Jump to content



Αναζήτηση mousepad


mech5107

Recommended Posts

Εχώ το Microsoft Wireless Laser Mouse 6000 και ψάχνω για το κατάλληλο mousepad.

Δουλεύω πολύ με CAD και ψάχνω για κάτι που θα μου δόσει μεγάλη ακρίβεια κίνησης.

Επίσης μου αρέσει το mouse να γλιστρά χωρίς μεγάλη προσπάθεια πάνω στο mousepad.

Δεν παίζω FPS και τα σχετικά, παραμόνο που και που, αν κάτσει κάτι καλό (π.χ. call of duty 3), αν αυτό λέει κάτι...

Παίδιά είμαι εντελώς άσχετος με τον τομέα mouse-mousepad...please help.

P.S. Μην είναι κανα τεράστιο...καπου 35*25 καλά είναι πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply

Καλυτερα καποιο καλο πανινο mousepad. Περασε μια βολτα απο μουλτιραμα να δοκιμασεις το steelpad qck. Θα σου προτεινα και αλλα που γλυστραει πολυ το ποντικι αλλα με εκεινα δεν θα μπορεις να δουλεψεις ευκολα cad.

http://gr.esl-shop.net/product_info.php?cPath=2_12&products_id=157

http://gr.esl-shop.net/product_info.php?cPath=2_12&products_id=155

http://gr.esl-shop.net/product_info.php?cPath=2_9&products_id=99

http://gr.esl-shop.net/product_info.php?cPath=2_38&products_id=167

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη εχω και εγω 4d να αναφερω οτι δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις και τις δυο επιφανειες. Στη μια χανει πολυ. Και επισης δεν κανει για laser ποντικια και ειδικα για cad. Περα απο το γεγονος οτι φθειρεται παρα πολυ ευκολα και οτι αποτελειται απο 2 κομματια (ενα το mousepad και ενα λαστιχενιο δυχτακι για να μην γλυστρα).

Eισαι ατυχος γιατι τωρα ανεβηκα Θεσσαλονικη. Ειχα να σου δωσω εγω να γλυτωνες και τα λεφτα. Εχω γεμισει pads που μενουν διακοσμητικα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cabrinha [Σήμερα, στις 20:35]

Eπειδη εχω και εγω 4d να αναφερω οτι δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις και τις δυο επιφανειες. Στη μια χανει πολυ. Και επισης δεν κανει για laser ποντικια και ειδικα για cad. Περα απο το γεγονος οτι φθειρεται παρα πολυ ευκολα και οτι αποτελειται απο 2 κομματια (ενα το mousepad και ενα λαστιχενιο δυχτακι για να μην γλυστρα).

Eισαι ατυχος γιατι τωρα ανεβηκα Θεσσαλονικη. Ειχα να σου δωσω εγω να γλυτωνες και τα λεφτα. Εχω γεμισει pads που μενουν διακοσμητικα.

Σωστός:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το steelpad s&s, το οποίο είναι 1 πολύ λεπτό πλαστικό. Έχει 32x27 διαστάσεις. Τα υφασμάτινα δεν μου αρέσουν και τόσο, γιατί είναι χοντρά. Δεν δένουν με την επιφάνεια του γραφείου και κάνουν σκαλοπατάκι στο σημείο που αρχίζουν, κάτι που εκτός από ενοχλητικό είναι και κακό για το καρπό. Επίσης τα υφασμάτινα λερώνουν πιο εύκολα και καθαρίζονται πιο δύσκολα.

Βέβαια το steelpad qck είναι υφασμάτινο και λεπτό αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

Το 4d το είχα παλιά. Μια χαρά mousepad είναι και παρόμοιο με το s&s. Στο 4d χρησιμοποιούσα συνέχεια την άγρια επιφάνεια(η οποία είναι παρόμοια με την επιφάνεια του s&s). Όντως σε μερικά σημεία είχε φθαρεί(είχε γίνει λείο), αλλά είχε φάει πάρα πολλά ψωμιά(και για αυτό και το άλλαξα).

Επίσης δεν νομίζω να έχει πρόβλημα με laser ποντίκια. Γιατί να έχει πρόβλημα; Είμαι 99% σίγουρος ότι δεν έχει πρόβλημα με laser ποντίκια.

Παντως και η 3Μ εχει κατι πολυ καλα!Εγω εχω ενα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

Είχα πάρει ένα 3m 10euro μια φορά και το χιλιομετάνιωσα. Μετά από λίγο καιρό, το πλαστικό έκανε καμπύλες!!! Έλεος δηλαδή. Επίσης ήταν μικρό και δεν είχε ειδική κάλυψη στη πίσω επιφάνεια για να μην γλιστράει.

Παιδια, βλεπετε διαφορα στη χρηση οταν εχετε ακριβο mousepad?

Από μόνο του το mousepad δεν κάνει μεγάλη διαφορά. Αλλά άμα το συνδυάσεις με καλό ποντίκι + παπουτσάκια από teflon/πλαστικό(τα steelpad έχουν μέσα τέτοια), τότε έχει αρκετά μεγάλη διαφορά. Το ποντίκι γλιστράει απείρως πιο ομαλά και με μεγάλη ακρίβεια.

Η αίσθηση του mousing είναι καλύτερη και αξίζει τα λεφτά του ΙΜΟ. Βέβαια, οι τιμές είναι γελοίες αλλά και πάλι. Πιστεύω ότι άμα δοκιμάσεις κάποιο καλό mousepad, δύσκολα πας πίσω.

ΥΓ Το s&s μου δεν έχει κανένα σημάδι φθοράς αλλά το έχω μόνο μερικούς μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NIB [Σήμερα, στις 09:14]

Επίσης δεν νομίζω να έχει πρόβλημα με laser ποντίκια. Γιατί να έχει πρόβλημα; Είμαι 99% σίγουρος ότι δεν έχει πρόβλημα με laser ποντίκια.

Η σκληρη επιφανεια του 4D ΔΕΝ κανει για laser, η ομαλη δεν εχει προβλημα

οριστε και μια αναλυτικη λιστα http://www.esreality.com/?a=post&id=1213924

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 11:30]

mx518+ Steelpad 4d εδώ και ειμαι πολύ ευχαριστημένος , [οσον αφορά το gaming , autocad δεν δουλευω]

Εκανα τυπογραφικο λάθος :D συγνώμη , qck ειναι το gamepad

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πήγα σήμερα στα Multirama εδώ στην Πάτρα μπας και έχουν κανα Steelpad QcK και δεν είχαν τίποτα σε mouse της προκοπής. Μόνο κάτι από τα πολύ απλά με σχεδιακια και μ@λ@κιούλες...

Μπάς και ξέρει κανεις που θα το βρώ Πάτρα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν πείρα το MX518 της logitech δεν με πήγαινε η καρδιά να το αφήσω σε ένα μούφα mousepad. Πείρα το QCK Steel απο τα Multirama και εγώ αλλά το ΧΧL που μπορείς να το βάλεις και για χαλάκι μπροστά απο την εξώπορτα του σπιτιού σου..:p

Βλέπω διαφορά σε σχέση απο ένα απλό mousepad ειδικά στο AIM στα FPS.

Link to comment
Share on other sites

Steelpad qck έχω και εγώ αλλά δεν είναι και τίποτα το πολύ διαφορετικό από τα απλά

clothpad του 1 ευρώ. Βέβαια με το μέγεθός του χρησιμεύει και για τραπεζομάντιλο οπότε σίγουρα δεν θα πάνε τζάμπα τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.