Jump to content



Πραγματικά αθόρυβο pc


georgepre10

Recommended Posts

Θέλω την βοήθεια σας σε κάτι. Αφήνω τον υπολογιστή τα βραδια να κατεβάζει και κάνει λίγο θόρυβο. Πριν από λιγο καιρό πήγα σε ένα σπίτι και είδα έναν dell που πραγματικά δεν καταλάβαινες αν ήταν ανοιχτός, απόλυτα αθόρυβος.

Πως θα κάνω και εγώ το pc μου έτσι?

Το σύστημα μου είναι:

intel 3.06ghz lga 775

mobo abit guru 3-rd eye http://www.ifocus.co.nz/Motherboards/Intel/Intel+LGA775/Abit+AG8-3rd+EYE.html

δύο σκληρούς δεν θυμάμαι μάρκες :) (200gb + 300gb)

κάρτα γραφικών nvidia 6600 256mb

τροφοδοτικο 450V δεν ξέρω μάρκα πάλι

τι άλλο θέλετε να ξέρετε για να μου πείτε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα καλως ηλθες στο thelab!!!

Οσον αφορα τωρα το προβλημα σου, η βασικη πηγη θορυβου ενος υπολογιστη ειναι οι ανεμιστηρες που ψυχουν τον επεξεργαστη και την καρτα γραφικων..

Θα πρεπει λοιπον να βρεις ποιος απ ολους κανει τον περισσοτερο θορυβο και να τον αντικαταστησεις απο καποιο πιο αθορυβο ανεμιστηρα. Η επιλογη που θα κανεις εξαρταται και απο τη χρηση που κανεις στον υπολογιστη σου. Για παραδειγμα αν ασχολεισαι με το overclocking, θα πρεπει να αγορασεις καποια καλυτερη ψυκτρα με πιο αθορυβους ανεμιστηρες ή να αλλαξεις το ειδος της ψυξης αλλιως αν δν κανεις πιστευω οτι με πιο απλους ανεμιστηρες θα εισαι οκ.

Παντως επειδη εχω και γω την ιδια καρτα γραφικων, σε agp ομως, οταν αλλαξα ψυκτρα και ανεμιστηρα βρηκα την υγεια μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω στα παραπάνω ορθότατα ειπωμένα άλλη μία πηγή θορύβου, τους σκληρούς δίσκους...Είτε απευθείας θόρυβος από την περιστροφή τους, είτε κραδασμοί μεταφερόμενοι στο κουτί σε μορφή έντονου βουητού, οι σκληροί δίσκοι μπορούν να γίνουν ενοχλητικοί...

Λύση για το πρώτο είναι η επιλογή κάποιων συγκεκριμένων μοντέλων που δοκιμασμένα παράγουν λιγότερο θόρυβο, είτε και η ηχομόνωση του κουτιού με διάφορους τρόπους σε περιπτώσεις που θέλουμε να δώσουμε λύση σε ήδη υπάρχον πρόβλημα...

Για το δεύτερο σκέλος, αρκεί η αποδέσμευσή τους από το κουτί, με ελαστικά παρεμβύσματα, αναρτήσεις από λαστιχένια κορδόνια και ότι άλλο αυτοσχέδιο είδος ελαστικής έδρασης φανταστεί κανείς....

Πρώτο στάδιο όμως οι ανεμιστήρες.....:D

Link to comment
Share on other sites

Το κουτι απο μονο του δεν κανει θορυβο...Το θεμα ειναι οι ανεμιστηρες....Αν βαλεις 5 πχ οτι κουτι και να εχεις θα ακουγεται...Πρεπει να εντοπισεις την πηγη θορυβου στο δικο σου συστημα και να την βετλιωσεις...Αυτη τη στιγμη εισαι με stock ψυξη στον επεξεργαστη???Ποσα ανεμιστηρακια εχεις πανω στο κουτι σου και τι μαρκα???Τι μαρκα ειναι το τροφοδοτικο σου???Δες αυτα και πες να δουμε τι γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgepre10

Θέλω την βοήθεια σας σε κάτι. Αφήνω τον υπολογιστή τα βραδια να κατεβάζει και κάνει λίγο θόρυβο. Πριν από λιγο καιρό πήγα σε ένα σπίτι και είδα έναν dell που πραγματικά δεν καταλάβαινες αν ήταν ανοιχτός, απόλυτα αθόρυβος.

Πως θα κάνω και εγώ το pc μου έτσι?

Το σύστημα μου είναι:

intel 3.06ghz lga 775

mobo abit guru 3-rd eye http://www.ifocus.co.nz/Motherboards/Intel/Intel+LGA775/Abit+AG8-3rd+EYE.html

δύο σκληρούς δεν θυμάμαι μάρκες :) (200gb + 300gb)

κάρτα γραφικών nvidia 6600 256mb

τροφοδοτικο 450V δεν ξέρω μάρκα πάλι

τι άλλο θέλετε να ξέρετε για να μου πείτε?

’λλο να ακούς το δικό σου μηχάνημα το βράδυ όταν κοιμάσαι και άλλο το Dell μέρα μεσημέρι με το φίλο σου μεσα στο δωμάτιο. Πίστεψε με, ούτε το Dell είναι τόσο αθόρυβο...

Απο κεί και πέρα, μπορείς να κάνεις και το δικό σου κουτί πιο ήσυχο, αγοράζοντας Ultra Quiet ανεμιστήρες, κάνοντας underclock όταν κατεβάζεις το βράδυ και ρυθμίζοντας τους ανεμιστήρες στις χαμηλότερες δυνατές στροφές.

Υ.Γ. Μόλις είδα ότι έχεις Intel @ 3.06... Δηλαδή έναν από τους πιο ζεστούς επεξεργαστές που έχει παράγει η Intel... Μπορείς να αγοράσεις και C2D αν θες να ρίξεις και άλλο το θόρυβο...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

εγώ νομίζω οτι μια και έχεις Intel Pentium4, προφανώς είναι η ψύκτρα, αν θες άλλαξε την με μια αθόρυβη, καλύτερα με Zalman, ή δοκίμασε με μπατονέτες στις οποίες έχεις βάλει μερικές σταγόνες οινόπνευμα να καθαρίσεις την ψύχτρα και γενικά τους ανεμιστήρες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 16:24]

Και τα τρια στα 11dBa λέει ότι είναι.

Οχι η ερωτηση πηγαινε στον minus που ρωτησε για ανεμιστηρακια. Μιας και τα ανεφερες τα συγκεκριμενα τα χεις δοκιμασει? Γιατι τα χει δει και μενα το ματι μου και εχουν πολυ καλα χαρακτηριστικα, 11 dba ειναι μια χαρα αν ειναι αληθινα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.