Jump to content


adsl πόσο??


michailovits

Recommended Posts

HEEEELP, λοιπόν σήμερα πήρα το πακέτο μου adsl conn-x 768k.

Αφου μου έβγαλε τον χριστό για να το εγκαταστήσω-ενεργοποιήσω , τώρα έχω άλλο πρόβλημα για να κατεβάσει ένα αρχείο μόλις 64MB θέλει 45λεπτά.

Όποιος έχει adsl 768 ή γνωρίζει παρακαλώ ας μου πει αν είναι φυσιολογικός ο χρόνος που κάνει για να κατεβάσει. Επίσης όταν είμαι συνδεδεμένος στο internet δεν μου έχει κάτω αριστερά (δίπλα στο ρολόι των windows) τις γνωστές δυο οθόνες που όταν πας επάνο τους το ποντίκι σου λένε με τι ταχύτητα είσαι στο ιντερνετ. Και ο του ξαδέρφου μου η σύνδεση έτσι είναι (χωρίς τις δύο οθόνες δίπλα στο ρολόι των windows!!).

Ας μου πει κάποιος αν είναι φυσιολογικός ο χρόνος που κάνει να κατεβάσει 64Μ.

Παιδιά sorry αν κάποια πράγματα τα λέω πολλές φορες αλλά θέλω να κάνω το πρόβλημα (αν είναι) περισσότερο κατανοητό.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Αν μπαίνεις με router δεν θα δεις τις οθόνες με την ταχύτητα αλλά τις οθόνες με την ταχύτητα διασύνδεσης του PC με το router.

Για να το ενεργοπιήσεις πήγαινε start / settings / control panel / network connections κάνεις δεξί στην σύνδεση και properties και επιλέγεις το Show an icon when connected.

Για να δεις την ταχύτητα σύνδεσής σου με το internet θα μπεις στη σελίδα του router σου.

Επίσης θεωρώ τα 45 λεπτά για 64ΜΒ πολλά αλλά μήπως ήταν σάπιο το site από όπου κατέβαζες?

Πήγαινε ftp://ftp.ntua.gr με firefox κατά προτίμηση και δοκίμασε να κατεβάσεις ένα από τα 2 αρχεία και πες μας τί ταχύτητες πιάνεις

Link to comment
Share on other sites

Στο site του κατασκευαστή του Modem-router Μου (speedtouch) μου λέει οτι η ταχύτητα που πιάνει είναι 192/768 (ή κάτι τέτοιο).

Λοιπόν, όπως βλέπω τώρα να κατεβάζει ο firefox 2 το αρχείο Is-IR.gz είναι στο 45kb/sec.

Λέει οτι θέλει 22 λεπτά για να κατέβει.

Υ.Γ η ταχύτητα με την οποία κατεβάζει ανεβοκατεβένει.Πότε στα 26kb/sec πότε στα 16kb/sec

Έχω πρόβλημα τελικά, ή είναι σε λογικά επίπεδα?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η otenet τώρα τελευταία δεν πάει και τόσο καλά...

Αλλά να ξέρεις ότι σχεδόν πάντα τις πρώτες εβδομάδες της σύνδεσης έχεις κάτι προβληματάκια που στο μήνα συνήθως στρώνουν...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να στρώσει.

Τώρα θυμήθηκα ότι κατα την εγκατάσταση του μόντεμ στην προεπιλογή της εγκατάστασης είχε : expert και δίπλα : video modem, εγώ όμως το άλλαξα. Μήπως φταίει αυτό?Να ξανακάνω μήπως εγκατάσταση το Modem -router μου?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μάλλον έστρωσε η σύνδεση.

Σήμερα απο το μεσημέρι και μετά μου φάνηκε οτι το ιντερνετ πήγεναι πιο γρήγορα και δοκίμασα να κατεβάσω το αρχειο IS IR.Z απο ftp://ftp.ntua.gr που είναι μεγαλύτερο απο το αρχείο που κατέβασα χτες απο το ίδιο site.

Είναι 51ΜΒ και για να κατέβει ήθελε 15 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

είναι αυτη τη στιγμή 5% και η ταχύτητα με την οποία κατεβάζει είναι 15-28ΚΒ/SEC.

Νομίζω οτι μάλλον δεν έστρωσε.

Πήρα τηλ. τον OTE και μου είπε οτι η ταχύτητα που κατεβάζει είναι σεχετικά χαμηλή και μου είπε να περιμένω λίγο γιατί μπορεί να είναι υπερφωρτομένο κατι (δεν θυμάμε ποιο),αν το κάνει όλη τν ημέρα αυτό να πάρω μου είπε τηλ. στο 121 μήπως έχουν βλάβει τα καλώδια ή κάτι τέτοιο.

Αν είναι όντως βλάβη θα πρέπει να πληρώσω?

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως η ταχυτητα ειναι χαμηλη.....

Παρε τηλ απο τωρα στο 121 (μην περιμενεις) και πες με τι ταχυτητες κατεβαζεις....

Λογικα αυριο θα σε παρουν τηλ απο το τεχνικο τμημα ;)

Μην αγχονεσαι εχει συμβει σε παρα πολλους το ιδιο προβλημα....

Δεν εισαι ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος..... :T:

Link to comment
Share on other sites

τι είναι το splitetter?

Θα πάρω στο 121, αν με πάρουν αύριο τηλ. τι θα με ρωτήσουν περίπου?

Και αν υπάρχει βλάβη και ο οτε την φτιαξει σίγουρα δεν θα πληρώσω κάτι?

Το ξαναρωτάω γιατι αν κανονίσω κάτι κ έρθουν τίποτα λογαριασμοί...μετα ούτε adsl ούτε τίποτα.

Πάντως χίλια ευχαριστώ παιδιά που με βοηθάτε και ασχολίστε

Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα δωσεις μια.....

Αν σε παρουν τηλ. θα ρωτανε απο που βλεπεις την ταχυτητα.....

Τι antyvirus εχεις αν το firewall σου ειναι οκ. και τετοια πραγματα.....

Αν το προβλημα δεν ειναι στο πισι σου Βλ. Antyvirus firewall κτλ...

Να κοιμασαι ησυχος....

Και ασ'τους να κοψουν τα κεφαλια τους..... :T:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ φίλε μ, μετά τα χριστούγεννα πήρα το ίδιο πακέτο με εσένα, για ISDN γραμμή, εσύ τι έχεις; Επίσης τα 50 που σου δίνει εγώ τα έδωσα για να πάρω router.

Εμένα από την αρχή σε download (από sites και limewire) κατεβάζει με 75 κατά μέσο όρο...

Οπότε πιστεύω με βάση την ελάχιστη πείρα μου από adsl ότι μπορεί να φταίει το modem...

Τι modem έχεις?????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.