Jump to content



Προβλημα με X1950Pro AGP


moutsa

Recommended Posts

Εχω παρει παρει την εν λογο καρτα GECUBE εδω και 2 εβομαδες απο επιδοσεις μια χαρα ειναι εχω μεινει ευχαριστιμενος αλλα υπαρχει ενα μεγαλο προβλημα δεν μου διχνει τις θερμοκρασιες με την καμια εχω εγκαταστησει οτι ποιο προσφατο κυκλοφορει σε normal και πειραγμενους drivers προσπαθησα με το atitool αλλα τιποτα τζιφος. Υπαρχει καποιος τροπος που να δω τις θερμοκρασιες?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Occultist

Η συγκεκριμένη δεν έχει thermal diode εγκατεστημένο, οπότε δεν πρόκειται να δεις θερμοκρασίες.

αχα Occultist να ένας ακόμα λόγος για σαπχαιρ τι λες:magic:και κάτι ακόμα τον θερμό αέρα μου φένεται τον στέλνει ΜΕΣΑ στο πισι ε :TD:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά, δεδομένου του ότι δε θέλω να την overclockάρω, δε με ενοχλεί η απουσία thermal diode. Σε ότι αφορά τον αέρα, πολλές είναι οι κάρτες που το κάνουν αυτό. ’μα έχεις μια ικανοποιητική ροή στο κουτί, δεν είναι πρόβλημα. Και η Sapphire , μη νομίζεις ότι είναι τραγικά καλύτερη σε αυτό το θέμα...Τη gecube μπορεί να τη χτυπήσω κάποια στιγμή. Προηγείται ένα καλό τροφοδοτικό όμως, γιατί το τωρινό δε νομίζω να με καλύψει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Occultist [Σήμερα, στις 22:05]

Εμένα προσωπικά, δεδομένου του ότι δε θέλω να την overclockάρω, δε με ενοχλεί η απουσία thermal diode. Σε ότι αφορά τον αέρα, πολλές είναι οι κάρτες που το κάνουν αυτό. ’μα έχεις μια ικανοποιητική ροή στο κουτί, δεν είναι πρόβλημα. Και η Sapphire , μη νομίζεις ότι είναι τραγικά καλύτερη σε αυτό το θέμα...Τη gecube μπορεί να τη χτυπήσω κάποια στιγμή. Προηγείται ένα καλό τροφοδοτικό όμως, γιατί το τωρινό δε νομίζω να με καλύψει...

Καλα δεν ειναι θεμα overclocking τοσα ευρω ξοδεψα δεν το καταλαβαινω γιατι να μην εχει thermal diode τις μας περασανε μ@κες μας πλασαρουν οτι να ναι ουτε καν τουλαχιστον να το ανεφερε η gecube και να ξερει ο αλλος τι παιρνει. Τελος παντων οτι εγινε εγινε θα περιμενω τους κανουργιους drivers και ισως γινει κανε θαυμα. Και μια ερωτηση αυτη οι driversγιατι ειναι 137mb αν μπορει ας του κατεβασει καποιος που εχει adsl και να μου πει.thanx

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από moutsa [Χθες, στις 22:46]

Καλα δεν ειναι θεμα overclocking τοσα ευρω ξοδεψα δεν το καταλαβαινω γιατι να μην εχει thermal diode τις μας περασανε μ@κες μας πλασαρουν οτι να ναι ουτε καν τουλαχιστον να το ανεφερε η gecube και να ξερει ο αλλος τι παιρνει. Τελος παντων οτι εγινε εγινε θα περιμενω τους κανουργιους drivers και ισως γινει κανε θαυμα. Και μια ερωτηση αυτη οι driversγιατι ειναι 137mb αν μπορει ας του κατεβασει καποιος που εχει adsl και να μου πει.thanx

Φιλε μου thermal diode ειναι η λεγομενη θερμικη διοδος στα Ελληνικα χονδρικα να στο δωσω να το καταλαβεις ειναι ενας μηχανισμος ο οποιος μετραει τη θερμοκρασια του πυρηνα της καρτας.Αν δεν υπαρχει αυτη η θερμικη διοδος στην καρτα σου οτι drivers και να βγουνε δεν προκειτε με τπτ να δεις τις θερμοκρασιες του core γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει ο μηχανισμος ο οποιος τις μετραει :bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λιγο ακυρο όμως αυτο? Υποτίθεται πώς είναι μια high-end κάρτα για AGP συστηματα.. Για όνομα δηλαδή... Αυτα τα thermal diodes είναι στο χέρι της κάθε υλόποίησης (πχ η Sapphire εχει και η GeCube οχι) ή απλα ετσι βγάζει η ATI τον πυρήνα και δεν υφίσταται diode σε καμια υλοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από moutsa [Χθες, στις 00:46] Και μια ερωτηση αυτη οι driversγιατι ειναι 137mb αν μπορει ας του κατεβασει καποιος που εχει adsl και να μου πει.thanx

Οι drivers είναι γύρω στα 15 ΜΒ. Τα υπόλοιπα είναι το CCC (Catalyst Control Center) το οποίο είναι .ΝΕΤ εφαρμογή. Σαν αποτέλεσμα κατεβάζεις όλο το ...συφερτο της Microsoft (.ΝΕΤ, DirecX, κτλ).

To CCC δεν είναι υποχρεωτικό - υπάρχει το tool που αναφέρθηκε σε άλλο post που τα έχει όλα, αν και ο μέσος χρήστης θα βρει το CCC πιό βολικό. Βέβαια, δεδομένου ότι τα παιχνίδια (για αυτά γίνεται όλη η δουλειά) ελέγχουν το hardware μόνα τους, νομίζω μόνο με τους drivers θα είσαι ok και "ελαφρύς". Ποτέ δε κατάλαβα γιατί θα πρέπει να φορτώσω όλο το .NET με το boot για να βλέπω το ATI icon στο system tray. Λες και δεν έχω άλλη δουλεια να κάνω παρά να αλλάζω αναλύσεις και ρυθμίσεις κάθε 3+5. :TD:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LevelOne [Χθες, στις 06:18]

Δεν είναι λιγο ακυρο όμως αυτο? Υποτίθεται πώς είναι μια high-end κάρτα για AGP συστηματα.. Για όνομα δηλαδή... Αυτα τα thermal diodes είναι στο χέρι της κάθε υλόποίησης (πχ η Sapphire εχει και η GeCube οχι) ή απλα ετσι βγάζει η ATI τον πυρήνα και δεν υφίσταται diode σε καμια υλοποίηση?

Η ATI βγάζει κοινό πυρήνα για όλους τώρα αν θα έχει thermal diode είναι αποκλειστικό θέμα της κάθε εταιρίας , γι΄ αυτό και οι διαφορές σε τιμές από εταιρία σε εταιρία στην συγκεκριμένη δεν έβαλε το thermal diode η GeGube.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.