Jump to content



Πρόβλημα στο πλήκτρο ENTER


komaster

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι πριν λίγους μήνες παρατήρησα ένα πρόβλημα το πλήκτρο Enter όταν το πατάω καμια φορά στην άκρη ανοίγει σαν καπάκι. ’νοιξα το πλήκτρο και παρατήρησα πως έχουν φθαρεί κάποια μέρη του κουμπιού. Τώρα αν πάω στο service της ΑΛΜΑΝ θα μου βρούν το κουμπί αυτό ή θα μου πουν να στείλω κανένα λαπτοπ εκτός Ελλάδος ;) ;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μιλάς για λάπτοπ απ'ότι κατάλαβα.

Τα κουμπιά στα laptops έχουν ένα συνδυασμό από 2 ή και 3 συρματάκια για να κρατάνε τα πλήκτρα και τις αντίστοιχες εγκοπές.

Προτείνω να βγάλεις το κουμπί εντελώς και να δεις μήπως δεν έχει κουμπώσει σωστά. Αν έχει σπάσει κάποια από τις εγκοπές δες μήπως μπορείς να κάνεις κάποια πατέντα.

Πάρε ένα τηλέφωνο μήπως υπάρχει πλήκτρο enter, αν και το πιθανότερο είναι να σου πουν για νέο πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Σόρυ για την καθυστέρηση, απλώς τώρα βρήκα το χρόνο να σας γράψω. Το κουμπί δεν έχει σπάσει αλλα μάλλον το πλαστικό έχει φθαρθεί και δεν το κρατάει, δοκίμασα να κάνω πατέντα αλλα τίποτα γιατί είναι ένα σύστημα τύπου συρταροτού. Πήρα την ΑΛΜΑΝ και τι μου είπαν οι εξύπνακιδες. Πρέπει να αλλαχτεί όλο το πληκτρολόγιο:) μα καλά λέω δεν έχει πρόβλημα το πλήκτρο το πατάω κανονικά απλώς μερικές φορές όταν πατηθεί στην άκρη ανοίγει σαν καπάκι και μου λέει πρέπει να αλλαχτεί. Το κόστος για όλο το πληκτρολόγιο είναι στα 14 και κάτι ευρώ αλλα για την τοποθέτηση μου ζήτησαν 90 ευρώ! Είναι δύσκολη η τοποθέτηση ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από komaster

Σόρυ για την καθυστέρηση, απλώς τώρα βρήκα το χρόνο να σας γράψω. Το κουμπί δεν έχει σπάσει αλλα μάλλον το πλαστικό έχει φθαρθεί και δεν το κρατάει, δοκίμασα να κάνω πατέντα αλλα τίποτα γιατί είναι ένα σύστημα τύπου συρταροτού. Πήρα την ΑΛΜΑΝ και τι μου είπαν οι εξύπνακιδες. Πρέπει να αλλαχτεί όλο το πληκτρολόγιο:) μα καλά λέω δεν έχει πρόβλημα το πλήκτρο το πατάω κανονικά απλώς μερικές φορές όταν πατηθεί στην άκρη ανοίγει σαν καπάκι και μου λέει πρέπει να αλλαχτεί. Το κόστος για όλο το πληκτρολόγιο είναι στα 14 και κάτι ευρώ αλλα για την τοποθέτηση μου ζήτησαν 90 ευρώ! Είναι δύσκολη η τοποθέτηση ;

δεν σε καλυπτει η εγγυηση;

Link to comment
Share on other sites

Όχι 1 χρόνο δίνουν στην acer και επέκταση δεν έκανα. Δεν υπάρχει πρόβλημα με το πληκτρολόγιο απλώς νόμιζα πως απλά θα περάσω απο κατάστημα και θα πάρω το πλήκτρο ENTER και θα ξεμπερδεύω, αλλα εδω πρέπει να έχεις φαντασία για να σκεφτείς τι μ@....κιες μπορεί να σου η ΑΛΜΑΝ. Μου είπαν επίσης πως θα περιμένω γύρω στις 14 μέρες επειδή θα γίνει παραγγελία απο έξω και όλα αυτά για ένα πλαστικό τμήμα του πληκτρολογίου που δεν έχει σχέση με μηχανική βλάβη του πληκτρολογίου. Να ρωτήσω κάτι έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει πληκτρολόγιο είναι δύσκολο ;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

2 βίδες είναι να αλλάξεις το keyboard αλλα για να φτάσεις εκεί θα πρέπει να βγάλεις πολλές βίδες. Έτσι όπως το βλέπω μου φαίνεται δύσκολο. Κανένας Acer σπεσιαλίστας να μου πει τι να κάνω ;

Απο manual το συνιθησμένο βρίσκω στο διαδίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.