Jump to content


Από που προτιμάτε να αγοράζετε;


DJD

Από που προτιμάτε να αγοράζετε;  

218 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Χμ... Έριξα στο 4ο αν και όπως ειπώθηκε και παραπάνω έχει πολλά "εξαρτάται" η υπόθεση.

Αν αγοράσω κάτι φτηνό ή κάτι που δύσκολα θα πάθει ζημιά θα αγοράσω από συνοικιακό ακριβώς για να ενισχύσω την τοπική αγορά.

Αν όμως αγοράσω κάτι ακριβό ή επίφοβο (πχ μητρική) θα αγοράσω από κάπου που να ξέρω τι θα αντιμετωπίσω σε κάποια δυσάρεστη στιγμή και ας δώσω κάτι παραπάνω. Καλώς ή κακώς, τη φήμη του καλού εδώ μέσα σε αυτόν τον τομέα την έχει αποκτήσει το Πλαίσιο με κάποια άλλα (πχ e-shop.gr) να έχουν αποκτήσει τη χείριστη φήμη. Μη έχοντας πλούσια εμπειρία από rma, για να έχω όσο γίνεται το κεφάλι μου ήσυχο θα στραφώ προς αυτό που έχει βγάλει την καλύτερη φήμη. Αν ήταν το e-shop θα προτιμούσα το e-shop. Αν ήταν το μαγαζάκι της μάνας του Κίτσου δίπλα στο μπακάλικο της γωνίας θα έπαιρνα από εκεί. Με τα παρόντα δεδομένα, καλώς ή κακώς, τη φήμη την έχει το Πλαίσιο.

Επίσης τίθεται άλλο ένα θέμα σχετικά με τα μικρά και τα μεγάλα μαγαζιά. Συνήθως στα μαγαζιά της γωνίας δεν βρίσκεις:

1. μεγάλη ποικιλία

2. "σοβαρές" προτάσεις σε μερικές κατηγορίες προϊόντων

3. ετοιμοπαράδοτα κάποια ακριβά προϊόντα

Συνεπώς, άμα θέλω κάτι φτηνό ή απλό και μπορώ να το βρω σε ένα συνοικιακό κατάστημα σε ανταγωνιστική τιμή, θα αγοράσω από εκεί. Σε κάθε άλλη περίπτωση όμως θα προτιμήσω κάτι που να μου προσφέρει σίγουρο RMA και τα 3 παραπάνω στοιχεία που δεν προσφέρει ένα μικρό μαγαζί. Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις -εξαίρετοι επαγγελματίες- οι οποίοι όμως ακριβώς αποτελούν εξαιρέσεις...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι και λίγο μυστήριος ψωνίζω από εκεί που έχει το προϊόν που θέλω τη στιγμή που αποφάσισα να το αγοράσω, κάτι καθόλου εύκολο τις περισσότερες φορές.

Μεγάλη αλυσίδα ή συνοικιακό μαγαζάκι, δεν είναι απαραίτητα να είναι πρώτο στο skroutz αλλά αν τύχει και γράφει το site ετοιμοπαράδοτο και μου πούνε θα το έχουμε την άλλη βδομάδα, μην τον είδατε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blkik

Απο μικρό μαγαζί που με ξέρει και τον ξέρω και αν γίνει οτιδήποτε το αλλάζει με την μια και δεν έχει και μεγάλες διαφορές με τα μεγάλα καταστήματα

:T::T::T: Το αυτό και για μένα, αλλά κυρίως σε άλλα καταστήματα (πχ μουσικής)

Link to comment
Share on other sites

Να διαφωνήσω λίγο κι εγώ με τις επιλογές.

Συνοικιακό μαγαζάκι είναι όρος που τρομάζει.

Πιστεύω ότι εννοείτε το μαγαζί που βρίσκεται δίπλα μου. Στο οποίο συνεπάγεται τι?

Επίσης, δεν βλέπω κάπου τον όρο "εξυπηρέτηση" που είναι αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο και θα το πλήρωνα 10 € παραπάνω :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zyx

γιαυτο ψωνιζεις απο γουατεμαλα aka e-shop??? :p

Δεν ξέρω αν εννοείς αυτό αλλά εγώ αυτό που σκέφτομαι είναι αν όλοι (που είναι και πολλοί απ ότι βλέπω) που επιλέγουν το 4 το υλοποιούν και στην πράξη (από την εμπειρία μου πάντως δεν το κάνουν - προφανώς δεν αναφέρομαι προσωπικά σε όσους το έγραψαν - ως ποσοστό μιλάω) ....

Link to comment
Share on other sites

Ξεκαθαρα υπερ του 4 σε σοβαρες αγορες.

Αν ομως καποιος θελει να αγορασει μελανια για τον εκτυπωτη του, μπορει καλλιστα να τα αγορασει απο εκει που τα βρηκε φθηνοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.