Jump to content



Ποιό CHIP SET θα επιλέγατε και ποιά μητρική για max O/C


Iannis1416003167

Ποιό CHIP SET θα επιλέγατε και ποιά μητρική για max O/C  

41 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Εάν αλλάζατε μητρική ποιο chip set θα επιλέγατε και ποια μητρική?

1- Intel's P965 : (ASUS COMANDO)

2- NVIDIA nForce 680i : ( EVGA)

3- ATI RD600 : (DFI LANParty UT ICFX3200-T2R)

PS Θα παρακαλούσα με δυο τρεις λέξεις να αιτοιολογήσετε την ψήφο σας

Link to comment
Share on other sites

Με τι Cpu βρε ? Αν εχεις χ6800 πάς για 975 που παιζει καλύτερα απ ολα τις μνήμες. Αντε και 6700.

Αν εχεις 6300-6400-6600 θες 500fsb οπως και δήποτε-> 965 . Το cfx 3200 δεν το εχουμε δει καλά καλά [εχουμε δει δλδ τι κανει αλλα να δουμε και τα retail ;) ]

To 680 απο την άλλη είναι ελαφρά δύστροπο και πιο πολύ 3d board . Ενδιαφέρει δλδ πιο πολύ αυτους με sli .

Link to comment
Share on other sites

Aν υποθεσουμε οτι το ATi δεν εχει βγει ακομα δεν μπορω να εκφερω γνωμη...αν και παντου βλεπω πανω απο 500!

Ποιο ευκολο και σιγουρο OC με λιγο ψαξιμο το 965 σαφως!

Το ι680 καλο αλλα εχει κατι κουσουρακια ακομα..!

+++αυτα που ειπε ο προηγουμενος!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν κλοκάρω σε Intel, πιστεύω ακράδαντα οτι επεξεργαστής intel πρέπει να συνοδεύεται από chipset Intel.

Από την άλλη, μπορεί το ATi να το έχω μέσα στην καρδιά μου (από την πείρα μου με AMD 939) αλλά την εν λόγω μητρική δεν την είδαμε ακόμα.

Γι'αυτό ψήφισα το 965 που ξέρουμε (ξέρετε) τι ψάρια πιάνει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas [Χθες, στις 16:06]

εξαρτάται και από τί ψύξη έχεις κ τί μνήμες...

1- Νερό για ψυξη

2- Ε6700 CPU

3- SuperTalent 2x1gb c4

επειδη η 975x που εχω τωρα δεν μου εκατσε για OC (asus P5W-DH Dlx) λεω να την αλλαξω οταν βγει η καινουργια ΑΤΙ καρτα γραφικών, για gamer PC

Link to comment
Share on other sites

680i γιατι πολυ απλα αυτη εχω :p

Σοβαρα τωρα, εχει ορισμενα πολυ καλα features (async mem/fsb,SLI X16,κλπ)

Απο την αλλη, δεν ειναι ωριμασμενο chipset ακομα και εχει τις ιδιοτροποιες του....

Ελπιζω οτι και αυτα με το καιρο θα παψουν να υφιστανται....

Link to comment
Share on other sites

Για μεγαλα FSB (480+) και συγχρονα τις μνημες το 965 ειναι must διαφορετικα για μεχρι 400 FSB το 975 εχει την καλυτερη αποδοση απο ολα. Το 680 ειναι για sli καταστασεις κυριως αλλα ποιο δυστροπο απο 965/975 το RD600 απο οτι φαινετε δεν θα δινει κατι παραπανω απο το 680 και οι επιδοσεις των 2 ειναι χειροτερες απο το 975. Εγω αν επερνα τον 6700 για επεξεργαστη μονο το 975 θα κοιταγα ετσι και αλλιως με νερο πανω απο 4Ghz ειναι σχεδον αδυνατο για 24/7 αντε μονο για bench.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77 -> Σοβαρα τωρα, εχει ορισμενα πολυ καλα features (async mem/fsb,SLI X16,κλπ)
Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλα δεν είναι εντελώς ασύχρονα. π.χ. δεν μπορείς να έχεις FSB 378 και οι μνήμες να είναι στα 379 ή 380 ή 381 κ.ο.κ. Απλά έχει πολλούς και περίεργους πολλαπλασιαστές όπως 8:11, 15:16 κτλ.
Link to comment
Share on other sites

975 ή 680i ή 965 από δώ για τον 6700 σου......και 4200MHz να τον πας, χρειάζεσαι ΜΟΝΟ 420MHz fsb...... ;):D

ASUS P5B-xxxx για να μπουτάρεις στα 400MHz και μετά να την πάς με setfsb στα 420MHz(π.χ.) για να μη χάσεις το strap ΚΑΙ φυσικά οι μνήμες στα 4:5 για να είσαι αρκετά γρήγορος..... ;)

975 για να παίζεις τις μνήμες με 1:1 ΜΟΝΟ.....οι άλλοι dividers απλά δε λένε λόγω μεγάλων Internal Latencies...... ;)

...και τέλος το 680i για να παίζεις ΠΑΛΙ με 1:1 - κατ'εμέ - και με 1T ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ για να είσαι γρήγορος.....2Τ απλά σε αυτή τη μητρική/chipset ΔΕ ΛΕΝΕ, ακόμα και με τις μνήμες στα 650MHz(1300MHz DDR)........Α και μιλάω για την ASUS Striker..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [Σήμερα, στις 15:18]

975 ή 680i ή 965 από δώ για τον 6700 σου......και 4200MHz να τον πας, χρειάζεσαι ΜΟΝΟ 420MHz fsb...... ;):D

ASUS P5B-xxxx για να μπουτάρεις στα 400MHz και μετά να την πάς με setfsb στα 420MHz(π.χ.) για να μη χάσεις το strap ΚΑΙ φυσικά οι μνήμες στα 4:5 για να είσαι αρκετά γρήγορος..... ;)

975 για να παίζεις τις μνήμες με 1:1 ΜΟΝΟ.....οι άλλοι dividers απλά δε λένε λόγω μεγάλων Internal Latencies...... ;)

...και τέλος το 680i για να παίζεις ΠΑΛΙ με 1:1 - κατ'εμέ - και με 1T ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ για να είσαι γρήγορος.....2Τ απλά σε αυτή τη μητρική/chipset ΔΕ ΛΕΝΕ, ακόμα και με τις μνήμες στα 650MHz(1300MHz DDR)........Α και μιλάω για την ASUS Striker..... ;)

Γιώργη με το καινουργιο bios 1707 κατασταση χειροτερεψε στο O/C Ενω ειμουν stable sta 3,6 τωρα κατεβηκα στα 3,5 tespa

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Iannis [Σήμερα, στις 15:43]

Γιώργη με το καινουργιο bios 1707 κατασταση χειροτερεψε στο O/C Ενω ειμουν stable sta 3,6 τωρα κατεβηκα στα 3,5 tespa

Δοκίμασε 110MHz PCI-E και 33.3MHz PCI.......AN δεί κανονικά τους δίσκους σου (SATA), άστο εκεί ή και λίγο παραπάνω..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.