Jump to content



UPS και zzzzzzz


jimbrav

Recommended Posts

καλησπερα...

εχω αγορασει προσφατα δυο ups της apc. το rs800i και το rs1000i.

επανω στο 1000αρι εχω συνδεμενο οτι εχει σχεση με pc και ολα βαινουν αψογα.

στο 800 εχω συνδεσει περα απο το xbox360 και τα Z5500 logitech και μια hd tv 32" samsung.σε ενα check που εκανα (εβγαλα την μπριζα) στο 800i ολα πηγαν καλα απλως

η samsung οταν τροφοδοτειται απο το ups (εχει πεσει το ρευμα) κανει ενα θορυβο zzzzzzz. εαν βαλω την samsung επανω στο 1000i δεν υπαρχει τετοιος θορυβος.

λιγο που το εψαξα πρεπει κατι να παιζει με το ρευμα που βγαινει απο το 800αρι και κατι τετοιο μου εξηγησε σε email που εστειλα στην apc (αν και δεν καταλαβα πολλα απο αυτα που ελεγε μιας και ητανε σε τεχνικη ορολογια)

η ερωτηση μου ειναι (εαν καποιος γνωριζει) πρεπει να ανησυχω ? ειναι προβλημα του ups?

να προβω σε διαδικασια αλαγης απο εκει που το πηρα? (plaisio)και τι να τους πω?

η τελος εαν δεν ειναι κατι ανησυχητικο αυτο το zzzzzz που βγαινει απο την τηλεοραση δημιουργει προβλημα σε αυτη??

ευχαριστω προκαταβολικα...

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apostolis22 [Σήμερα, στις 21:40]

Νομίζω σωστά στο είπαν στο εμαιλ αλλά γιατί δεν το κάνεις εδώ copy and paste να το διαβάσουμε και εμείς ?

Dear Jim,

Output on battery is a step Approximated Sinewave: Contents A simple method to digitally produce a sine wave-form with constant amplitude over a relatively wide band of frequencies is described. The method is based on the generation of a number of samples per cycle of the sine wave-form, using an up/down counter and a decoder, and then processing these samples in a summing amplifier and in a controlled-gain amplifier to produce a staircase approximation of the sinewave. The total harmonic distortion of the resulting waveform can be reduced substantially by inserting a low-pass filter.

And normal output power is pure sine wave, thatswhy you can hear the noise from Your TV when UPS is on Battery.

Kind Regards

Technical Support

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimbrav [Σήμερα, στις 00:37]

The total harmonic distortion of the resulting waveform can be reduced substantially by inserting a low-pass filter.

Χρειάζεσαι ένα φίλτρο (θορύβου ρεύματος)στην τροφοδοσία ρεύματος της tv σου για να φύγει το zzzzzzz όπως λέει και το email , εάν δεν κάνω λάθος είναι μία διάταξη από πυκνωτές .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.