Jump to content



ΑΤΙ A9WD-MAX & QUAD CORE


InMyMemory

Recommended Posts

Είχα αυτόν τον συνδιασμό για κανα δυο μήνες. Καλή φάση, αλλά η μητρική είναι για το μπέτσο...

- Αν απενεργοποιήσεις το VT (Virtualization Technology) δεν μπορείς να κάνεις αλλαγές στον επεξεργαστή από BIOS.

- Δεν υπάρχει έκδοση BIOS που να δουλεύουν οι πολλαπλασιαστές στον QX6700. Ανεβάζεις το multi και ανεβάζει μόνο τα 2 από τα 4 cores.

- Δεν μπορείς να εγκαταστήσεις Vista με τον συνδιασμό AW9D + Quad Core. Ούτε με σφαίρες.

Αλλά κατά τ'άλλα είναι φανταστική μητρική. Το πλαίσιο την δίνει φτηνότερα κι από μητρικές με το 965, άσε που άμα της κάνεις 15 mods, μπορεί να πιάσει και τα 440MHz fsb...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Χθες, στις 20:12]

Είχα αυτόν τον συνδιασμό για κανα δυο μήνες. Καλή φάση, αλλά η μητρική είναι για το μπέτσο...

- Αν απενεργοποιήσεις το VT (Virtualization Technology) δεν μπορείς να κάνεις αλλαγές στον επεξεργαστή από BIOS.

- Δεν υπάρχει έκδοση BIOS που να δουλεύουν οι πολλαπλασιαστές στον QX6700. Ανεβάζεις το multi και ανεβάζει μόνο τα 2 από τα 4 cores.

- Δεν μπορείς να εγκαταστήσεις Vista με τον συνδιασμό AW9D + Quad Core. Ούτε με σφαίρες.

Αλλά κατά τ'άλλα είναι φανταστική μητρική. Το πλαίσιο την δίνει φτηνότερα κι από μητρικές με το 965, άσε που άμα της κάνεις 15 mods, μπορεί να πιάσει και τα 440MHz fsb...

Μήπως τα παραλές λίγο?Δεν νομίζω να φτάνει μόνο στα 440MHz FSB.Εδώ άλλοι με αμοντάριστες φτάνουν τα 470+!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Thodoris21 [Σήμερα, στις 20:48]

Μήπως τα παραλές λίγο?Δεν νομίζω να φτάνει μόνο στα 440MHz FSB.Εδώ άλλοι με αμοντάριστες φτάνουν τα 470+!!

Ο ίδιος επεξεργαστής με τις ίδιες μνήμες, πάνω σε Evga 680 + Hiper 580W πήγε 389 με πολλαπλασιαστή 9, και πάνω στη χλαπάτσα αυτή + ένα OCZ 600W, πήγε 320, με οποιονδήποτε πολλαπλασιαστή. 321 δεν έμπαινε. Κατέβαζες πολλαπλασιαστή και κολλούσε το σύμπαν. Ανέβαζες και σου διάλεγε 2 cores από τα 4 (στην τύχη) και στα ανέβαζε. Κι αν πας να αλλάξεις κανένα από τα CPU features (EIST, Thermal Control, VT, XD, κλπ) τρώει ήττα και επαναφέρει τον επεξεργαστή στα defaults.

Τα μισά από αυτά, τα έκανε με τον QX6700, τα άλλα μισά τα κάνει γενικώς. Και έχουνε και το θράσσος να λένε "Quad Core ready"...

Αλλά ντάξει, η ΑΒΙΤ (The reclaim, klein, mein) διατηρεί τον έλεγχο, με 2 **ολόκληρα** BIOS updates σε 5 μήνες, κάνει την Gigabyte να φαίνεται σαν DFI...

Μακριά από τη σαβούρα λέμε. Για default, για το PC του ανηψιού και πολύ της είναι...

Η τελευταία μητρική ΑΒΙΤ που φχαριστήθηκα, ήταν και η τελευταία χωρίς το μGuru, η NF7s (σύμπτωση;...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Thodoris21

Ναι αλλά έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να είναι ελαττωματική?Για κοίτα μία εδώ και εδώ .

Το σκέφτηκα κι αυτό, αλλά μόλις διάβασα ολόκληρο το σχετικό thread στο XS, συνειδητοποίησα ότι είναι bugs που τα συναντούν όλοι σε κάποια φάση.

Οπότε ή είναι πίτα στα bugs, ή αν κάτι είναι ελαττωματικό, αυτό είναι η ΑΒΙΤ σαν εταιρία, κι όχι η AW9D σαν κομμάτι... έχω να δω άσπρη μέρα από την εν λόγω εταιρία από εποχές Barton :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 02:54]

Το σκέφτηκα κι αυτό, αλλά μόλις διάβασα ολόκληρο το σχετικό thread στο XS, συνειδητοποίησα ότι είναι bugs που τα συναντούν όλοι σε κάποια φάση.

Οπότε ή είναι πίτα στα bugs, ή αν κάτι είναι ελαττωματικό, αυτό είναι η ΑΒΙΤ σαν εταιρία, κι όχι η AW9D σαν κομμάτι... έχω να δω άσπρη μέρα από την εν λόγω εταιρία από εποχές Barton :(

Μεχρι στιγμης 3 καινουργια bios εχει βγαλει και απο οτι βλεπω στο τελευταιο εκτος των αλλων εχει και fix για quad core. Μηπως την δουλευες παλιοτερα με το αρχικο bios? Αν ναι τοτε δεν μπορεις να κρινεις πως δουλευει σε quad cores.Υποθετω πως οταν οι quad core κυκλοφορησουν πληρως στην αγορα και υπαρχει μεγαλη χρηση τοτε θα βγουν και αλλα bios. Η μητρικη παντως για το chipset που εχει και για τα λεφτα της ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια χαρά!

Θα ήθελα να μου προτίνει κάποιος γνώστης την καλύτερη μητρική(οσό δυνατόν σταθερότερη και γρηγορότερη, no oc :) ) για τον quad core QX6700 και 2x2gb ram.

Όλες με το 975 είναι quad core ready μητρικές??

Συνήθως ψάχνομαι μόνος μου αλλά αυτό το καιρό δεν προλαβαίνω και θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια σας!

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.