Jump to content



Vista και απαιτησεις


gus8511

Recommended Posts

Παιδια εχω το εξης συστημα

Amd x2 3800+

1 GB geil cl2 memory ddr

800 giga skliro

abit kn8 ulta (nforce4 ultra)

gainward 7300le 128Mb ram

θα μπορεσω να παιξω τα vista με ολα τους τα εφφε με ανεση η θα εχω μικροκολληματα?

Link to comment
Share on other sites

Στη δουλειά έχω έα μηχανάκι με Ε6300, 1024 ραμ, 7300gs 256, 160 gb hdd και μια μ/β gigabyte δεν θυμάμαι πια ακριβός, αλλά τα vista παίζουν κανονικά. Εγώ δεν ενθουσιάστηκα και ιδιαίτερα πολλά φρου φρου και αρώματα χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος

Link to comment
Share on other sites

Από τις 10 Ιανουαρίου σε όλα τα καλά καταστήματα :p:laughing:

Χωρίς παρεξήγηση έτσι :) Το DX10 θα είναι μέρος των Windows Vista και δεν θα βγει για Windows XP. Οπότε αν θέλεις DX10 θα πρέπει να αλλάξεις λειτουργικό

Προς gus8511: εγώ είχα περάσει τα Vista RC1 στο PC μου για να μου φύγει η περιέργεια και έπαιζαν μια χαρά. Δε δοκίμασα με games αλλά πάνω κάτω έτρεχαν όπως και τα XP... Κι όπως είπαν και πιο πάνω τα παιδιά, μου φαίνεται άλλο ένα μέτριο λειτουργικό που προσπαθεί να μας θαμπώσει με Aero, 3D Windows και λοιπά τέτοια μπιχλιμπίδια που αν δεν τα έχεις δεν θα μπορείς να φας το φαγητό σου :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Τα Aero και τα μπιχλιμπίδια, είναι για τους home users, οι οποίοι δεν είναι ο κύριος στόχος των Vista και της Microsoft. Τα περιβάλλοντα corporate, όπου και παίζουν όλα τα , είναι εκεί που παίζουν τρελές βελτιώσεις και αλλαγές.

Το integration των Vista με το Office 2007, σε συνδιασμό με ένα καλοστημένο Sharepoint Portal 2007, είναι όλα τα λεφτά ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Το integration των Vista με το Office 2007, σε συνδιασμό με ένα καλοστημένο Sharepoint Portal 2007, είναι όλα τα λεφτά ;)

:T:Εχω σκεφτει μια ιδεα και δεν ξερω αν γινεται με το sharepoint portal...αν και καλα το φτιαξω συμφωνα με τους δισκους μου και τα αρχεια μου δλδ σαν interface γενικα του pc,να μην πηγαινω απο my computer κτλ αλλα απο το web interface..

Λετε γινεται?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε πεντιουμ 3,512ραμ,6200 128μβ που δοκιμασα την rc1 ετρεχαν κανονικοτατα με μικρα που και που σπασιματα και αυτο φυσικα λογω μνημης ο επεξεργαστης τα σηκωνε ανετα αλλα η μνημη....και λιγη και αργη --->sd133 οποτε.....

Link to comment
Share on other sites

Βρε το θέμα είναι τι εφαρμογές θα βάλεις απο πάνω... εδώ σε ένα bartoni (athlon XP) με 1GB ραμ και μια FX5950 το πετάξα πάνω και μια χαρά πήγαινε.. το θέμα είναι οτι αρχίζοντας να περνάς προγράμματα απλά προσκυνάει το σύστημα...:flag:

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν εχει εμφανης βελτιωσεις στην καθημερινη χρηση, τι να τα κανω? Ειχαν πει οτι θα ειχε νεο filesystem? Έχει? Τιποτε ουσιωδες, εχει?

Αλλιως για μπιχλιμπιδια, παω στα παζαρια! Δεν χρειαζεται να φορτωσω το μηχανημα μου.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτερες εταιριες δεν εχουν βγαλει ακομα σωστους drivers, πως μπορεις να κρινεις ενα λειτουργικο ετσι? (το οποιο δεν εχει κυκλοφορησει ουσιαστικα ακομα)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το καλύτερο που έχει να κάνει κανείς είναι να τα βάλει στο pc του με τη σύνθεση που έχει και να δεί πως πάνε. Ένα άλλο ερώτημα είναι αν του αρέσουν και αν καλύπτουν τις ανάγκες του πχ. τρέχουν στα vista οι τυχόν εξειδικευμένες εφαρμογές που χρησιμοποιεί ??

Απότι έχει ακουστεί μέχρι σήμερα το dx10 θα τρέχει μόνο στα vista αλλά έχουμε δεί τα dx10 upcoming games τι διαφορές θα έχουν από τις αντίστοιχες εκδόσεις των dx9.c??. Επίσης για τα xp θα βγεί το dx 9.d το οποίο θα έχει κάποια από τα χαρακτηριστικά του dx10.

Το σίγουρο είναι ότι τα games αυτά θα έχουν μεγάλες απαιτήσεις μνήμης που σε συνδυασμό με τις απαιτήσεις μνήμης των vista θα εκτοξεύσουν το κόστος αγοράς της στα επίπεδα της 8800 GTS. Και με τις εταιρίες να έχουν για πολύ καιρό ακόμα 2 γραμμές παραγωγής (ddr kai ddrII) δεν βλεπω το κόστος της να πέφτει σύντομα.

Σημαντικό προσόν τους θεωρώ την υποστήριξη dual core επεξεργαστών αλλά αυτό πρέπει να αποδειχθεί στην πράξη και σε συγκεκριμένες εφαρμογές (image processing, video compression, scientific calculations κλπ) όταν θα βγούν οι αντίστοιχες εφαρμογές.

Επίσης ένα άλλο θέμα είναι ποιά version κάνει στον καθένα από εμάς.

Όσο για τα aero και τα άλλα καλούδια έχουν βγεί desktop customizations στα xp που το κάνουν αγνώριστα. Εγώ προσωπικά προτιμώ το clean look των win2000 αν και πολλές φορές πειραματιζόμαι με visual styles από το devianart.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Οι περισσοτερες εταιριες δεν εχουν βγαλει ακομα σωστους drivers, πως μπορεις να κρινεις ενα λειτουργικο ετσι? (το οποιο δεν εχει κυκλοφορησει ουσιαστικα ακομα)

σιγουρα εχεις δικιο...μαζι σου!....απλα με τους drivers και το hardware που εχω αυτη την στιγμη....η χρηση των vista κριθηκε ακαταλληλη....εστω και δοκιμαστικα αν το θεσουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δοκίμασα να περάσω drivers για το raid και τον ήχο Και στην επόμενη εκκίνηση με εβγαλε μπλε οθόνη και έκανε restart το σύστημα διότι βρήκαν τα vista 16bit γραμμή κώδικα στους drivers !

Θα έπρεπε να βάλουν το WinFS για σύστημα αρχείων και όχι να κρατήσουν πάλι το NTFS..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.