Jump to content



Περίεργο πρόβλημα με νέο σύστημα


Spastic_Ink

Recommended Posts

Καλησπέρα σας και χρόνια καλά σε όλους!

Από προχτές είμαι κάτοχος ενός νέου συστήματος με Core 2 6600,Gigabyte P965 DQ6,Dual OCZ 6400 Gold 2 GB,Ati Radeon X 1650,WD Sata 2 320 τα οποία τροφοδοτούνται από ένα Tagan 500W.Συνδέοντας τα λοιπόν εχτές,συμβαίνει το εξής περίεργο.Το σύστημα δίνει τροφοδοσία στην αρχή,κ όταν περάσει το IDE Check και φτάσει στο System Disk Failure,σβήνει.Αν το ξαναανοίξω κρατάει ελαφρώς λιγότερη ώρα μέχρι να σβήσει (δεν φτάνει στο System Disk Failure).Μνήμες και επεξεργαστής αναγνωρίζονται κανονικά στην εκκίνηση.Είδα εδώ http://www.newegg.com/Product/CustratingReview.asp?item=N82E16813128323 ότι υπάρχει θέμα μεταξύ των 2.1v μνημών και της mobo αυτής,αλλά:

1)Υπάρχει περίπτωση να μην έχει τοποθετηθεί καλά η #&^$ψύκτρα που δίνουν μαζί με τον Core2 και να προκαλείται αυτό;

2)Υπάρχει περίπτωση να βραχυκυκλώνει κάτι;

3)Φοβόμαστε για βλάβη του (μόλις 1,5 βδομάδα χρησιμοποιημένου) Tagan;

4)Faulty mobo?

Δυστυχώς δεν έχω άλλο stick DDR2 για να το ελέγξω...

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα εχεις ενα σετ 2 μνημων, οποτε καλο θα ηταν να δοκιμασεις με τη μια μνημη.

Επισης, συνδεσε στο τροφοδοτικο μονο οσες συσκευες ειναι απαραιτητες για boot.

Δοκιμασε ακομα να δεις τι γινεται χωρις τους σκληρους.

Τσεκαρε θερμοκρασιες απο bios για να δεις αμα ειναι θεμα ψυξης.Δεν επισης αν ολες οι ρυθμισεις στο Bios ειναι οκ (κανε και ενα reset / load defaults)

Την περιπτωση του βραχυκυκλωματος σχεδον την αποκλειω. Αν ηταν βραχυκυκλωμα λογικα δεν θα ξανααναβε.

Οσο για το τροφοδοτικο, καλο θα ηταν να δοκιμαζες με καποιο αλλο ή να βραχυκυκλωνες το τροφοδοτικο για να αναψει μονο του (χωρις να το συνδεσεις με mobo,hdd,cd,vga κτλ) Προσφατα καηκε το τροφοδοτικο μου και ετσι το διαπιστωσα.

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες δοκιμάστηκαν μια-μια κ σε διαφορετικά slots.Τίποτα.

Το σύστημα έχει μόνο mobo/cpu/ram/vga πάνω και τα κάνει αυτά,ούτε καν σκληρό.

Yπερθέρμανση σε 10'';(τόσο κάνει για να κλείσει).Load Defaults έγινε,και reset bios το ίδιο.Για τις θερμοκρασίες μάλλον δεν θα προλάβω να κοιτάξω καθώς κλείνει ακόμα και όταν είμαι στο bios.Για βραχυκύκλωμα τροφοδοτικού...χμμ πώς;

Link to comment
Share on other sites

Mε εναν συνδετηρα βραχυκυκλωσε το μαυρο και το πρασινο καλωδιο απο το 24pin. Εννοειται θα εχεις κλειστο το τροφοδοτικο (απο το διακοπτη πισω) και αφου μπει στη μπριζα θα το αναψεις απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.