Jump to content



Να πάω σε PCI-E τώρα;


Ilias83

Recommended Posts

Πρώτα απ'όλα χρόνια πολλά σε όλα τα μέλη του forum.

Στο θέμα μας:

Αυτή τη στιγμή το σύστημά μου είναι:

CPU: Athlon 64 X2 4200+

M/B: MSI K8T Neo2-F V2.0

VGA: MSI NX6800-TD128

Μνήμες 2x512MB Twinmos (UTT) 400Mhz

Σκεφτόμουν για τίποτα καλύτερο σε κάρτα γραφικών...

Προσανατολίζομαι σε αυτήν: GeCube X1950 Pro 256 MB

ή αλλιώς αυτήν: Sapphire X1950 Pro 512 MB

Η ερώτηση είναι:

- Αξίζει να αναβαθμίσω αυτή τη στιγμή;

- Να μείνω σε AGP ή μπορώ να πάω σε PCI-E με τα ίδια λεφτά (και στην ίδια απόδοση; )

- Μήπως πρέπει να περιμένω έτσι όπως είμαι;

Link to comment
Share on other sites

ε αφου περιμενες τοσο καιρο,περιμενε λιγο παραπανω να δεις πως θα κινηθει το πραγμα με τις D3D10 και μετα αποφασιζεις.

απ`την αλλη αν θες οπωσδηποτε να αλλαξεις και εχεις καποια λεφτουδακια στην ακρη η 1950 512 ειναι οτι πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορείς να περιμένεις λίγο και θες οπωσδηποτε να πας σε pci-e κάντο, γιατί είναι κρίμα να έχεις τέτοιο εοπεξεργαστή με τέτοια motherboard (agp) και τέτοια κάρτα γραφικών.

Κ εγώ νομίζω οτι η x1950 512mb είναι ότι πρέπει με τον επεξεργαστή σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι αν εξασφάλιζα μια καλή τιμή πώλησης για την 6800 θα τσίμπαγα μια Χ1950προ.

Αν ήξερα από πιο νωρίς οτι η ATi θα έβγαζε σύγχρονη κάρτα σε AGP δεν θα έκανα καν τη μετάβαση σε PCIe, μιας και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος από το AGP σύστημα που είχα.

Έχουμε δρόμο ακόμα για το DX10 (Vista, games κλπ) και η τιμή της X1950pro δεν είναι υπερβολική.

Link to comment
Share on other sites

Καιρό τώρα έχω ει να σταματήσω να αναβαθμίζω το σύστημά μου μέχρι να κατασταλάξουν τα πράγματα λιγάκι.

Ωστόσο η 6800 σταμάτησε πολύ γρήγορα να καλύπτει τις απαιτήσεις μου και από την άλλη η τιμή για την καλύτερη agp που κυκλοφορει αυτή τη στιγμή είναι πάρα πολύ καλή.

(Αλήθεια σε σύγκρισημε τις αντίστοιχες pci πως τα πάει; )

Όμως δεν ξέρω αν τα έξοδα θα σταματήσουν στην αγορά της κάρτας καθώς δεν νομίζω πως το Chieftec 420W μπορεί να την υποστηρίξει και από την άλλη έχω την υποψία οτι το 1GB μνήμης με κρατάει ούτως η άλλως χαμηλά...

Εσείς τι λέτε γι'αυτά;

Και το πολύ βασικό GeCube ή Sapphire?

(H GeCube έχει και κόκκινη πλακέτα... Δεν έκανε να έχει και η Sapphire?)

(Φαντάζομαι Δημήτρη εσύ τον έπιασες το συλλογισμό)

Link to comment
Share on other sites

Ηλία μου τον έπιασα τον συλλογισμό και πιστεύω το Chieftec δεν θα έχει πρόβλημα από θέμα ισχύος.

Δυστυχώς όμως δεν επωφελήθηκες από τις χαμηλές τιμές των DDR400 πριν από λίγους μήνες. Το 1GB είναι μάλλον λίγα για τα καινούρια παιχνίδια.

Η GeCube είναι φθηνότερη αλλά ποτέ δεν είχα προβλημα ούτε στην Χ1800ΧΤ ούτε στις 2 Χ1900GT. Το πλεονέκτημα της Sapphire είναι τα 512ΜΒ που εγώ ίσως τα προτιμούσα μιας και η διαφορά τιμής είναι μικρή.

Επίσης, διαφορές στις επιδόσεις AGP και PCIe απλά δεν υφίστανται.

Link to comment
Share on other sites

τον ιδιο προβληματισμο εχω και γω...απο την μια λες με 250ε παιρνεις μια Sapphire agp...που προφανως θα με καλυψει σε αρκετα games...θα χρειαστω βεβαια και ενα επιπλεον giga μνημη...απο την αλλη αμα το γυρισω σε PCIe....παω για 1000ευρω και πανω σε θεμα κοστους..μιας και θα πρεπει να αλλαξω και cpu,memory,mobo,gpu...

σαφως εαν προχωρησω στην δευτερη λυση θα ειμαι σε αρκετα καλο επιπεδο για αρκετο καιρο....ενω στην πρωτη περιπτωση δεν με βλεπω για πανω απο χρονο...

Link to comment
Share on other sites

και τώρα να παρεις agp καποια στιγμη έτσι και αλλιως θα πας σε PCI-e....τον ίδιο συλλογισμό έκανα και γώ παλιότερα που είχα AGP. Απο την 9600Pro πηρα την 6600GT...αλλα δεν κτράτησε πολύ....και το μετάνιωσα....για μενα καλό ειναι να πας σε pci-e ...αργά η γρήγορα θα το κάνεις...ειναι πεταμένα λεφτα....πούλα την μητρικη και την GPU και παρε μια φθηνη μητρικη και καρτα pci-e για μεγαλύτερη συμβατότητα στο μέλλον....έτσι ωστε και Platforma να αλλαξεις να σου μείνει η gpu

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arxagelos [Σήμερα, στις 02:34]

και τώρα να παρεις agp καποια στιγμη έτσι και αλλιως θα πας σε PCI-e....τον ίδιο συλλογισμό έκανα και γώ παλιότερα που είχα AGP. Απο την 9600Pro πηρα την 6600GT...αλλα δεν κτράτησε πολύ....και το μετάνιωσα....για μενα καλό ειναι να πας σε pci-e ...αργά η γρήγορα θα το κάνεις...ειναι πεταμένα λεφτα....πούλα την μητρικη και την GPU και παρε μια φθηνη μητρικη και καρτα pci-e για μεγαλύτερη συμβατότητα στο μέλλον....έτσι ωστε και Platforma να αλλαξεις να σου μείνει η gpu

+1

Η απλά πάρε ένα φθηνό mobo με pci-e.

Αν τελικά πάρεις όμως άλλο ένα Giga θα είναι ddr400 και ασύμβατο με μελλοντική αναβάθμιση.Δηλαδή κατά κάποιο τρόπο πεταμένα χρήματα.Μήπως να τα στείλεις όλα και να πάρεις καινούρια ? (Αν βέβαια πιάσουν καλή τιμή και μπορείς να βάλεις και μερικά ευρά εσύ!)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnG85

Μήπως να τα στείλεις όλα και να πάρεις καινούρια ? (Αν βέβαια πιάσουν καλή τιμή και μπορείς να βάλεις και μερικά ευρά εσύ!)

το χω σκεφτει και αυτο αρκετες φορες....μια χαρα ετρεχε το συστηματακι μου...μεχρι που βγαλανε το Shader Model 3.0 εκει εφαγα πορτα...

απλα περα απο την gpu...αν παω σε pci-e θα τα σκασω κανονικα...και ποσο μαλλον που χω κολλημα και με το FLIGHT SIM X...ε δεν θα χρειαστω και εναν Ε6600...και 2G μνημη το λιγοτερο...περα απο τα vista που ειναι το τελευταιο πραγμα που σκεφτομαι....

εντωμεταξυ δεν ξερω κατα ποσο θα δω διαφορα με την 1950προ σε συγκριση με την Χ800ΧΤ που φοραω τωρα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 03:48]

το χω σκεφτει και αυτο αρκετες φορες....μια χαρα ετρεχε το συστηματακι μου...μεχρι που βγαλανε το Shader Model 3.0 εκει εφαγα πορτα...

απλα περα απο την gpu...αν παω σε pci-e θα τα σκασω κανονικα...και ποσο μαλλον που χω κολλημα και με το FLIGHT SIM X...ε δεν θα χρειαστω και εναν Ε6600...και 2G μνημη το λιγοτερο...περα απο τα vista που ειναι το τελευταιο πραγμα που σκεφτομαι....

εντωμεταξυ δεν ξερω κατα ποσο θα δω διαφορα με την 1950προ σε συγκριση με την Χ800ΧΤ που φοραω τωρα....

http://www23.tomshardware.com/graphics.html?modelx=33&model1=607&model2=575&chart=198

Πολυ μεγαλη θα ελεγα...

Link to comment
Share on other sites

ενα αρκετα καλο συγκριτικο που αφορα τους κατοχους agp...με την 1950pro 512

αναφερουν μεσα για cpu bottleneck....βεβαια ο cpu της δοκιμης ειναι ενας Athlon XP 2500+

δεν ξερω αν στην δικη μου περιπτωση με τον 3.2Ε...θα προκυψει κατι τετοιο....

http://www.tomshardware.com/2007/01/10/agp-platform-analysis/

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι είναι η κατάλληλη στιγμή μιας και υπάρχουν ακόμα mobo 939 και έχεις καλό επεξεργαστή. Το agp έχει ταβανιάσει και αν περιμένεις ακόμα τότε θα σου μείνει αμανάτι ο επεξεργαστής και η μνήμη και θα πρέπει να τα αλλάξεις όλα. (Μνήμη, επεξεργαστής, board, κάρτα γραφικών). Τώρα θές board (που τα βρίσκεις σε καλές τιμές πχ asus sli deluxe 99ε) και κάρτα γραφικών. Πάρε τώρα μια χ1950pro που είναι best value for money αυτή τη στιγμή και όταν βγούν το dx10 games βλέπεις. Όλο βγαίνουν και όλο στο δρόμο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.