Jump to content



ASUS P5B και SATA (P965 ή JMicron)?


neuromancer

Recommended Posts

Στο λογισμικό την παραπάνω μητρικής δίνεται η δυνατότητα για κατασκευή δισκέτας με τους SATA drivers για δύο controlers, Intel (από το 965 chipset) και JMicron (από τον extra controler JMB363 που παρέχει και ΑΤΑ interface). Γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει στα παρακάτω (αναφέρομαι σε Win32 περιβάλλον):

1. Μπορεί να γίνει εγκατάσταση των drivers μετά την εγκατάσταση του λειτουργικού?

2. Πρέπει να εγκαταστήσω drivers και για τους δύο controlers?

3. Με δεδομένο ότι (για την ώρα!) έχω ένα μόνο δίσκο SATA (WD2500KS, 250GB, 16MB, SATA2) και δε με πολυενδιαφέρει το RAID (το πολύ να βάλω έναν εξωτερικό δισκό για back up και μεταφορές αρχείων), ποιόν από τους δύο controlers προτείνετε να χρησιμοποιήσω?

Ευχαριστώ προκαταβολικά σε όσους βοηθήσουν και καλή χρονιά σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [Σήμερα, στις 11:35]

Οι drivers του jmicron δεν χρειαζονται (τουλαχιστον αν εχεις στο controller μονο ide και sata στο ich8r), γενικα εχω διαβασει ασχημα πραγματα για τους drivers του jmicron.

’ρα να πάω για Intel. Σε πρώτη φάση (πριν γ@μ@θ@ το motherboard με το bios update) o SATA δίσκος συνδέθηκε ως IDE και παρέβλεψα το θέμα με τους drivers για SATA.

1-2 ερωτήσεις ακόμη...

Ένα SATA που βγαίνει πίσω είναι του JMicron? Θα ήταν βολικό για προσθαφερούμενους δίσκους (αν και το USB2 κάνει τη δουλειά του).

Αν δε βάλω JMicron drivers τα ports αυτά δεν θα δουλεύουν καθόλου ή θα "πέσουν" σε PATA?

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, εφόσον δε θέλω RAID δε χρειάζομαι καθόλου drivers!! ’ρα τo SATA θα παίζει και στα δύο (ich8 και jmicron) by default.

Έχω λόγο να διαλέξω κάποιο από τα δύο, για τον ένα και μοναδικό δίσκο SATA που λέω στο πρώτο post ??

Link to comment
Share on other sites

οι drivers δεν μπαινουν μονο για το RAID...περιλαμβανουν και drivers για SATA.εγω εχω την P5W αλλα ισχυει αυτο που ανεφερα (ICH7R) και για την Ρ5Β.εγω τωρα δεν τους εχω περασμενους και βλεπει τους δισκους μου σαν IDE.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CrazyAnt [Σήμερα, στις 13:09]

οι drivers δεν μπαινουν μονο για το RAID...περιλαμβανουν και drivers για SATA.

Τέτοια εντύπωση είχα αρχικά. Νομίζω τα WinXP32 δεν υποστηρίζουν SATA by default. Μόνο τα Vista. ’ρα χρειάζονται drivers οπότε επανέρχεται και η ερώτηση:

Intel? JMicron? και τα δύο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer [Σήμερα, στις 11:12]

Στο λογισμικό την παραπάνω μητρικής δίνεται η δυνατότητα για κατασκευή δισκέτας με τους SATA drivers για δύο controlers, Intel (από το 965 chipset) και JMicron (από τον extra controler JMB363 που παρέχει και ΑΤΑ interface). Γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει στα παρακάτω (αναφέρομαι σε Win32 περιβάλλον):

1. Μπορεί να γίνει εγκατάσταση των drivers μετά την εγκατάσταση του λειτουργικού?

2. Πρέπει να εγκαταστήσω drivers και για τους δύο controlers?

3. Με δεδομένο ότι (για την ώρα!) έχω ένα μόνο δίσκο SATA (WD2500KS, 250GB, 16MB, SATA2) και δε με πολυενδιαφέρει το RAID (το πολύ να βάλω έναν εξωτερικό δισκό για back up και μεταφορές αρχείων), ποιόν από τους δύο controlers προτείνετε να χρησιμοποιήσω?

Ευχαριστώ προκαταβολικά σε όσους βοηθήσουν και καλή χρονιά σε όλους.

1. Φυσικά.

2. Φυσικά.

3. Tον Intel.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer [Σήμερα, στις 12:40]

Αν κατάλαβα καλά, εφόσον δε θέλω RAID δε χρειάζομαι καθόλου drivers!! ’ρα τo SATA θα παίζει και στα δύο (ich8 και jmicron) by default.

Έχω λόγο να διαλέξω κάποιο από τα δύο, για τον ένα και μοναδικό δίσκο SATA που λέω στο πρώτο post ??

Φυσικά και χρειάζεσαι drivers! Ναι, έχεις λόγο να επιλέξεις τον Intel, αλλά δεν έχω το χρόνο να εξηγήσω το γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Oric [Σήμερα, στις 13:33]

Φυσικά και χρειάζεσαι drivers! Ναι, έχεις λόγο να επιλέξεις τον Intel, αλλά δεν έχω το χρόνο να εξηγήσω το γιατί.

Δεδομένου των όχι και τόσο καλών λόγων που ακούω για τους drivers της JMicron καθώς και του ότι θα βάλω ένα δίσκο SATA (oxi RAID), ένα DVD-RW PATA και περιστασιακά κάποιο δεύτερο δισκο PATA ή SATA, θα χρειαστώ JMicron drivers?

Ρωτάω γιατί νομίζω ότι σχετίζονται μόνο με το RAID. Το DVD έπεξε (μέσω JMicron) χωρίς καθόλου drivers. Το ίδιο και ο HD (από τον controler της Intel πιστεύω) αλλά μετά είδα ότι τον είχα σαν IDE στο BIOS (μετά τα "περίφημα" ASUS tools έκαναν λοβοτομή στο BIOS και εφυγα για RMA...)

Σύνοψη:

Θέλω ένα HD SATA εντός κουτιού, ένα DVD-RW PATA εντός κουτιού, και περιστασιακά 2ο HD SATA (καλό θα ήταν από το εξωτερικό βύσμα) ή HD PATA. Όλα αυτά χωρίς να φορτώσω ένα σκασμό drivers αλλά μόνο τα απαραίτητα.

Λογικά, αν παραιτηθώ από τη χρήση του εξωτερικού SATA που ελέγχεται από JMicron τότε δε χρειάζομαι JMicron drivers. To DVD παίζει απ' έυθείας και οι SATA HDs θα πάνε μέσω Intel. ’ρα βάζω μόνο Intel SATA drivers.

Ι'm I right or am I right ?

Link to comment
Share on other sites

Aμα προσπαθησεις σε XP εγκατασταση με SP2 ή και 2003 με sp1/rs2 να βαλεις τον απλο driver θα σου πει απλα οτι υπαρχει ηδη driver για ICH8 (για 7 δε ξερω μιλαω για p5b / deluxe )

Αρα δε χρειαζεται δοκιμασμενα..Στο κατω κατω ειναι πολυ κοπος να υπαρχει η δισκετα και αμα χρειαστει χρειαστικε......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ένα ένα με τη σειρά.

1. Για να λειτουργήσει μια συσκευή hardware χρειάζεται οπωσδήποτε driver. Χωρίς αυτόν, δεν λειτουργεί. Εάν λειτουργεί χωρίς να εγκαταστήσεις εσύ τίποτα, αυτό δεν σημαίνει ότι λειτουργεί χωρίς driver. Της έχει αποδοθεί αυτόματα ένας driver, και ίσως λειτουργεί με μειωμένη απόδοση.

2. ’ρα, απενεργοποίησε το RAID function, αφού δεν τον χρειάζεσαι, και εγκατάστησε όλους τους drivers, και του ICH7 και του JMicron.

3. Σύνδεσε τις συσκευές σου κατά προτίμηση στον ICH7, πολύ απλά, διότι αυτός ανήκει στο chipset του motherboard, και επικοινωνεί με τον 965 πιο αξιόπιστα. Δεν θα επεκταθώ παραπάνω.

4. Ψάξε στο βιβλίο του motherboard, για να εξακριβώσεις σε ποιον ελεγκτή πάει η external SATA που έχεις. Εάν η θύρα συνδέεται στον ICH7, απενεργοποίησε τον JMicron μέσα από τη Διαχείριση Συσκευών, και κάνε το ίδιο και με όποια άλλη συσκευή έχεις εγκατεστημένη και δεν χρησιμοποιείς, (όπως π.χ. η κάρτα δικτύου, ή ο Firewire controller). Αν αυτή η θύρα επικοινωνεί με τον JMicron και τη χρειάζεσαι, τότε άφησε τον JMicron ενεργό.

5. Δεν είναι δυνατό να διακρίνεις έναν driver σε SATA και PATA. O ICH7 είναι ένας ελεγκτής που διαθέτει 6 κανάλια SATA και 2 PATA, (αν θυμάμαι καλά). Όταν εγκαταστήσεις τον driver του κατασκευαστή, πρέπει όλα τα κανάλια του να είναι σε θέση να λειτουργούν σωστά.

6. Μη δίνεις βάση στις διάφορες απόψεις που λένε να μην εγκαταστήσεις κάτι, για να μη «βαρύνει το σύστημα», και άλλα τέτοια. Εγκατάστησέ τα όλα κανονικά, ώστε να δουλεύουν όλα σωστά και αξιόπιστα, και μετά, ό,τι δεν χρειάζεσαι, απενεργοποίησέ το από τη διαχείριση συσκευών.

Link to comment
Share on other sites

@ Oric

Η ASUS P5B έχει το ICH8R που δεν έχει καθόλου PATA. PATA λειτουργικότητα παρέχει ο JMicron.

Συμφωνούμε σχεδόν σε όλα. Για το 6 επέτρεψέ μου να διαφωνήσω. Ο κόσμος του Η/Υ δεν είναι ιδανικός. Η πιθανότητα δυσλειτουργείας αυξάνεται με την πολυπλοκότητα ενός συστήματος. Όσο πιο πολύ "φορτώνεις" ένα σύστημα (με αμφιβόλου ποιότητας λογισμικό) τόσο χειροτερεύει η κατάσταση.

Προφανώς δεν εξετάζω τα υποσυστήματα/υποπρογράμματα απομονωμένα καθώς η αρχιτεκτονική των σύγχρονων υπολογιστικών συστημάτων δεν είναι η βέλτιστη αλλά η πιο βολική (για λόγους συμβατότητας, κτλ).

Τι μπορεί να υποθέσει κανείς για παράδειγμα όταν ένα σύστημα "κολλάει" αδικαιολόγητα και κοιτώντας τα running services βλέπεις 54 τέτοια (ενώ συνήθως ένα μη-φορτωμένο μηχάνημα έχει γύρω στα 30 με 35) και 10 cm applications/icons στο system tray?

Και βέβαια πρέπει να τα στήσεις όλα μόνος σου. Ο Χ τεχνικός της Υ εταιρίας θα τα βάλει όλα με default διαδικασίες που δεν είναι απαραίτητα και οι βέλτιστες. Βέβαια θα μου πεις, εκεί είναι η "ομορφιά" της όλης υπόθεσης. Δυστυχώς όταν περνάνε τα χρόνια δεν υπάρχει η πολυτέλεια χρόνου να πειραματίζεσαι με τις ώρες. Ευτυχώς υπάρχουν "συμπάσχοντες" (όπως όλοι εσείς εδώ) που έχουν την καλή διάθεση και υπομονή να βάλουν τα πράγματα σε μία σειρά και να μοιραστουν τις εμπειρίες τους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Oric

............

6. Μη δίνεις βάση στις διάφορες απόψεις που λένε να μην εγκαταστήσεις κάτι, για να μη «βαρύνει το σύστημα», και άλλα τέτοια. Εγκατάστησέ τα όλα κανονικά, ώστε να δουλεύουν όλα σωστά και αξιόπιστα, και μετά, ό,τι δεν χρειάζεσαι, απενεργοποίησέ το από τη διαχείριση συσκευών.

Ριξε μια ματια για τα ωραια του jmicron (ενα απλο search στο google εκανα υπαρχουν κι αλλοι)

http://www.thepatri0t.net/2006/10/14/asus-p5b-deluxe-problems-solution/

Τα ιδια ειχαμε δει παλαιοτερα και στο nforce............

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer [Σήμερα, στις 02:35]

@ Oric

Η ASUS P5B έχει το ICH8R που δεν έχει καθόλου PATA. PATA λειτουργικότητα παρέχει ο JMicron.

Συμφωνούμε σχεδόν σε όλα. Για το 6 επέτρεψέ μου να διαφωνήσω. Ο κόσμος του Η/Υ δεν είναι ιδανικός. Η πιθανότητα δυσλειτουργείας αυξάνεται με την πολυπλοκότητα ενός συστήματος. Όσο πιο πολύ "φορτώνεις" ένα σύστημα (με αμφιβόλου ποιότητας λογισμικό) τόσο χειροτερεύει η κατάσταση.

Προφανώς δεν εξετάζω τα υποσυστήματα/υποπρογράμματα απομονωμένα καθώς η αρχιτεκτονική των σύγχρονων υπολογιστικών συστημάτων δεν είναι η βέλτιστη αλλά η πιο βολική (για λόγους συμβατότητας, κτλ).

Τι μπορεί να υποθέσει κανείς για παράδειγμα όταν ένα σύστημα "κολλάει" αδικαιολόγητα και κοιτώντας τα running services βλέπεις 54 τέτοια (ενώ συνήθως ένα μη-φορτωμένο μηχάνημα έχει γύρω στα 30 με 35) και 10 cm applications/icons στο system tray?

Και βέβαια πρέπει να τα στήσεις όλα μόνος σου. Ο Χ τεχνικός της Υ εταιρίας θα τα βάλει όλα με default διαδικασίες που δεν είναι απαραίτητα και οι βέλτιστες. Βέβαια θα μου πεις, εκεί είναι η "ομορφιά" της όλης υπόθεσης. Δυστυχώς όταν περνάνε τα χρόνια δεν υπάρχει η πολυτέλεια χρόνου να πειραματίζεσαι με τις ώρες. Ευτυχώς υπάρχουν "συμπάσχοντες" (όπως όλοι εσείς εδώ) που έχουν την καλή διάθεση και υπομονή να βάλουν τα πράγματα σε μία σειρά και να μοιραστουν τις εμπειρίες τους.

Ναι, έχεις δίκιο, μπέρδεψα τον 975 με τον 965, (γιατί ο δεύτερος είναι πιο πρόσφατος). ’ρα, αφού το παιδί χρειάζεται θύρα PATA, πρέπει να έχει ενεργό τον ελεγκτή αυτόν. Όσο για τους drivers, πρέπει να είναι εγκατεστημένοι, αλλιώς δημιουργούνται προβλήματα. Κοίταξε και το link που έδωσε ο φίλος παραπάνω, το

Δηλαδή, η μηχανή αργούσε να ξεκινήσει, προφανώς στη διαδικασία boot, μάλλον επειδή το σύστημα έψαχνε για drivers, επειδή υπήρχε κάποιο λάθος στο .inf. αρχείο, ή επειδή είχε πρόβλημα η συγκεκριμένη έκδοση του driver. Όμως, αυτό δεν είναι επιχείρημα για να μην εγκαθιστούμε τους drivers που χρειάζεται στο σύστημα, και να το αφήνουμε ξεδοντιασμένο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αποφάσισα να βάλω Intel SATA drivers και εφόσον το DVD παίζει στο PATA του JMicron χωρίς drivers, να μη βάλω καθόλου JMicron drivers. Απ'οσα διάβασα οι JMicron ευθύνονται για πολλά προβλήματα. Τώρα για το πρόβλημα με τον ήχο των P5B-x θα περιμένω αναγκαστικά πότε θα ελεήσει η ASUS....

Για τους δίσκους βέβαια, καλοβλέπω και την περίπτωση Matrix με 2 SATA δίσκους με 30% RAID-0 για λειτουργικό και working space και 70% RAID-1 για ασφάλεια στα πολύτιμα data. ΒΤW έχει παίξει κανένας με Intel Matrix ?

Link to comment
Share on other sites

Όσων αφορά το Matrix αναφέρω το εξής κουφό... 2 raptors 74 σε raid-0 και μετά partitioned από windows δίνουν με το HDTach ~150 MB/sec average...

οι ίδιοι τώρα raptors 2 arrays raid-0 από Matrix (όχι 2 partiotions) ~190 ΜΒ/sec average... :|

Δεν ξέρω αν είναι εικονικό ή πραγματικό, αλλά δεν μπορώ να καταλάβψ πως γίνεται... ίσως λόγο του μικρότερους μεγέθους που βλέπει η cache γεμίζει με λιγότερη σαβούρα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Jaco [Σήμερα, στις 14:32]

Όσων αφορά το Matrix αναφέρω το εξής κουφό...

Sorry, δεν κατάλαβα! Εννοείς ότι σε Matrix με το ίδιο RAID type είναι πιο γρήγοροι?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι λέει το HDTach... τι να σου πω, δεν ξέρω αν είναι εμπιστοσύνης... παίζονται διάφορα με το Matrix που μπορεί να είναι μούφα... για παράδειγμα αν ενεργοποιήσεις την cache του Matrix το buffered read φτάνει σε εμένα σχεδόν τα 3GB/sec...! δεν ξέρω αν είναι αντικειμενικές οι μετρήσεις του...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.