Jump to content



Από που προτιμάτε να αγοράζετε;


DJD

Από που προτιμάτε να αγοράζετε;  

218 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Θα μπορουσα να ψηφισω μονο στην περιπτωση που ειμουν απολυτος στις αγορες που κανω.Ομως αγοραζω κατα καιρους διαφορα πραγματα.

Με δυο λογια,ογκοδη ή ευπαθη αντικειμενα προτιμω να τ'αγοραζω απο Ελλαδα πχ τηλεοραση. Για τα υπολοιπα προτιμω αγορες απο ιντερνετ.

Και οσον αφορα το περιφημο Πλαισιο... γιατι ν'αγορασω _AYTO_ με 89Ευρω και να μην τ'αγορασω απο _EDW_ με 18Ευρω?

Το ιδιο εργοστασιο δεν τα φτιαχνει? Μηπως δεν εχουν την ιδια εγγυηση?

Ασε που οτι υπαρχει στο πλαισιο με την επωνυμια "Turbo-X" ειναι ΚΙΝΑ 100% και αποφερει τεραστια κερδη στην εν λογο εταιρια.

Να βλεπω για παραδειγμα ακουστικο handsfree bluetooth να το μοσχοπουλαει το Plaisio 35ευρω και να το αγοραζει χονδρικης απο Κινα με 8ευρω το κομματι....

Ειναι πολλλλαααα τα λεφτα Αρη! :jump:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Eπειδή πιστεύω πλέον πως έχω μια εμπειρία από αγορές στο εξωτερικό, εγώ από αυτόν δε θα αγόραζα παρά την αξιοπιστία.Και γιατί δε θα αγόραζα από ebay, παρά την αξιοπιστία του? Έχω δει, με παρόμοια και καλύτερα ποσοστά, να πουλάνε fake μνήμες, με τη μισή ή το 1/4 από τη πραγματική χωρητικότητα.Επίσης, αυτές μπορεί να μην είναι γνήσιες. Για να αγοράσεις flash από ebay, πρέπει να είσαι έμπειρος και να ξέρεις που ψάχνεις και που. Σε αυτό το κομμάτι των πωλήσεων, γίνονται πωλούνται καθημερινά χιλιάδες προϊόντα με fake μνήμη. Για αυτό σας εφιστώ τη προσοχή.ΕΠίσης, πάντα να διαβάζετε τα φόρουμ του ebay Καθώς και τυχόν reviews, και το feedback history,όσο αντέχετε.Εγώ, για μια τέτοια αγορά, μπορεί και να διαβάσω 50 σελίδες από feedback, δεν υπερβάλλω καθόλου.Αν εντοπίσω έστω έναν που να λέει για fake, απλά δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσω από αυτόν.

Και σε τέτοιες περιπτώσεις, υπάρχει και αυτό εδώ το Skroutz:

http://www.skroutz.gr/products/list?keyphrase=Memory+Stick+Pro+Duo+2GB

Δε σημαίνει το ότι στηρίζουμε το πλαίσιο σε πολλές αγορές, ότι το στηρίζουμε σε όλες.Απλά σε μερικές λέει, σε άλλες όχι.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα παντου υπαρχουν απατεωνες και χρειαζεται προσοχη και πειρα. Ωστοσο με τοσο χαμηλες τιμες ακομα και μια στραβη να σου κατσει ειναι εξαιρετικα δυσκολο στατιστικα να σου κατσει δευτερη στραβη στην σειρα.Οποτε και παλι κερδισμενος βγαινει κανεις δεδομενου οτι ειναι στο 1/5 τις τιμης απο μαγαζι.

Επισης ενα πολυ χρησιμο εργαλειο που βγαζει ΜΟΝΟΝ τις αρνητικες και τις ουδετερες ψηφους στο feedback των eBay πωλητων ειναι το

http://www.toolhaus.org/

Προσωπικα μου εξοικονομει πολυ χρονο kai πιστευω θα βοηθησει κι αλλους

Link to comment
Share on other sites

Με τη σειρά μου μετά τον ανησυχητικό φίλο ergoteli, να πώ κι εγώ ότι έχω αγοράσει για 'μένα και για φίλους συνολικά 23 κάρτες μνήμης, SD (κανονικές, mini, micro), RS-MMC, Memory Stick (pro, duo, m2), xD και πάει λέγοντας. Καμία δεν παρουσίασε πρόβλημα εκτός από μία SD(HC) 4GB την οποία αντικατέστησα μέσω RMA από τον πωλητή.

Μιλάω με σιγουριά για όλες τις κάρτες μνήμης καθώς όλες είναι σε συσκευές που κοντινοί μου φίλοι χρησιμοποιούν καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε, τις μαϊμού από τις γνήσιες υπάρχουνε κάποια χαρακτηριστικά που τις ξεχωρίζουνε. Επίσης, η συσκευασία είναι το μοναδικό που μπορεί να φτιαχτεί πολύ εύκολα, δεν έχουνε κόλλημα εκεί. Οι μούφα μνήμες και fake χωρητικότητα βρίσκονται σε έξαρση το τελευταίο 6μηνο από όσο κατάλαβα. Απλά, αν σας χαλάσει, να ξέρετε ότι πολλοί, κλείνουν το κατάστημα τους στο Ebay και ανοίγουνε άλλο. Που να τους βρείτε μετά?

Επίσης, πάντα να τις τεστάρετε με ένα Hdtach να βλέπετε αν είναι ευθεία η γραμμή ανάγνωσης.Αν κάνει διακύμανση,τότε είναι fake/ έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 21:29] να ξέρετε ότι πολλοί, κλείνουν το κατάστημα τους στο Ebay και ανοίγουνε άλλο. Που να τους βρείτε μετά?

Συμφωνω και γι'αυτο να μην προτιματε πωλητες που εχουν ανοιξει προσφατα μαγαζι.Αν τωρα ο αλλος ειναι πχ απο τις 29-Oct-2004 πωλητης κι εχει πουλησει 7016κομματια και οι συντριπτικη πλειοψηφια των πελατων ειναι ευχαριστημενη (παντα υπαρχουν και αναποδοι) ε τοτε μαλλον δεν χρειαζεται ιδιαιτερη ανησυχια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από a$wto$

Συμφωνω και γι'αυτο να μην προτιματε πωλητες που εχουν ανοιξει προσφατα μαγαζι.Αν τωρα ο αλλος ειναι πχ απο τις 29-Oct-2004 πωλητης κι εχει πουλησει 7016κομματια και οι συντριπτικη πλειοψηφια των πελατων ειναι ευχαριστημενη (παντα υπαρχουν και αναποδοι) ε τοτε μαλλον δεν χρειαζεται ιδιαιτερη ανησυχια...

χμ...Πωλητής με 99,3% και 30000 αγοραπωλησίες, και κάργα γεμάτος fake usb disks, πως σου φαίνεται? :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 21:47]

χμ...Πωλητής με 99,3% και 30000 αγοραπωλησίες, και κάργα γεμάτος fake usb disks, πως σου φαίνεται? :cry:

Σαν ενας απο τους χιλιαδες πωλητες που υπαρχουν.Αν δεν νιωθεις ανετα μ'αυτον πας παρακατω ή αμα φοβασαι υπερβολικα τα παντα πας στο Πλαισιο και τ'αγοραζεις ;)
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από a$wto$

Σαν ενας απο τους χιλιαδες πωλητες που υπαρχουν.Αν δεν νιωθεις ανετα μ'αυτον πας παρακατω ή αμα φοβασαι υπερβολικα τα παντα πας στο Πλαισιο και τ'αγοραζεις ;)

Δεν είναι το πλαίσιο πρώτη προτίμηση, υπάρχουνε και άλλα μαγαζία όπως λέει και το skroutz που αναφέρω!;)

Το πλαίσιο θα ήτανε πρώτη προτίμηση αν αυτό που αγοράζω είναι ακριβό, χρειάζεται για τη δουλειά μου και ήθελα να έχω την αίσθηση της σιγουριάς.

Aπλά το παραπάνω παράδειγμα το ανέφερα, επειδή τη πάτησα ο ίδιος προσωπικά(2φορές κιόλας από αξιόπιστους και καλά), ώστε όποιος θέλει να αγοράσει κάτι σε flash από Ebay να είναι 2 φορές πιο προσεκτικός.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Από μεγάλη αλυσίδα που έχω το καλύτερο RMA(χαμηλες τιμες + γρηγορο ρμα)

για τα κομματια που υπαρχει πιθανοτητα να χαλασουν.

Από κάποιο συνοικιακό μαγαζάκι

κουτι, καλωδια κτλ. που δεν παθαινουν τπτ, γιατι βρισκω καλυτερες τιιμες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.