Jump to content


Ερώτηση για πρόβλημα στερεοφωνίας


Petrossortep

Recommended Posts

Τόσο στα ηχεία του υπολογιστή μου όσο και στο στερεοφωνικό μου παρατηρείται το φαινόμενο το δεξί ηχείο παίζει δυνατότερα από το αριστερό. Απ'όσο ξέρω, όμως στις στερεοφωνικές ηχογραφήσεις τουλάχιστον τα τύμπανα και τα φωνητικά πρέπει να ακούγονται το ίδιο δυνατά προκειμένου να δίνεται η ψευδαίσθηση ότι βγαίνουν από ένα κεντρικό εικονικό ηχείο. Το πρόβλημα(αν όντως είναι τέτοιο) σχετίζεται με την πηγή του ήχου (κάρτα ήχου και cd player) κάτι που διαπίστωσα συνδέοντας απ'ευθείας τα ακουστικά μου.

Ποια είναι η γνώμη σας πάνω στο θέμα; Είναι οι ηχογραφήσεις τέτοιες που ο κύριος ηχητικός όγκος βγαίνει από το δεξί ηχείο ή υπάρχει πρόβλημα με τα μηχανήματά μου;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται καθαρά από την ηχογράφηση. Από την στιγμή που το παρατηρείς και στις δυο συσκευές είναι καθαρά θέμα του cd, όποτε είσαι οκ .Αυτό με το ενιαίο ηχείο δεν ισχύει. Συνηθίζεται να υπάρχει μια ισορροπία ανάμεσα στα κανάλια αλλά δεν είναι αναγκαίο.

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι ότι με την προηγούμενη κάρτα ήχου που είχα(audigy2) στο καλιμπράρισμα των ηχείων που έπαιζε ένας τόνος ίδιας έντασης και από τα δύο ηχεία προκειμένου να δεις αν όντως υπήρχε ισορροπία στα δύο κανάλια εμφανιζόταν και εκεί το ίδιο πρόβλημα στην ίδια έκταση.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβουμε λίγο καλύτερα.

1)Εχεις αυτοενισχυόμενα ηχεία (του υπολογιστή) και παρατηρείς το δεξί ηχείο πιο δυνατό?

2)Εχεις ενα ξεχωριστό στερεοφωνικό και παρατηρείς και εκεί στα ξεχωριστά ηχεία του στερεοφωνικού σου να είναι πιο δυνατό το δεξί ηχείο?

Τι CD βάζεις και το ακούς αυτό? Βάζεις πολλά διαφορετικά CD (και γνήσια Audio CD) και σε όλα βλέπεις το ίδιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Manolof_Ps [09-01-2007 23:26]

Για να καταλάβουμε λίγο καλύτερα.

1)Εχεις αυτοενισχυόμενα ηχεία (του υπολογιστή) και παρατηρείς το δεξί ηχείο πιο δυνατό?

2)Εχεις ενα ξεχωριστό στερεοφωνικό και παρατηρείς και εκεί στα ξεχωριστά ηχεία του στερεοφωνικού σου να είναι πιο δυνατό το δεξί ηχείο?

Τι CD βάζεις και το ακούς αυτό? Βάζεις πολλά διαφορετικά CD (και γνήσια Audio CD) και σε όλα βλέπεις το ίδιο πρόβλημα?

Το πρόβλημα υπάρχει σε όλες τις περιπτώσεις ακόμα και όταν συνδέω τα ακουστικά κατ'ευθείαν στην πηγή. Ακούγεται δε στην συντριπτική πλειοψηφία των cd που διαθέτω.

Μάλλον έχει να κάνει με την ηχογράφηση. Απλά εγώ ρώτησα γιατί ένας γνωστός μου παραξενεύτηκε που ο ήχος δεν ερχόταν από το κέντρο(όπως στο ακριβό και αξιόπιστο σύστημά του) και μου είπε να το κοιτάξω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! αφου αναφερεις οτι ακουγεται και στα ηχεια του υπολογιστη και στο στερεοφωνικο αλλα και στα ακουστικα, και με δεδομενο οτι παιζεις μουσικη απο το pc σου, τοτε πολυ πιθανο ειναι το προβλημα να ειναι στη καρτα ηχου που εχεις... Συγκεκριμενα στο βυσμα εξοδου μαλλον εχει ξεκολλησει το πιν απο το βυσμα στο χαμηλο καναλι και δεν παταει καλα η κανει βραχυκυκλωμα με τη γειωση....ολα αυτα αν δεν εχεις καμια λαθος ρυθμιση παντα...

φτιαχνεται ευκολα με ενα κολλητηρακι αν ειναι αυτο....εκτος αν παμε πιο βαθια οπου μπορει να ειναι καποιο ολοκληρωμενο....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ οτι μάλλον υπάρχει πρόβλημα στην κάρτα ήχου σου. Αν δεν έχεις πειράξει το pan pot, τότε υπάρχει πρόβλημα στην κάρτα. (Οτι σου προτείνω να κάνεις κάνε το με τα ηχεία σε ίση απόσταση από εσένα και στο ίδιο ύψος μεταξύ τους! Μην είναι το ένα στο πάτωμα και το άλλο δίπλα από το αυτί σου! Αλλιώς δοκίμαζε με τα ακουστικά)

1) Δοκίμασε πρόχειρα να κουνήσεις δεξιά-αριστερά το βύσμα όπως είναι, μέσα στην υποδοχή, μήπως και ακούσεις τίποτα "γρατζουνίσματα" ή να έρθει η σωστή ένταση στο χαμηλό κανάλι ή να χαθεί τελείως. Αν δείς κάτι τέτοιο τότε κάνε αυτά που σου λέει ο spirosgixxer.

2) Για κάνε uninstall και ξανά install τους drivers της κάρτας ήχου. Ποτέ δεν ξέρεις...

3) Τσέκαρε να δείς αν συμβαίνει το ίδιο και στην rear έξοδό σου, δηλαδή βάλε τα main ηχεία σου στην έξοδο για rear ηχεία και δες αν και εκεί ακούς το δεξί πιο δυνατά. Να σιγουρέψουμε οτι δεν είναι προβλημα στο ολοκληρωμένο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.