Jump to content



Unlimlted downloading με κλειστο τον Η/Υ


elhariz21

Recommended Posts

Θέλω έναν wireless adsl router -''κατεβαστήρι'' για το διαδίκτυο, όπου να μπορώ να αποθηκεύω ό,τι κατεβάζω, αλλά χωρίς να έχω μονίμως ανοιχτό έναν υπολογιστή γι'αυτή τη δουλειά. Ψάχνοντας βρήκα στο e-shop ένα προϊόν, το ASUS WL-700GE MULTIFUNCTIONAL BROADRANGE WIRELESS ROUTER το οποίο ουσιαστικά είναι ένα wireless dsl router με σκληρό δίσκο, ακριβώς γι'αυτή τη δουλειά που το θέλω. Κοιτάζοντας βέβαια την τιμή, παραλίγο να πάθω συγκοπή! Υπάρχει κάποια άλλη λύση, ή κάποιος φθηνότερος router που να μπορείς να συνδέσεις με usb, firewire ή άλλο τρόπο κάποιον σκληρό, ώστε να αποθηκεύεται εκεί ότι κατεβάζω, χωρίς να έχω μονίμως ανοιχτό τον υπολογιστή μου; Κάποιος χριστιανός να βοηθήσει!!!:help:

Link to comment
Share on other sites

θες "Network-Attached Storage" (NAS) και το καρφώνεις πάνω στο router-access point που υποθέτω ότι έχεις.

δες:

http://www.thelab.gr/reviews/synology_1.php

νομίζω πως υπάρχει καινουργιο λογισμικό που επιτρέπει εκτός απο τα γνωστά(FTP etc.) και κατέβασμα torrent

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Spanaks, για τη δουλειά αυτή έχω το 2ο μηχάνημα της υπογραφής μου(ΑΜ2 3800 και τα συναφή). Αυτό που ζήτησα είναι κάτι σαν κι αυτό που θα βρείς στο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616058, κάτι δηλαδή σαν το

ASUS WL-700GE MULTIFUNCTIONAL BROADRANGE WIRELESS ROUTER,

το οποίο προγραμματίζεις από τον υπολογιστή σου τί να κατεβάσει, κλείνεις τον υπολογιστή σου, και αυτό κατεβάζει αυτά που έχεις επιλέξει και τα αποθηκεύει στον ενσωματωμένο σκληρό του δίσκο, στον οποίο έχεις πρόσβαση με το που θ'ανοίξεις πάλι τον υπολογιστή σου. Το όλο θέμα δηλαδή είναι για μένα, να έχω ανοικτό μόνο το router, και όχι ολόκληρο Η/Υ. Απλά, αυτό που ρώτησα, είναι αν έχει κάποιος υπ'όψιν του wireless router με τις ίδιες δυνατότητες, δηλ. με σκληρό δίσκο, ή αν μπορεί να γίνει κάτι αντίστοιχο με έναν απλό wireless router και κάποιο προϊόν σαν το

Netgear Storage Central

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=778&product=818224

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλά θα κάνεις να μείνεις μακριά από αυτή τη σαχλαμάρα

το είχα πάρει και δεν ήταν άξιο όχι torrent να κατεβάσει αλλά ούτε τους drivers

από το site της asus!!!!!!!

Καλύτερα χτύπα το asus wl-500g ή asus wl-500g Premium

μια βόλτα από το forum της asus που έχει φτιαχτεί για αυτό το σκοπό θα σε πείσει...

υπάρχουν βέβαια και καλύτερες εναλλακτικές λύσεις αλλά προϋποθέτουν την γνώση πάνω σε linux...

Καλή τύχη...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Σήμερα, στις 09:52]

εγω θα ελεγα να πας σε αυτο

WL-700gE

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616058

η αυτο σε κατι πιο φτηνο

wl-500g Premium

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616076

Αν δεν κάνω λάθος αυτά δεν είναι adsl router. Νομίζω ότι μαζί με αυτά πρέπει να έχεις ταυτόχρονα και κάποιο adsl router.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι adsl router αλλά δεν είναι modem

πρέπει να έχεις και ένα modem με ethernet

ή να τα συνδέσεις πάνω στο router σαν υπολογιστές

αν προορίζονται μόνο για κατέβασμα και ftp, http, file server κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε D.J.AleXXX_gr είδα το wl-500g Premium που προτείνεις και μετά από μια ματιά στο site της Asus, φαίνεται όντως αρκετά καλό. Βέβαια, απ'ότι κατάλαβα, η συσκευή δεν είναι ADSL Router, αλλά ένα απλό ασύρματο Router με υποστήριξη σκληρών δίσκων, εκτυπωτών, κλπ. Απ'ότι φαίνεται δηλαδή, πρέπει να έχεις ήδη έναν ADSL Router, πάνω στον οποίο θα ''κουμπώσεις'' το wl-500g Premium. Μια απορία μόνο:o Η/Υ μου, βρίσκεται 4 δωμάτια παραπέρα από την πρίζα του τηλεφώνου, και μέχρι τώρα ο Η/Υ συνδεόταν ασύρματα με το Router του ΟΤΕ που είχα(λέω είχα, γιατί την Πέμπτη που μας πέρασε, επιτέλους, πήγα στο υποκατάστημα Μυτιλήνης που είχα κάνει τη σύνδεση και τους τα βρόντηξα στο κεφάλι, μια που εδώ και 6 μήνες που είχα CON-X 768Kbps, ποτέ δεν έπιασα πάνω από 25Kbytes/sec). Τώρα που θα πάω σε άλλη εταιρεία, υποθέτω ότι αν έχω το Asus wl-500g Premium, δεν θα παίζει ρόλο τι Router θα έχω(ασύρματο, ή ενσύρματο), αφού έτσι και αλλιώς τον διακομιστή αρχείων και σύνδεσης θα τον κάνει το

Asus wl-500g.Kάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αν καταλαβα καλα το WL-700gE δεν χρειαζετε μοντεμ-ρουτερ για να δουλεψει. Σωστα? Υπαρχει κατι αντιστοιχο χωρις ομως ενσωματωμενο σκληρο αλλα να παιρνει απο usb. Απο επιδοσεις-ασφαλεια κλπ πως τα παει το Asus? Ειχα δει το linksys wrt350 αλλα διαβασα πολλα προβληματα με το συγκεκριμενο... :(

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτή τη στιγμή τη μεγαλύτερη υποστήριξη την έχει το asus wl-500g και ακολουθούν asus wl-500g Premium και Asus wl-700ge το οποίο είναι και το χειρότερο μέχρι στιγμής...

Αποψή μου είναι ότι η καλύτερη αγορά είναι ένα μεταχειρησμένο asus wl-500g λόγω της παλαιότητας του έχει και τις περισσότερες εφαρμογές, και bugs διορθωμένα...

Αυτά είναι όλα adsl router και χρειάζονται modem για να είναι συνδεδεμένα στο net

αλλά και να λειτουργήσουν σαν DHCP Servers κλπ...

Για κατεβαστήρια και ftp, web κλπ server είναι μια χαρά και έτσι...

Πάντως για να δουλέψουν σωστά χρειάζονται custom firmware και install προγραμμάτων λίνουξ γιατί τα firmware της asus είναι για πέταμα...

Αυτά τα λέω από ιδία πείρα...

Έχω αλλάξει δύο από δαύτα και πάω για τρίτο...

Αυτή τη φορά όμως το πέτυχα... :p :P :p:hehe: :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τα linksys είναι καλά αλλά γενικά αυτό που παίζει είναι ότι

τα custom firmware που βασίζονται σε linux (DD-WRT, Openwrt, tomato κλπ) βγαίνουν για router και μόνο, και όχι για modem-router... αλλά μπορούν να δουλέψουν σαν modem-router :boxed: εάν κάνεις Bridge ένα modem με θύρα ethernet... :blink:

Πολύ καλό από όσο ξέρω είναι το WRT54G (μεχρι version 4), WRT54GS (πάλι μέχρι v.4), και WRT54GL και το αναμενόμενο Linksys WRTSL54GS το οποίο θα έχει και usb για σκληρό δίσκο...

Στα υπόλοιπα η αποθήκευση και φιλοξενεία γίνετε μέσω samba...

Οπότε και πάλι επανερχόμαστε στις προτάσεις της Asus (WL-500G, Deluxe & Premium) προς θεού όμως όχι το WL-700gE το οποίο είναι τελείως άχρηστο, αν και είχε τις καλύτερες προοπτικές...

Σχεδόν όλα τα firmware της asus βασίζονται σε linux το οποίο τροποποιήτε από την εταιρεία και έπειτα από τους χρήστες...

Εγώ μόλις παράγγειλα το Asus WL-500g και πιστεύω ότι θα κάνω δουλειά...

Θα δείξει... πάντως είναι αυτό με την καλύτερη υποστήριξη...

Για συμβατότητα με το openwrt θα δεις και για άλλες μάρκες

εδώ

Μέχρι και η microsoft:sick: έχει βγάλει router που παίρνει linux :banging:

Πάντως όποιος αποφασίσει να ασχοληθεί να ξέρεται ότι όλα αυτά τα κατεβαστήρια κάνουν δουλειά σε torrent από την κονσόλα και μόνο (προς το παρόν) και όχι από web interface!!!

Οπότε ετοιμαστήτε για εποχές dos και πάει λέγοντας fdisk, mkdir ect... :tomato: :tomato: :tomato:

Καλή τύχη!!!:p :P :p:upside: :upside: :upside:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ar@besqu.e [Σήμερα, στις 22:25]

Noobiδικη ερώτηση...

Πως γίνεται να έχεις κατεβαστήρι που να είναι σκέτο hardware? δεν χρειάζεσαι κάποιο πρόγραμμα ftp, azureus, dc++ για να κάνει το download?

Δεν έχεις σκέτο hardware στο router τρέχει linux και βάζεις προγράμματα για linux που έχουν γίνει compile για αυτό το λειτουργικό...

Azureus κλπ ξέχνα τα έχεις VSFTP για ftp server, samba για τοπικό δίκτυο, wget για κατέβασμα από http και ftp και ctorrent για κατέβασμα torrent...

Όλα αυτά βέβαια στην θεωρία έτσι στην πράξη αν δεν έχεις έστω και βασικές γνώσεις linux και δικτύων πρέπει να ρίξεις αρκετό διάβασμα για να τα σετάρεις...:unsure:

Το καλό είναι ότι υπάρχει η κοινότητα που κατά κάποιο τρόπο βοηθάει με τα how to αλλά μην περιμένεις και απαντήσεις άμεσα, μπορεί να περιμένεις και δύο μέρες...

Είναι παλούκι και το ξέρω γιατί το έχω περάσει :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, με τοσα λεφτα, στηνεις ενα φτηνο Pcακι, και σου μενει και το pc.

Το θεωρω βλακεια να δωσεις 300ευρω για ενα εξαρτημα, τη στιγμη που με τα ιδια χρηματα στηνεις pc.

Σαν να παρω κινητο με 800ευρω. Δεν παω να παρω ενα laptop καλυτερα!

Θα μου αρεσε η λυση που λετε, αλλα αν κοστιζε πολυ λιγοτερο

Link to comment
Share on other sites

Πληρωνεις κ compact size καταναλωση κλπ. Και εγω εχω ξενερωσει περιμενω τοσο καιρο να παρω νεο wifi μοντεμ ρουτερ κλπ αλλα απο τα καινουργια δεν μπορω να αποφασισω. Ειχα καταληξει να παρω το zyxel 662 αλλα ειναι καπως παλιο.

Link to comment
Share on other sites

@minus

Ποια 300 ευρώ?

Εμένα μου στοίχισε 51 ευρώ το router από ebay με τα μεταφορικά συν ένα εξωτερικό σκληρό 160Gb δώρο από τη forthnet με τη σύνδεση στο internet...

To modem το έχω έτσι και αλλιώς...

@Papas

’μα ψάχνεσε για router πάρε ένα linksys από ebay ένα WRT54GL μονταρισμένο με περίπου 100 ευρώ πιστεύω είναι μια χαρά και από Ελλάδα το linksys WRT54G το βρίσκεις καινούριο γύρω στα 60...

Βάλε του πάνω και το dd-wrt και είσαι αρχηγός

έχεις router με @ρχ....α

Τώρα αν θέλεις modem-router πάρε ένα zyxel ή us robotics...

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα zyxel prestige 652R . Ευχαριστημενος ειμαι αλλα θελω wifi και επειδη θα το κρατησω πολλα χρονια το νεο wifi που θα παρω, καλο ειναι να υποστηριζει αρκετα πρωτοκολλα και να εχει και αρκετες λειτουργιες.

Το dd-wrt τι ειναι??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.