Jump to content



Κουτάκι!


Elpis

Recommended Posts

Ψαχνω ενα case ,οσο πιο μικρο γινεται, για εναν παλιο amd 1.4, που θελω να κανω κατεβαστηρι. Προτιμω να εχει και ενα μικρο και αθορυβο τροφοδοτικο.

Επισης ενα καλο KVM switch για να συνδεσω ενα πληκτρολογιο και ενα ποντικι σε δυο pc.

Link to comment
Share on other sites

Για το κουτάκι δεν μπορώ να σου πώ...

Η φάση με το κουτί παπουτσιών ακούγεται καλή φάση.

:...: Ρε μπάς να το κάνω και το δικό μου έτσι???:...:

Για να το χειρίζεσαι το στήνεις με ενα κανονικό mouse+keyboard και μετά το χειρίζεσαι με VNC...εγώ έτσι το έχω...κάνεις και το δίσκο του share, για να το βλέπεις ώς δικτυακό δίσκο στο καλό σου PC και είσαι άρχοντας:T:

Βέβαια σε αυτό προϋπόθεση είναι να έχεις σε Lan τα 2 PC.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mech5107 [Σήμερα, στις 01:10]

Για το κουτάκι δεν μπορώ να σου πώ...

Η φάση με το κουτί παπουτσιών ακούγεται καλή φάση.

:...: Ρε μπάς να το κάνω και το δικό μου έτσι???:...:

Για να το χειρίζεσαι το στήνεις με ενα κανονικό mouse+keyboard και μετά το χειρίζεσαι με VNC...εγώ έτσι το έχω...κάνεις και το δίσκο του share, για να το βλέπεις ώς δικτυακό δίσκο στο καλό σου PC και είσαι άρχοντας:T:

Βέβαια σε αυτό προϋπόθεση είναι να έχεις σε Lan τα 2 PC.

Ναι σε δικτυο θα ειναι οι υπολογιστες, μπορεςι να το εξηγησεις λιγο ακομα; Ακουγεται βολικο.

Επισης ενα αθορυβο μικρο τροφοδοτικο, αν ξερει κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Eχεις τα 2 PC σε LAN και το κατεβαστήρι-Server τρέχει το VNC server.

Eσύ στο καλό PC έχεις το VNC viewer και όποτε θές το τρέχεις, βάζεις κάποιο κωδικό που έχεις καθορήσει στον server, για ασφάλεια, και έχεις το desktop του server, σε πάραθυρο στο καλό PC.

To mouse και το keyboard το χρεισιμοποιηείς κανονικά σαν να ήταν συνδεδεμένα στο server. Μόνο ένα μικρό Lag υπάρχει, αλλά όχι εννοχλητικό...:D

Για τροφοδοτικό πάρε ένα μτχ 250-300 watt και άλλαξέ του το fan αν το βρήσκεις θορυβώδες...

Edit: katebastirive0.th.jpg

Να μια φωτό για να πάρεις μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mech5107 [Σήμερα, στις 01:34]

Eχεις τα 2 PC σε LAN και το κατεβαστήρι-Server τρέχει το VNC server.

Eσύ στο καλό PC έχεις το VNC viewer και όποτε θές το τρέχεις, βάζεις κάποιο κωδικό που έχεις καθορήσει στον server, για ασφάλεια, και έχεις το desktop του server, σε πάραθυρο στο καλό PC.

To mouse και το keyboard το χρεισιμοποιηείς κανονικά σαν να ήταν συνδεδεμένα στο server. Μόνο ένα μικρό Lag υπάρχει, αλλά όχι εννοχλητικό...:D

Για τροφοδοτικό πάρε ένα μτχ 250-300 watt και άλλαξέ του το fan αν το βρήσκεις θορυβώδες...

Edit: katebastirive0.th.jpg

Να μια φωτό για να πάρεις μια ιδέα...

Και τα βραδια που θα εχω κλειστο το καλο πισι τι γινεται;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mech5107 [Σήμερα, στις 01:54]

Το βραδύ ο server τρεχει κανονικά...

Σαν να μην έγινε τίποτα...

Που κολάς?

Οτι αν εχω κλειστο το καλο pc, δεν θα μπορω να ελενγχω το κατεβαστηρι.

Επισης με τον σκληρο στο κατεβαστηρι, που μπορω να τον βλεπω στο κανονικο πισι πως γινετε;

Link to comment
Share on other sites

Kοίτα, ας πούμε θές να κατεβάσει μερικά torrent...

Tα βάζεις να κατεβαίνουν και κλείνεις το καλό PC. To άλλο το αφήνεις μόνιμα ανοιχτό.

Τώρα αν θές να ελέγχεις συνέχεια το server και το βράδυ (δεν βρίσκω το λόγο...) δεν ξέρω τι να σου πώ, γιατί δεν μου χρείαστηκε ποτέ.

Μάλλον τότε πρέπει να πάς σε μια λύση σαν και αυτή που είχες προτοσκεφτεί με το KVM switch...:...:

Για τον σκληρο, αφού τον κάνεις share από το server τον βλέπεις είτε στο network places είτε τον κάνεις Map στο καλό PC και τον βλέπεις σαν network drive

untitlednr6.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kry$h

η πιο μινιμαλ λυση ειναι μονο πληκτρολογιο στο κατεβαστήρι (για να bootαρει) και το remote desktop των win xp pro.

Δεν χρειαζεται το πληκτρολογιο. Εχει επιλογη το βιος να μην σε σταματα αν δεν εχεις συνδεσει πληκτρολογιο.

Εγω χρησιμοποιω tight vnc ή remote administrator (καλυτερο κατ' εμε).

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θέλω να στήσω ένα μηχανάκι για κατεβαστήρι και να την βγάλω όσο πιό τσαμπέ γίνεται...

Εχω περίσσευμα έναν athlon 3200+ και ένα samsung sata ΙΙ 250GB.

Για οθόνη θα χρησιμοποιώ την κανονική μου τποθετώντας το κατεβαστήρι στην vga είσοδό της και το κεντρικό pc στην DVI.

Μόλις βρήκα από φίλο που το πέταγε και μου δώρισε βέβαια ένα παλιό μηχάνημα με μητρική http://www.motherboard.cz/mb/ecs/P5TX-B.htm και επεξεργαστή MMX, μνήμη που γράφει pc100-322-60 (1 κομμάτι), CD-ROM 48X, σκληρό που δεν βλέπω μέγεθος, κάρτα γραφικών, κάρτα ήχου, οδηγό δισκέττας, τροφοδοτικό 230w. Δεν έχει κάρτα δικτύου και το mouse πάει σε σειριακή? και το πληκτρολόγιο πρέπει να έχει μεγάλο στρογγυλό βύσμα.

To ερώτημα είναι αν αξίζει τον κόπο για κατεβαστήρι. Να του βάλω μιά κάρτα δικτύου (κάπου έχω μία περίσευμα) και ότι άλλο χρειαστεί ή θα έχει 1002 προβλήματα;

Το κουτί πάλι μάλλον δεν χρησιμεύει λόγω διαστάσεων και τροφοδοτικού για να το χρησιμοποιήσω με μιά πχ μητρική 939 και τον δικό μου athlon64. Σωστά;

Να το πετάξω κρατώντας μόνο οδηγό δισκέτας, cd-rom, δίσκο;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.