Jump to content



The nVidia ForceWare Driver Thread


Recommended Posts

Εχει κανεις καμια ιδες γιατι μετα απο φορματ και εγκατασταση οδηγων, σταματησε να αναβει το led της καρτας γραφικωνε;

Αναβει οταν ξεκιναει το pc πριν μπει windows, αλλα μετα σβηνει....

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, giorgos2187 said:

Εχει κανεις καμια ιδες γιατι μετα απο φορματ και εγκατασταση οδηγων, σταματησε να αναβει το led της καρτας γραφικωνε;

Αναβει οταν ξεκιναει το pc πριν μπει windows, αλλα μετα σβηνει....

Λογικά το ελέγχεις με κάποιο rgb control πρόγραμμα. Στην περίπτωση σου νομίζω το gigabyte rgb fusion μιας και έχεις gigabyte mobo και gpu.
Φορτώνει το πρόγραμμα στο startup και το σβήνει το led.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Gregorypeg1000 έγραψε:

Λογικά το ελέγχεις με κάποιο rgb control πρόγραμμα. Στην περίπτωση σου νομίζω το gigabyte rgb fusion μιας και έχεις gigabyte mobo και gpu.
Φορτώνει το πρόγραμμα στο startup και το σβήνει το led.

 

Μεσα απο το rgb fusion ΔΕΝ ελεγχεται. Οτι και να κανω δεν κανει τιποτα. Κι εγω πιστευα οτι θα μπορουσα να την ελεγχω με το fusion αλλα εξαρχης (απο τοτε που πηρα τη μητρικη) δεν μπορουσα. Δεν ξερω γιατι...

Ειχα κατεβασμενο το oc guru 2 το οποιο ξανακατεβασα, το ανοιγω αλλα δεν εχει καν το πεδιο για τον ελεγχο του led. Δεν υπαρχει καν.....  

Link to comment
Share on other sites

Just now, giorgos2187 said:

 

 

Sorry για το doublepost, το rgb fusion II εχω. Ακομα δεν εχω καταφερει ν αναψω τα led της καρτας...

 

Αν σταματήσεις το service του και απενεργοποιήσεις την αυτόματη εκκίνηση συνεχίζει να σβήνει το led?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Gregorypeg1000 έγραψε:

Αν σταματήσεις το service του και απενεργοποιήσεις την αυτόματη εκκίνηση συνεχίζει να σβήνει το led?

 

1) Ξηλωσα εντελως το rgb fusion και το led αναψε, δουλευει κανονικα.

2) Παω να εγκαταστησω το oc guru II της gigabyte που ειχε ενα κουτι οπου μπορουσες να επιλεξεις χρωμα για το led και στυλ. Δεν υπαρχει πουθενα.....

 

WTF??

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δουλεψε αλλα πολυ μπερδεμα. Εδιωξα το oc guru, κατεβασα το xtreme gaming engine.

Πρωτα μεσω rgb fusion 2 ρυθμισα ολα τα αλλα και μετα ανοιξα το xtreme gaming engine και ρυθμισα το led της καρτας γραφικων.....

Πολυ κακο για το τιποτα. Θελει δουλεια ακομα το θεμα των rgb leds νομιζω....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Τελικα δουλεψε αλλα πολυ μπερδεμα. Εδιωξα το oc guru, κατεβασα το xtreme gaming engine.

Πρωτα μεσω rgb fusion 2 ρυθμισα ολα τα αλλα και μετα ανοιξα το xtreme gaming engine και ρυθμισα το led της καρτας γραφικων.....

Πολυ κακο για το τιποτα. Θελει δουλεια ακομα το θεμα των rgb leds νομιζω....

Το θέμα RGB Leds της Gigabyte θέλει δουλειά. 

Είναι απαράδεκτα τα rgb fusion αλλά anyway. Έχω ένα χρώμα μόνιμο, το'χει "πάρει" και το φορτώνει απλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εδώ και μερικούς μήνες είχα ένα θέμα στο gaming ενώ τα fps ήταν ok συνήθως από 90 και πάνω η αίσθηση ήταν σαν να είχα 40-50.
Δοκίμασα πολλά και διάφορα από clean uninstall και reinstall τους drivers και τα games μέχρι  load optimized defaults από bios και νέα καθαρή εγκατάσταση στα windows αλλά δεν έστρωνε

Τελικά η λύση ήταν ο συνδυασμός του Low Latency Mode από On σε Ultra στο NVidia control panel και του Overdrive της οθόνης από Medium σε Strong. Αν για κάποιο λόγο σπάσω τον συνδυασμό σέρνεται ακόμα και αν ρίξω τις ρυθμίσεις γραφικών στα τάρταρα και ανεβάζει 165 fps η αίσθηση τής κίνησης είναι σαν να έχω μόνο 40 από δαύτα

Τι καινούριο είναι αυτό πάλι δεν ξέρω… ποτέ πριν δε χρειάστηκε να πειράξω ρυθμίσεις απο drivers και στην οθόνη είχα να μπω το menu και να αλλάξω κάποια ρύθμιση ίσως και 2 χρόνια+
 

Spoiler

08vtIqb.png

kmcOI7i.jpg

 

Έγινε επεξεργασία από Deus
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.