Jump to content


Αγορά ασύρματου router


kostaschatzi

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους...

Διάβασα κάποια αντίστοιχα thread, ωστόσο δεν πήρα απόφαση σε αυτό που ήθελα γι αυτό και στέλνω...

Λοιπόν, θέλω να αγοράσω ένα ασύρματο router και πριν το κάνω αυτό θέλω λίγο να το ψάξω.

Έχω ήδη αυτό το modem/router που έδινε η vivodi με το dslcube αλλά από τοτε έχω αγοράσει και δεύτερο πύργο-και έτσι θέλω να έχω δίκτυο μεταξύ των δύο πύργων- και Wii το οποίο συνδέεται σε ασύρματα router.

Συνεπώς, αυτό που θέλω είναι κάτι όχι πολύ ακριβό, αλλά να έχει μία ικανοποιητική αξιοπιστία.

Μία ακόμη λεπτομέρεια είναι οτι ο ένας πύργος θά έχει μία διανομή Linux εγκατεστημένη.

Πανώ σε αυτό θα ήθελα τη γνώμη σας.

Ευχαριστώ

kostaschatzi

Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβα καλά θες το router να έχει και adslmodem?

δες αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615103

το έχω είναι πολυ απλό, έβαλα πάνω ένα υπολογστή ενσύρματα και έναν ασύρματα πολύ εύκολα! και απ ότι διάβασα είναι πολύ αξιόπιστο.

Link to comment
Share on other sites

Ar@besqu.e σε ευχαριστώ

Δεν είμαι τόσο σχετικός με τα δίκτυα, ωστόσο από ότι νομίζω κανένας απο τους πύργους μου δεν έχει ασύρματη κάρτα δικτύου...Έτσι θέλω ένα που θα έχει τη δυνατότητα να συνδεθούν δύο υπολογιστές μέσω ethernet και όχι usb. Αυτό που μου προτείνεις έχει αυτή τη δυνατότητα?Βέβαια το wii θα συνδέεται ασύρματα αλλά αυτό το παίρνω ως δεδομένο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, διάβασα οτι το συγκεκριμένο router διαθέτει εσωτερικό switch 4 θυρών 10/100 Ethernet. Μήπως αυτό σημαίνει οτι πράγματι μπορώ να συνδέσω μέσω ethernet περισσότερους απο έναν πύργούς?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ θέλω να πάρω wireless router, αξίζει το παραπάνω Linksys?

Γιατί ήμουν ανάμεσα στο ZYXEL PRESTIGE 660HW και το USR 9108 (κλίνοντας μάλλον προς το δεύτερο.)

Η τιμή του Linksys όμως είναι ελκυστική..

Μέχρι τώρα είχα το USR 9105 και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kostaschatzi [Χθες, στις 18:02]

Επίσης, διάβασα οτι το συγκεκριμένο router διαθέτει εσωτερικό switch 4 θυρών 10/100 Ethernet. Μήπως αυτό σημαίνει οτι πράγματι μπορώ να συνδέσω μέσω ethernet περισσότερους απο έναν πύργούς?

Yeap....

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του VoIP με έχει μπερδέψει λίγο εως πολύ. Το ξεκίνησα πριν λίγο καιρό και προσπάθησα να το δουλέψω. Η ποιότητα ήταν όχι τόσο ικανοποιητική και έκατσα λίγο να διαβάσω τι τρέχει. Από οτι έχω καταλάβει ο ΟΤΕ κάνει κόλπα για να μην πιάσει αυτό το κόλπο του VoIP για τον απλό λόγο ότι αν πιάσει, τότε ο ΟΤΕ θα κλείσει. Και όλα αυτά στην "ελεύθερη" και κατά τα άλλα "καπιταλιστική" "σύγχρονη" Ελλάδα.

Anyway, δεν ξέρω αν θέλω VoIP.Υπάρχει τρόπος να έχω ικανοποιητική ποιότητα συνομιλίας?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις καλη γραμμη...αν και μου φαινεται πχ η ΗΟL που παρεχει voip ειναι ξεχωριστη γραμμη απο το internet δλδ 4mbit + voip.

Τσεκαρε για το zyxel 660 ή 662 αν θες να εχει υποστηριξη VPN.

Επειτα βγαινει ενα ωραιο θηριακι της linksys το WRT350 το οποιο υποστηριζει το νεο wireless N καθως και εχει πανω gigabit switch.

Τελος αν πας σε usr παρε το κλασσικο 9108.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Προσφάτως έστησα ασύρματο δίκτυο στο σπίτι ενός φίλου, μοιράζοντας την ίδια σύνδεση adsl 768 σε 3 ορόφους. Στο κεντρικό pc που ήταν στον πρώτο όροφο βάλαμε το πολύ καλό ασύρματο router LINKSYS WAG54GS WIRELESS-G ADSL GATEWAY το οποίο συνδέσαμε στο τοπικό pc με ενσύρματο τρόπο. Στο ισόγειο σε άλλο pc βάλαμε ασύρματη κάρτα δικτύου LINKSYS WMP54GS WIRELESS PCI SPEEDBOOSTER. Την ίδια κάρτα βάλαμε και στο pc στο δεύτερο όροφο. Οι κάρτες αυτές καθώς και το εν λόγω router διαθέτουν speed booster που αυξάνει την ταχύτητα του δικτύου κατα 35%, και η εμβέλεια ήταν καταπληκτική. Μιλάμε για αποστάσεις πάνω απο 30 μέτρα και πολλά εμπόδια όπως πλάκα απο οπλισμένο σκυρόδεμα κτλ. Επειδή στο ισόγειο συνδεόταν μόνο στα 2 mbps, βάλαμε και ενισχυτή σήματος LINKSYS WRE54G WIRELESS-G RANGE EXPANDER.

Τελικό κόστος, 2 χ 45 για τις ασύρματες κάρτες δικτύου, 88 για το expander και 95 για το router. Πολύ ικανοποιημένοι απο το τελικό αποτέλεσμα, καθόλου αποσυνδέσεις, καλή εμβέλεια, όλα καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.