Jump to content



Αθορυβος Σκληρος HELP


BeetleJuice

Recommended Posts

καλησπερα παιδια

θελω να κανουμε μια προσπαθεια ολοι γι ατο εξης

χρειαζεται καποιος ενα δισκο ΑΤΑ αλλα ναναι αθορυβος ΕΝΤΕΛΩΣ

εχω εμπειρια και με 20 κ 40 και 60 και 80 γιγα και ειναι εκνευριστικα ανησυχοι σε ολες τις εταιριες

αυτο που θελω αν μπορουν οσοι το διαβασουν ειναι το εξης

να στησετε αυτι στο σκληρο σας (ΑΤΑ παντα) και αν ειναι οντως αθορυβος να μου πειτε μεγεθος και μαρκα

δεν υπαρχει αλλος τροπος να το διαπιστωσω

α και υποψιν να μην ειναι ας πουμε 320 γιγα γιατι ο ανθρωπος δεν θελει τετοιες χωρητικοτητες...

καντε το καλο ρε παιδια να εχουμε ενα προχειρο συγκριτικο , 1 λεπτο δουλεια ειναι..

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για maxtor θα σου ελεγα και εγω.Ακομα και στα "πολλα διαβασματα" μενει πολυ υσηχος.Κοιτα μηπως καταφερεις και βρεις την σειρα Diamondplus 9 (ή Diamondmax 9 δεν ειμαι σιγουρος στο plus ή στο max:slap: ).H σειρα ηταν και πολυ αθορυβη αλλα και πολυ γρηγορη.

Link to comment
Share on other sites

εμ ελα που δεν τον βρισκω ομως σε new...

ο μικροτερος ο maxtor λες να ειναι και αυτος αθορυβος?

μονο αμα μαζευτουν πολλες αποψεις θα μπορω να ξερω

παντως ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Όντως από τους μικρούς οι Maxtor ήταν οι πιό αθόρυβοι (και γρήγοροι.)

Από τους τωρινούς μεγάλους οι Seagate είναι εξαιρετικοί (μάλλον κάπου βοήθησε το ότι η Seagate αγόρασε τη Maxtor..)

Link to comment
Share on other sites

βρηκα τον 80αρη αλλα δεν αγοραζω ακομα μεχρι να ερθουν αρκετες απαντησεις

οι μεγαλοι σιγκειτ οντως ειναι αθορυβοι αλλα ψαχνουμε κατι μεχρι 120 γιγα

αρα ή 80 ή 120

αρα μαξτορ προς το παρον

και σε φιλικη τιμη χαχα

Link to comment
Share on other sites

Σκαθαρη να ξερεις ομως (απο πρωσοπικη εμπειρια παντα) πως ναι μεν αθορυβοι και αποδοτικοι οι maxtor αλλα ειναι πολυ ευαισθητοι.Εμενα μου εχουν "χτυπησει" αρκετες φορες.Και ο αντιπροσωπος της maxtor στην ελλαδα δεν ειναι και οτι καλυτερο.

Απλα καλο ειναι να ξερεις τα πραγματα και απο τις 2 πλευρες...;)

Link to comment
Share on other sites

Αντί να φάει τον κόσμο να βρει δίσκο, ας τον φάει να βρει αυτό http://www.scythe-eu.com/en/products/hdd-cooler/silent-box-hdd-noiseless-case.html κι ας βάλει ότι δίσκο θέλει μέσα.

Απλά έχει πλέον καταργηθεί και δε θα το βρει εύκολα. Ίσως όμως ετοιμάζουν κάτι καινούριο, οπότε καλό είναι να επικοινωνήσεις μαζί τους να σου που, μήπως περιμένει λίγο.

EDIT: Υπάρχει και αυτό που δεν έχει καταργηθεί (μάλλον είναι ο αντικαταστάτης): http://www.scythe-eu.com/en/products/hdd-cooler/quiet-drive-hdd-noiseless-case.html

EDIT2: Το έχει στο ΗΑC shop 39: http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=36606

Link to comment
Share on other sites

Μια καλη λυση (με καποια μειονεκτηματα ομως) ειναι να αγοραστει σκληρος δισκος για φορητο υπολογιστη (2.5") που γυρναει στις 5200 στροφες (κι αν δεν τον ενδιαφερει η ταχυτητα, στις 4200 στροφες). Οι δισκοι αυτοι ειναι ΠΟΛΥ πιο αθορυβοι απο τους 3.5' (ΕΙΔΙΚΑ οι των 4200 στροφων). Απλα χανει κανεις σε ταχυτητα κι ειναι καπως αυξημενο το κοστος τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από aliendna51

Όντως από τους μικρούς οι Maxtor ήταν οι πιό αθόρυβοι (και γρήγοροι.)

Από τους τωρινούς μεγάλους οι Seagate είναι εξαιρετικοί (μάλλον κάπου βοήθησε το ότι η Seagate αγόρασε τη Maxtor..)

Ρε παιδιά μη λέμε ότι θέμε τώρα. Πάντα οι Maxtor ήταν από τους πιο θορυβώδεις και οι Seagate από τους πιο ήσυχους. ΑΝ τώρα οι Maxtor είναι τώρα πιο ήσυχοι είναι γιατί έβαλε το χέρι της η Seagate και όχι το αντίστροφο.

H μόνη "θορυβώδης" σειρά της Seagate ήταν μια φουρνιά 7200.8 που έκαναν θόρυβο ΜΟΝΟ κατά το seek (αλλά ήταν παντελώς αθόρυβοι σε idle) και μάλιστα η Seagate δικαιολογούσε και RMA (ακόμα κι αν ο δίσκος ήταν λειτουργικά άψογος).

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδεια τι λετε τωρα?εχω εναν maxtor 120GB και ειναι οτι πιο θορυβωδες εχω ακουσει.και μαλιστα ο θορυβος απο τις πρωτες μερες αγωρας του και χωρις να ειναι γεματος.εκνευριστικος.και σε θρεντ το ειχα πει και ολοι ελεγαν πως μ...κια που πηρα μαξτορ.τεσπα.

για μενα wd 60GB αλλα παντα στις 5200rpm και φυσικα για λαπτοπ.αυτο εχω τωρα και αιναι οντως αθορυβος.αφου κοιμαμαι και το λαπτοπ ειναι ανοικτο.(και εδω και κατι μερες...)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αθόρυβος σκληρός με την έννοια που το εννοεί ο φίλος δεν υπάρχει! Μόνο αν τον βάλει σε κουτί και είναι συμβατός με το πρόγραμμα F-tool θα βρεί την υγειά του. Οι maxtor πάντως είναι συμβατοί.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.