αυτή, δεν νομίζω να κάνεις boot. Στα Windows ισχύει το ίδιο. Αν βρεθούν σε άλλο δίσκο/controller το πιθανότερο είναι να κολλήσουν στο boot. Όποτε σώζω τα windows φροντίζω να αναγράφω πάντα στα σχόλια σε ποιο partition, πιανού δίσκου και πάνω σε ποιον controller ήταν όταν τα έκανα image ώστε την επόμενη φορά να χρησιμοποιήσω το ίδιο. Στο linux μάλλον ένα live CD που μπορεί να πειράξει/εγκαταστήσει τον grub να είναι αρκετό.

Link to comment
Share on other sites

Παλαιοτερα ποτε δεν θα σκεφτομουνα την χρηση ενος τετοιου προγραμματος αλλα τωρα πλεον το χρησιμοποιω για να παιρνω backup clone's του primary partition.

Εχω επανεφερει το συστημα μεχρι στιγμης 3 φορες και δεν μου δημιουργησε το παραμικρο προβλημα.Εννοειται εχω φτιαξει το Bootable cd και κανω απο εκει το restore.Ποτε δεν χρησιμοποιω την Secure Zone παντα παιρνω τα backups σε επανεγραψιμο DVD.Οποτε σβηνω κιολας παλια Backups και γραφω καινουργια.

Επισης με εντυπωσιαζει κιολας η ταχυτητα του προγραμματος.Για να κανω ενα clone του primary partition παιρνει γυρω στα 40 λεπτα ΜΑΖΙ με το Validate backup archive που παντα το κανω για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο.

Τελος ενας ακομη καλος οδηγος βρισκεται εδω.

http://www.tweakhound.com/xp/backup/diskimage2.htm

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από EvilRyu [Σήμερα, στις 11:11]

Τελος ενας ακομη καλος οδηγος βρισκεται εδω.

http://www.tweakhound.com/xp/backup/diskimage2.htm

Thanks EvilRyu για το link. Θα βρώ χρόνο σήμερα να το δω.

Βασικά 3 είναι τα σημεία που νομίζω ότι δεν έχω καταλάβει και χρειάζομαι να διευκρινήσω.

1) Χρειάζεται οποωσδήποτε να φτιάξεις bootable cd? Το cd του Acronis δεν κάνει την ίδια δουλειά? Να κάνει δηλαδή boot και restore?

2) Τι γίνεται όταν αλλάζεις δίσκο και πρέπει να περάσεις το image σε ένα καινούργιο δίσκο;

3) Τι γίνεται όταν αλλάζεις μητρική και πας να περάσεις στο δίσκο ένα image που έχει φτιαχτεί και περιέχει τους drivers και τα settings της παλιάς μητρικής;

Παιδιά κάθε απάντηση και βοήθεια ευπρίσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Green Dragon [Σήμερα, στις 13:32]

Thanks EvilRyu για το link. Θα βρώ χρόνο σήμερα να το δω.

Βασικά 3 είναι τα σημεία που νομίζω ότι δεν έχω καταλάβει και χρειάζομαι να διευκρινήσω.

1) Χρειάζεται οποωσδήποτε να φτιάξεις bootable cd? Το cd του Acronis δεν κάνει την ίδια δουλειά? Να κάνει δηλαδή boot και restore?

2) Τι γίνεται όταν αλλάζεις δίσκο και πρέπει να περάσεις το image σε ένα καινούργιο δίσκο;

3) Τι γίνεται όταν αλλάζεις μητρική και πας να περάσεις στο δίσκο ένα image που έχει φτιαχτεί και περιέχει τους drivers και τα settings της παλιάς μητρικής;

Παιδιά κάθε απάντηση και βοήθεια ευπρίσδεκτη

1)Κοιτα αμα εχεις αγορασει την εκδοση του Acronis True Image που ερχεται σε CD τοτε κατα 99% ναι Booatαρει μονο του και δεν χρειαζεσαι να φτιαξεις ξεχωριστο Bootable CD.Και για να εισαι σιγουρος απλα μπες στο BIOS σου βαλε σαν πρωτη συσκευη να Bootαρει το CD-ROM και βαλε το CD του Acronis να δεις.

2)Ναι αυτο γινεται.Εγω το ειχα κανει με τον εξης τροπο.

Ειχα βαλει τον νεο μου σκληρο σαν slave και εκανα μεταφορα δισκου απο τον παλιο δισκο που ηταν φυσικα Primary Master.Και η διαδικασια ητανε πολυ απλη.Στο τελος σου ζηταει το προγραμμα να αφαιρεσεις τον παλιο δισκο σου και να βαλεις τον νεο σαν primary.

Δεν την θυμαμαι ακριβως την διαδικασια παντως γινεται αυτο που ζητας και οπως ειπα ειναι αρκετα απλο.

3)Αυτο και να πετυχει δεν το συνιστω με τιποτα.Ξερω γιατι το ρωτας αυτο.Δεν θελεις με τιποτα στην ζωη σου να ξανακανεις πληρες format:p Αλλα αυτο δυστυχως δεν γινεται:D

Καλυτερα οταν αλλαζεις μητρικη και αρα εχεις ενα εξ ολοκληρου καινουργιο συστημα να εγκαταστεις το λειτουργικο σου απο την αρχη κανοντας μια καθαρη εγκατασταση ωστε να αποφυγεις τα conflicts και γενικοτερα να επιτυχεις απροσκοπτη λειτουργια του καινουργιου σου PC.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

Απο τον χθεσινοβραδυνο εφιαλτη μου θα σας πω τι εκανε τελικα το ενλογω προγραμμα..κατ'αρχην εχω την ν.7 απο περιοδικο και ειχα φτιαξει τα image's μου σε εξωτερικο σκληρο...

Ο C Disk του συστηματος μετα απο πολλες προειδοποιησεις του Drive Health αλλα και στο Event Viewer log's αποφασιζει να παραδωσει...η μαλλον τον προδωσε το διαγνωστικο της Maxtor που ρουφιανεψε μαλλον στα <παραθυρα> οτι εντελει ειναι προβληματικος ...εε απο κεινη την στιγμη δεν μπορουσα να μπουταρω..Bsod >>Unmountable_Disk κτλ...

Για να μην πολυλογω μετα απο πολλες ωρες (εμπαινα με το bootable cd του φιλου μου του ΑκρΩνη που ειχα φτιαξει.) προσπαθωντας να τον κλωνοποιησω σε αλλο δισκο του πισιου δεν γινοταν τιποτα...

..Ενω ξεκινουσε κανονικα..μετα απο 5-6' δεν εδειχνε προοδο και αναγκαστικα ακυρωνα την διαδικασια...

Δοκιμασα με την Recovery Console και με το winxp cd (chkdsk/p &/r )...παλι τιποτα...εκανε να μπουταρει & στο τελευταιο σταδιο ξανα πισω κτλ κτλ

...τελικα αποφασισα να κανω αυτο που ηθελα εξ'αρχης....δηλ να κανω Restore Image...το προβλημα ηταν οτι μεσω Dos δεν εβλεπε τον εξωτερικο σκληρο,ετσι τον εβαλα στο λαπτοπ και μεσω δικτυου μετα απο πολλες ανεπιτυχεις προσπαθειες εγινε τελικα η δουλεια...φορμαρα τον D μεσω του προγραμματος και εκατσε το restore ..καιι..ξαναμπηκαμε στα παραθυρα τελικα...

Κρινοντας απο το αποτελεσμα...? για ενα δωρεαν προγραμμα δεν εχω φυσικα παραπονο...βεβαια ετρωγε τα μπινελικια του:banging: σε ολη την διαδρομη αλλα στο τελος βγηκε καθαρο ..εφταιγα κι εγω που εκανα το βασικο λαθος εξ'αρχης να προσπαθω για κλωνο κι οχι για restore..:zzz: :toomuchne

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blkik [Σήμερα, στις 11:48]

Επειδη έχω και την v7 απο περιοδικό και βαέθηκα τα format να ρωτήσω κάτι για newbies:tomato:

Πως φτιαχνουμε Boot Cd για τέτοια περίπτωση?:o

Ψαχνεις μια επιλογη που λεει Create Bootable Rescue Media (τουλαχιστον στην 9η εκδοση ετσι την αναφερει)

Κατι σημαντικο ομως τωρα που το θυμηθηκα.Να βεβαιωθεις οτι επελεξες και safe mode και full version οταν φτιαιχνεις το bootable cd ωστε να εχεις και drivers για cd/dvd,usb σκληρους κτλ.

Ειλικρινα το προγραμμα ειναι πολυ απλο.Και εγω στην αρχη ημουνα καπως προβληματισμενος αλλα μολις το εβαλα και το δοκιμασα ολα OK.

Κοιταξτε ολοι που θελετε να δοκιμασετε αυτο το εξαιρετικο προγραμμα τους 2 οδηγους που ποσταρεμε ποιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειμαι ευχαριστημενος με το προγραμμα

το χρησιμοποις κατα κορον και ουδεποτε αντιμετωπισα προβλημα!!!

πραγματικα πολυ καλο προγραμμα, καλυτερο απο τον αντιπαλο του!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.