Jump to content


Akasa Silver Paste και αντοχη στο χρόνο


greekfragma

Recommended Posts

καλησπερες λαμπουκοι:)

πριν κανα μηνα που εστησα το μηχανημα με τον C2D ειπα να δοκιμασω και μια διαφορετικη παστουλα απο τις κλασσικες ceramique και silver5.

τελικα επελεξα μια Akasa με ασήμι.....πληρες ονομα θα το κοιταξω αυριο να το συμπληρωσω

(την εχω δανεισει σε φιλο και δεν θυμαμαι τον κωδικο της ακριβως)

την πρωτη μερα που τεσταρα θερμοκρασιες ηταν λιγο χειροτερη απο την κεραμικ αλλα λεω ασήμι εχει κι αυτη....μπορει να θελει στρωσιμο......

τελικα μετα απο 1μηνα λειτουργιας ανοιγω σημερα το ΤΑΤ

και οι θερμοκρασιες ηταν οι εξης.....

post-596-1416072959,44_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και σε Load με 5 λεπτα ΤΑΤ:blink:

μηπως τελικα η παστα ειναι τοσο χαλια?το πατημα του μπλοκ ειναι τελειο.βεβαια εχω μια μικρη γρατσουνιτσα περιπου 3χιλιοστα σε μηκος στο κεντρο του μπλοκ αλλα ποσο να επηρεαζει?

τετοιες θερμοκρασιες με νερο ειχα καιρο να δω...........απο εποχης Palomino:p

post-596-1416072959,4685_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωπ ναι....συγγνωμη για την παραλειψη......1.525 απο bios....τωρα πραγματικο δεν ξερω.

το παραξενο ειναι οτι η καρτα γραφικων που εχει επισης νερακι θα πρεπε να εχει μεγαλυτερη θερμοκρασια αφου ερχεται 2η στη σειρα του κυκλωματος μετα τον επεξεργαστη.....

post-596-1416072959,4905_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ρε παλιο καμμενε AMDα...

ειχες τρεξει ποτε σου και στον palomino ΤΑΤ για να ξερεις?

τι σου εφταιξε ο ερμος ο conroακος και του τρεχεις τετοια σατανικα πραγματα...

θα σ'αρεσε εσενα να σε εβαζαν να τρεχεις νταλα μεσημερι

με μαλλινη σκελεα και ξεκαλτσωτα αρβυλα στη Γκουανταλαχαρα

μεχρι να ανοιξει τρυπα στον καβαλο απο την τριβη,

απλα για δουν αν αντεχεις?

παλι καλα που δεν του βαλες και κανα orthos ταυτοχρονα

ετσι για να παρει μια βραση το τανκ κ' να φτιαξεις καμια νυχτερινη μακαροναδιτσα

πειναλεε απονε πρασινοφορουρε :p

και just for the record...

ή ο cpu σου ειναι μπανανα ή δεν το'χεις πολυψαξει το θεμα, Θεμη ;)

1.4 θελουν οι καλοι για τα 3.6

1.45+ οι μετριοι

και απο 1.5 και πανω...οι τσικιτες

Link to comment
Share on other sites

οντως κατι δεν κανω σωστα........εβαλα κεραμικ.........ανοιγω να δω θερμοκρασιες και ξαναβαζω ΤΑΤ......ιδου το αποτελεσμα.

(μετα τις παρακατω θερμοκρασιες ξαναβγαλα το μπλοκ και ξανατσεκαρα πατημα με την κεραμικ....απλα δεν γινοταν καλυτερο.....)

λετε να πεθαινει η L20?

μηπως για ολα αυτα ευθυνεται η πολυ χαμηλη ροη?(μηπως φαγωθηκε αρκετα η φτερωτη και δεν το χω παρει χαμπαρι ακομα)

δυστυχως δεν εχω flowmeter να τσεκαρω τι γινεται.....αφησα ομως μερικε φυσαλιδες αερα να μπουν στο κυκλωμα και ειδα οτι εχουν νορμαλ ταχυτητα.....οπως οταν ειχα πρωτοστησει το κυκλωμα......

πιεζω και με το δαχτυλο το μπλοκ σε διαφορα σημεια για να τσεκαρω αλλαγες σε θερμοκρασια βλεποντας παραλληλα και το ΤΑΤ.......σε περιπτωση που το μπλοκ δεν παταει σωστα σε καποια μερια αλλα δεν.....

post-596-1416072959,5054_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 00:59]

Αν υπήρχε πρόβλημα στο water cooling σου, δε θα έβλεπες και μεγαλύτερες θερμοκρασίες στο gpu ?

αυτο ειναι που με παραξενευει.........πιανω τον πατο του μπλοκ στο πλαι οσο μπορω με το ΤΑΤ να γραφει 78βαθμους αλλα ειναι ελαφρα ζεστο..........κοντα στους 35 βαθμους που μετρησα με σενσορα απο πανελακι.

Link to comment
Share on other sites

Τι νεράκι έχεις? Ίσως ότι το νεράκι σου κάποτε ήτανε καλό, πλέον είναι ανεπαρκές για conroe...Υποθέτω L20+eleven+διπλό?Φουρφούρια?Παίζει βέβαια και το καπάκι να μην είναι ό,τι καλύτερο, αλλά νομίζω ότι οι θερμοκρασίες σου με το ΤΑΤ είναι λογικές....

edit:

επειδή μπερδεύτηκα λίγο,μια ερώτηση, στη πρώτη φωτό μου φαίνεται ότι δε τρέχει το ΤΑΤ, έχω δίκιο?το 100% δεν είναι "κλειδωμένο",δλδ με γκρι χρώμα όπως στις άλλες εικόνες!

Link to comment
Share on other sites

L20-Eleven cpu+gpu blocks-3πλο ψυγειο με 3χ12@1100rpm και τανκ περιπου 2 λιτρων.

θερμοκρασια νερου επιστροφης αμεσως μετα τα μπλοκς 30.....πριν τα μπλοκς 25.

το νερακι μου σηκωνει την Χ1800ΧΤ με ιδιες ακριβως θερμοκρασιες οπως και πριν.

πριν τον κονροε ειχα εναν 3800+ Χ2 @ 2800 με 1.6βολτ περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

L20-Eleven cpu+gpu blocks-3πλο ψυγειο με 3χ12@1100rpm και τανκ περιπου 2 λιτρων.

θερμοκρασια νερου επιστροφης αμεσως μετα τα μπλοκς 30.....πριν τα μπλοκς 25.

το νερακι μου σηκωνει την Χ1800ΧΤ με ιδιες ακριβως θερμοκρασιες οπως και πριν.

πριν τον κονροε ειχα εναν 3800+ Χ2 @ 2800 με 1.6βολτ περιπου.

έκανα ένα edit στο προηγούμενο πόστ, για δες το ;) Έχω δίκιο/άδικο?Η φώτο αυτή είναι παλία ή καινούργια,δλδ πριν 1+μήνα? Btw ίσως τη χρειάζεται μια καλύτερη αντλία το σύστημά σου, πάντως είναι πιο ζεστοί οι conroe σε σύγκριση με τους AMD, έχουνε βέβαια σε αντίθεση μεγαλύτερα όρια.Εντύπωση μου κάνει που η διαφορά με τη ceramique, δικαιολογείται?

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι που με παραξενευει.........πιανω τον πατο του μπλοκ στο πλαι οσο μπορω με το ΤΑΤ να γραφει 78βαθμους αλλα ειναι ελαφρα ζεστο..........κοντα στους 35 βαθμους που μετρησα με σενσορα απο πανελακι.

Αυτό δείχνει πως η υδρόψυξη σου δουλεύει μια χαρά και το πρόβλημα δεν είναι εκεί.

Στηριζόμενος στην διαφορά 21c απο idle σε load είναι πολύ σε πέντε λεπτά..Σημαίνει για μένα πως η ψύκτρα δεν πατάει καλά ή φτέει η πάστα. (δεν μεταφέρεται η θερμότητα στην ψύχτρα)

αν όντως τελικά φτέει η υδρόψυξη, η θερμότητα δεν αποβάλλεται σωστά από το ψυγείο η δεν υπάρχει αρκετή ρόη (κάτι που είπες πως δεν ισχύει).

Link to comment
Share on other sites

οντως στην πρωτη φωτο ειναι κλειστο το ΤΑΤ τεστ.....idle στην ουσια οι πυρηνες.

εντυπωση μου κανει ποσο καλυτερη δειχνει τελικα η Ακασα σε σχεση με την κεραμικ........

ουτως ή αλλως σε λιγες μερες στηνω το μηχανημα σε καινουριο κουτι με καινουρια υδροψυξη και καινουρια μητρικη

Commando

Universal 11's cpu block

DD gpu block

L30

2x120 Nexxos Extreme rad

ειδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apostolis22 [Σήμερα, στις 02:25]

Αυτό δείχνει πως η υδρόψυξη σου δουλεύει μια χαρά και το πρόβλημα δεν είναι εκεί.

Ή η ψύκτρα δεν πατάει καλά ή κάτι δεν πάει καλά με το ΤΑΤ και το σένσορα

η ψυκτρα παταει τελεια. διπλοτσεκαρα το πατημα.πιεζα και το μπλοκ σε διαφορετικα σημεια την ωρα του ΤΑΤ μπας και ειναι οντως τοσο χαλια το heatspeader του επεξεργαστη........:confused:

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 02:29]

Μήπως να βάλεις εκεί τη νέα Zalman ή θα επιμείνεις σε Αkasa? Σε συγκριτικά που είχα δει δεν είχα δει καμιά τόσο μεγάλη διαφορά, ίσως τελικά να υπάρχει σε υψηλές θερμοκρασίες!

και μενα αυτη την αισθηση μου εδωσε η Akasa....οτι κραταει καλα σε ψηλες θερμοκρασιες.

οταν στησω τα καινουρια σιγουρα θα δοκιαμασω 3-4 διαφορετικες παστουλες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.