Jump to content



Αθλιες ταχυτητες!


carlitofj

Recommended Posts

Εχει εδω και κανα 2μηνο που εχω αποκτησει και εγω 2mbit απο forthnet!Δυστυχως ομως οι ταχυτητες ειναι αθλιες και δν ξερω τι φταιει!Ειμαι με το αρχικο modem(crypto f200) και σκεφτομαι μηπως βρισκεται εκει το προβλημα.Οι ταχυτητες που πιανω κυμαινονται γυρω στα 75kb/s με αποκλιση 10kb/s πανω κατω.200kb/s δν πιανω ποτε!!!2-3 φορες εχω δει 200kb/s και αυτο για ελαχιστα λεπτα!Πολλες φορες η ταχυτητα ανεβαινει αλλα πεφτει αποτομα σαν κατι να την κοβει!Εχει ιδεα κανεις τι μπορει να παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Τι περιοχη εισαι? Μην νομιζεις πως εισαι ο μονος. Πηγαινε μια βολτα απο το forum του adslgr.com και δες τι γινεται με ολους τους providers.

Μετα τις αναβαθμισεις του Οτε και την αυξηση των χρηστων dsl εχουν πασει δραματικα οι ταχυτητες. Αυτο βεβαια δεν ισχυει παντου και παντα αλλα συμβαινει σε παρα πολλους.

Εγω για παραδειγμα εχω 1 Mbit και ενω στις αρχες κατεβαζα με 105 KB/s τωρα κατεβαζει με 55 ΚΒ/s το πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από InMyMemory [Σήμερα, στις 09:57]

Τι περιοχη εισαι? Μην νομιζεις πως εισαι ο μονος. Πηγαινε μια βολτα απο το forum του adslgr.com και δες τι γινεται με ολους τους providers.

Μετα τις αναβαθμισεις του Οτε και την αυξηση των χρηστων dsl εχουν πασει δραματικα οι ταχυτητες. Αυτο βεβαια δεν ισχυει παντου και παντα αλλα συμβαινει σε παρα πολλους.

Εγω για παραδειγμα εχω 1 Mbit και ενω στις αρχες κατεβαζα με 105 KB/s τωρα κατεβαζει με 55 ΚΒ/s το πολυ.

Νεαπολη Θεσσαλονικης ειμαι.Αν αλλαξω modem δν θα πιασω μεγαλυτερες ταχυτητες?

Link to comment
Share on other sites

φιλε πατρα κωσταντινουπολεως ειναι οτι πιο αθλιο μπορει να σου τυχει! και εγω υποτυθεται οτι εχω 1μβιτ ακι κατεβαζω με 40 MAX αν ειμαι τυχερος και ξυπνιος μπορει να δω καμια φορα στις 5 τα ξυμερωματα κανα 70...

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια και σε μενα. 1ΜΒ σημαινει 128 ΚΒ το δευτερολεπτο. Κατα μεσο ορο εχω 60-65 οσο δηλαδη ειχα και οταν ειμουν στα 768. Μιλησα για μιση ωρα με υπευθυνο της Forthnet οπου λιγο πολυ μου ειπε να μην περιμενω και πολλα ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΦΘΗΝΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ 60-65 ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΜΑΙ. ΚΑ8ΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ 1ΜΒ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ 128 ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΧΕΙΣ DEDICATED LINE ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ 1000ΔΕΣ ΕΥΡΩ :TD: :TD: :TD:

Tης απαντησα πολυ ευγενικα οτι ειναι ασχετοι, οτι με κλεβουν γιατι αγοραζω ενα προιον και μου προσφερουν το 40% αυτου που πληρωνω, οτι θα επρεπε τα 1024 να τα μετονομασουν 512 ή ακομα καλυτερα ολες τις συνδεσεις 512-768-1024-1500-2048 να τις ονομασουν "ΑDSL HOME USE " οπου θα αναφερουν οτι οι ταχυτητες δεν θα ειναι ποτε σταθερες αλλα θα κυμαινονται μεταξυ 30-100 ΚΒ. Επισης της εξηγησα οτι αυξομειωσεις στο εξωτερικο δεν παρατηρουνται και ΟΤΙ πληρωνεις παιρνεις. ΚΑθως επισης και οτι μοιραζουν πακετα και υποσχεσεις για αναβαθμισεις που ομως γινονται μονο στα χαρτια και οτι την ευθυνη δεν την εχει μονο ο ΟΤΕ αλλα και οι ιδιοι αφου αυτοι ειναι που τελικα πουλανε υπηρεσιες. Αν ΔΕΝ μπορουν να υλοποιησουν τις υποσχεσεις , να ΜΗΝ τις δινουν.

ΑΙΣΧΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από carlitofj [Σήμερα, στις 12:11]

Νεαπολη Θεσσαλονικης ειμαι.Αν αλλαξω modem δν θα πιασω μεγαλυτερες ταχυτητες?

Δοκίμασε και κάτι καινούργιους Drivers που έχουν βγει...(είναι πιο καινούργια ver από αυτή του CD).Θα τους βρεις στο σίτε της forthnet.

Αμπελόκηποι Θεσσαλονίκης ποίανω 180-205 σταθερά με 2 ΜBit.Βεβαία δεν χρησιμοποιώ το Crypto.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως διαμαρτυρήθηκα για την ταχύτητα και δεν πέτυχα τίποτα:mad:

έχω 1 μβιτ γραμμή κατεβάζω με 40kbs / sec και ο οτε μου έλεγε φταίει ο πάροχος και ο πάροχος ότι φταίει ο οτε.

Link to comment
Share on other sites

παντου τα ιδια!

Αυτο βεβαια που εχω παρατηρησει ειναι οτι σε σχετικα μικρες πολεις οπως Ρεθυμνο ή Χανια οι ταχυτητες ειναι πολυ καλυτερες!

Μηπως να μετακαμισω..:p

Link to comment
Share on other sites

ναι ονντως και ο αδερφος μου στο Παλαμα (Καρδιτσα) εχει 3μβιτ και πιανει παντα πανω απο 130 και συνηθως 180-200 και που και που ξεμιτιζει και κανα 210!!!αααααααααααααααααχ.....και το εχει για να παιζει lineage!!! ελεος! εγω που το θελω για να κατεβαζω γιατι να εχω 40αρια????

Link to comment
Share on other sites

Φταιει και ο καταναλωτης. Αν ολοι επαιρναν τηλεφωνο και τους εριχαν @εσιμο κατι θα γινοταν. Α ξεχασα να σας πω οτι ειχε και το θρασσος να μου πει να τρεξω το http://www.speedtest.forthnet.gr/ που μετραει την ταχυτητα 3 φορες και αν η ταχυτητα μου ειναι ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ 1/3 ΤΟΥ 1024 , θα στειλουν ενα υπομνημα για βλαβη στον ΟΤΕ :mad: αλλα συμπηρωσαν οτι και παλι δεν προκειται να αλλαπξει κατι. Μας δουλευουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ. Σκεφτομαι το ΙΝΚΑ πλεον. Λεω να ζητησω τα λεφτα που αναλογουν στο χαμενο bandwidth ΠΙΣΩ. Τι λετε ?

υποψην οτι η ταχυτητα που βγαζει ειναι η ιδεατη, η μεγιστη δυνατη αλλα στην πραγματικοτητα ειναι αρκετα χαμηλοτερη. ΚΑι παλι δε μου βγαζει ποτε πανω απο το 55-60%

Link to comment
Share on other sites

Βασικά και στο ΙΝΚΑ να κάνεις καταγγελία πάλι δε 8α βρείς το δίκιο σου γιατί πολύ απλά δε σου εγγυάται κανένας την ταχύτητα της σύνδεσης.Κι εγώ στην αρχή κατέβαζα με 100-110 ΚΒ στην αρχη ώσπου 2-3 βδομάδες πριν επεσε στα 45-50ΚΒ.Ευτυχώς εφτιαξε αυτες τις μέρες και κατεβάζω πάλι με φουλ ταχύτητα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pigassos19 [Χθες, στις 21:16]

παντου τα ιδια!

Αυτο βεβαια που εχω παρατηρησει ειναι οτι σε σχετικα μικρες πολεις οπως Ρεθυμνο ή Χανια οι ταχυτητες ειναι πολυ καλυτερες!

Μηπως να μετακαμισω..:p

Αυτό για τα Χανιά μην το ξαναπείς. Εγώ με 1ΜΒ και κατεβάζω μέσο όρο 40-45ΚΒ/s.Και δεν είμαι ο μόνος.

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε εχω αγανακτησει!Εχθες κατεβαζα με 15kb/s!μιλαμε για αθλιες ταχυτητες.Οταν ειχα 768 επιανα full και τωρα πιανω τα @@ μου!

Παρ'τε και μια γευση για το τι ακριβως εννοω:

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e

click START to begin

15/01/2007 20:51:01

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 203.98Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 393.40kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

click START to re-test

Για postαρετε και εσεις να δουμε σε τι χαλια βρισκομαστε!

Υ.Γ Ειναι δυνατον τετοια χαλια με 2mbit?ΕΛΕΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

Μαγγες δε παει αλλο. Σηκωστε το ακουστικο και παρτε τηλεφωνα να ξυπνησουν γιατι κερδοσκοπουν και ΜΑΣ δουλευουν. Εγω που ξαναπηρα μου απαντησαν οτι "πολυς κοσμος ειναι ευχαριστημενος με τις ταχυτητες, λογικο ειναι να υπαρχουν και δυσαρεστημενοι. Εξαλου οι τιμες πλεον εχουν φτασει στον πατο" :rip: ετσι μου ρχεται να παω αυτοπροσωπως να ακουσουν τα καλαντα και ας μην ειναι πρωτοχρονια

Link to comment
Share on other sites

ή τουλαχιστον στειλτε mails μπας και γινει τιποτα. Σας λεω ομως οτι αν η forthnet ειχε κανει τις σωστες αναβαθμισεις (που στοιχιζουν) στο δικτυο της, οι ταχυτητες θα ηταν κατα πολυ βελτιωμενες και ας λενε οτι θελουν. Βολευονται ολοι οι παροχεις πισω απο τον ΟΤΕ και λενε οτι φταιει μονο αυτος. Αλλα δεν ειναι ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.