Jump to content



Ψάχνομαι για Οθόνη 20+"...


Maximus

Recommended Posts

Χαιρετώ τους συνforumίτες.

Τελευταία ψάχνομαι για μια Wide οθόνη και θέλω να ακούσω και τις δικές σας απόψεις. Είδα και τα ήδη υπάρχοντα θέματα και θα ήθελα μια πιο "προσωπική" άποψη ;):D

Καταρχάς να πούμε ότι έχω μια LG 1980Q. Η οθόνη αυτή για μένα έχει τα εξής:

- Εξαιρετικό design

- Πολύ καλή έως εξαιρετική απόκριση (μηδενικό ghosting)

- Τρομερά features (γυρίζει όπως θες, όποτε θες, γίνεται κορνίζα, touch πλήκτρα, κτλ)

- Καλά έως πολύ καλά χρώματα (ΤΝ panel γαρ, το μαύρο δεν είναι και το πιο ζωηρό που υπάρχει, αλλά εμένα με ικανοποιεί)

Η καινούρια οθόνη με ενδιαφέρει να έχει:

- Καλό design, δεν ψάχνω την πιο ωραία της παρέας, δε θέλω όμως και τις made-by-Lada-design ΕΙΖΟ.

- Καθόλου ghosting.

- Καλή εγγύηση (μακάρι να είχαν 0 pixel, αλλά δεν παίζει. Όσο χαμηλότερα, τόσο καλύτερα).

- Θα επιθυμούσα η οθόνη να μπορούσε να περιστραφεί κάθετα, αλλά δεν καίγομαι κιόλας (καθότι wide, ανοίγω τα pdf σε δισέλιδο ;))

- Καλύτερα, από τα τωρινά μου, χρώματα (όχι απαραίτητα και ΤΑ χρώματα, συμβιβάζομαι και με το νέο ΤΝ).

- Να τη βρίσκω εύκολα σε "καλό" κατάστημα (δε θέλω να τρέχω σε τυχόν RMA).

- Να ΜΗΝ έχει glossy panel.

- 330 έως 560 Ευρώ.

Οι υποψήφιες και μη:

LG L204WT: Η φτηνή της παρέας, με καλές κριτικές έξω (για τα λεφτά της πάντα), καλύτερα από τη δικιά μου, χρώματα, αν και όχι τα καλύτερα, σχεδόν μηδέν ghosting και εννοείται τη βρίσκω σε όλα τα μαγαζιά και μου μένει ρευστό για άλλες αγορές.

Philips 200WP7ES: Καλές κριτικές εδώ στην Ελλάδα (δε βρήκα πολύ υλικό έξω), δύσκολη στο να τη βρεις (μόνο το Zero1 με βολεύει αλλά και πάλι δεν ξέρω αν την έχουν ετοιμοπαράδοτη), καλή τιμούλα, ωραία χρώματα, από ghosting δεν ξέρω.

ΝEC 20WGX2: Πανάκριβη, με glossy panel. Ας είναι η καλύτερη στα χρώματα - specs - features, δεν θα πάρω. 24 σελίδες thread για πάρτη της στο WSGF, δε με νοιάζει, με τα ίδια λεφτά παίρνω την από κάτω. Νο freaking way.

Samsung 215TW: Xμμμμ...εδώ είμαστε. Πάνω που έλεγα πως είμαι μεταξύ μόνο των πρώτων δύο, είδα αυτή απόψε στην Καλλιθέα (Πλαίσιο) και έπαθα. Τι γωνίες θέασης ήταν αυτές? Και ωραία χρώματα (δίπλα από ΕΙΖΟ S19κάτι). Και 21". Και τιμή? 559Ε. Καλά όλα αυτά, αλλά από ghosting? Εγγύηση? Βοήθεια! :D

Αυτές έχω κατά νου. Αν υπάρχει τίποτα άλλο που θέλετε να προτείνετε, είμαι ανοιχτός σε απόψεις. Μέχρι το απόγευμα έλεγα να πάρω την LG, αφού είμαι ικανοποιημένος με την 1980, και στο μέλλον (2-3 χρόνια) να πάω σε 24. Αλλά η Samsung με χτύπησε σαν κεραυνός με αυτήν εδώ.

Τα φώτα σας και sorry για το μεγάλο θέμα!

:D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 770
  • Created
  • Last Reply

Αν το χρηματικο οριο των 560 θες να το τηρησεις τοτε παρε αυτην,απλα καμια σχεση με τις αλλες.

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=44104

φοραει sips.

Παντως ειναι πολλα λεφτα για κατι που θα κοιτας πολυ καιρο και θα το βαρεθεις,οποτε η δευτερη προταση θα ειναι η μαλλον μελλουσα οθονη μου:http://www.ram-shop.gr/showproduct.jsp?prodid=8260 με p-mva panel

Link to comment
Share on other sites

Για την Dell τώρα έψαχνα, είναι για μένα στην ίδια κατηγορία με τη NEC: Πολύ ακριβές 20" ή την Samsung των 21"? Αν στα παιχνίδια η Samsung είναι καλή, για μένα δεν τίθεται θέμα, προτιμώ μεγαλύτερη οθόνη κι ας μην δω το μαύρο, 99% μαύρο, ας το δω 98%.

Για τη Viewsonic, είναι νομίζω ακριβώς ίδια με την Philips 200WP7ES ή κάνω λάθος? Από όσα είδα σε τιμή-panel-χαρακτηριστικά είναι φτυστές.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steve_m [Σήμερα, στις 22:03]

Αν το χρηματικο οριο των 560 θες να το τηρησεις τοτε παρε αυτην,απλα καμια σχεση με τις αλλες.

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=44104

φοραει sips.

Δέν είναι σίγουρο ότι θα έχει sips panel.Θέμα τύχης είναι.
Link to comment
Share on other sites

η viewsonic με την philips ειναι περιπου ιδιες. εγω θα κοιτουσα ή την philips ή την samsung. βασικα λιγο δυσκολο να βρεις κατι με αυτους που ορους που θες... σε κατι θα κανεις πισω. πχ οτι η samsung εχει στα 7-8 pixel εγγυηση.

υπηρχε και μια belinea 20 για δες το λιγο. βαριεμαι να ψαξω τωρα. :upside:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steve_m [Σήμερα, στις 00:05]

Εχει βγει και με αλλο panel?

παλιοτερα ειχα διαβασει στο overclockers.uk οτι καποιο ειχα πετυχει dell 20αρα με mva. ή και καποιοι αλλοι που ειχαν κανει rma τους ηρθε πισω με mva.

Link to comment
Share on other sites

Παντως για τη Dell, ριξε ενα τηλ. στην αντιπροσωπια καθως συνηθως δινουν καλυτερες

τιμες απο τις αναγραφομενες.

Τη δικια μου την 2407WFP την πηρα πριν δυο εβδομαδες 950 ευρο απο Dell-Hellas

οταν τιμη καταλογου ειχε 1100 ευρο και 1050 στο Hac...

Kαι παιζει και το αντιστοιχο μοντελο με TN panel ως φθυνοτερη λυση...

link

;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από popolaros [Σήμερα, στις 10:14]

dell 2007 WFP. απλα εξαιρετικη. και στην τελικη ζητα να εχει SIPS πανελ. τοσο δυσκολο θα ειναι???

Πολυ δυσκολο. θα δοκιμασουν μια μια τις οθονες να δουν ποια φοραει sips? δεν παει ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Μονο μπαινοντας στο service menu μπορεις να δεις το panel που φοραει...

Αν και πλεον ολες οι 2007wfp ειναι με s-ips panel αν δεν κανω λαθος...

Παντως και σε περιπτωση που δεν του ερθει με το συγκεκριμενο πανελ,

εχει το δικαιωμα επιστροφης της εντος δεκα ημερων...

Link to comment
Share on other sites

Δε με βλέπω για Dell με αυτά που ακούω, μόνο το ψάξιμο που θέλει με κούρασε :D

’λλωστε αυτό δεν το κάνει (όπως και καμία άλλη):

rotated.jpg

Τη ζαχαρώνω άσχημα τη Samsung. Είναι και η τιμή δέλεαρ (1 ίντσα παραπάνω με τα ίδια λεφτά με τη NEC). Τα 2 pixel παραπάνω στην εγγύηση στην ουσία είναι η 1 ίντσα ακόμα. Όσο για το ghosting, ενώ κανα δυο χρήστες παρατήρησαν (και αυτοί ελάχιστο - ίσως και κατά φαντασία, αφού η πλειοψηφία των χρηστών δεν είδε), κανένα μα κανένα site με review δεν αναφέρει πρόβλημα με το ghosting.

Εγώ online παιχνίδια δεν παίζω πάνω (καθότι no internet). Αλλά τα Instagib DM-CTF-BR μου στο UT2K4 @ Inhuman/Godlike (ανάλογα με τα κέφια) δε θέλω να "θολώνουν". Έτσι, ακόμα και αυτές οι λίγες αναφορές περί ghosting/input lag με κάνουν και το σκέφτομαι, κι ας μην είναι 100% τεκμηριωμένες.

Έχει κανείς προσωπική εμπειρία με αυτή τη συγκεκριμένη?

Link to comment
Share on other sites

Το κανει....;)

Ριξε και μια ματια εδω,

ειδικα στο video....

HDCP,s-video,compοsite,usb hub,PIP,PBP....

Προσωπικα θεωρω οτι τα λεφτα της τα αξιζει και με το παραπανω....

(ευτυχης κατοχος της 24αρας εδω)

Link to comment
Share on other sites

Dell FTW. Την συγκεκριμενη την εχουν και στο hac στημενη μονη της και μπορεις να της ριξεις μια ματια σε πραγματικες συνθηκες και οχι απο τα σαπια splitter που βαζει το πλαισιο. Α, και η οθονη μονο κωλοτουμπες δεν κανει...

Δες εδω ενα συγκριτικο μεταξυ Nec, Dell & BenQ: http://www.extremetech.com/article2/0,1697,1945229,00.asp

Link to comment
Share on other sites

Kαι η PHILIPS 200WP7ES έχει Pivot και περιστροφές που ψάχνεις...:D

Καλά χρώμματα και Contrast (1000:1) και Νο Ghosting & Ιnput Lag....

Eίναι βέβαια ποιό ακριβή από την LG αλλά αρκετλα φθηνότερη από την SAMSUNG που έχει ΜΕΓΑΛΟ Input LAG....

Bέβαια ο καλύτερος κριτής είναι ΜΟΝΟ τα ΜΑΤΙΑ σου αλλά κομμάτι δύσκολο να τις έχει όλες μαζί πλάι - πλάι για τις συγκρίνεις....

Καλή επιτυχία στην επιλογή σου..... :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.